Jesteś tutaj:-, Huawei, Inne, Internet, Newsy, Sprzęt-Huawei wspólnie z Fundacją Zaczyn pomoże seniorom odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości

Huawei wspólnie z Fundacją Zaczyn pomoże seniorom odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości

Osoby 60+ to zróżnicowana i coraz liczniejsza grupa społeczna. Co czwarty mieszkaniec Polski jest dziś seniorem, a w niedalekiej przyszłości będzie nim co trzeci. Huawei we współpracy z Fundacją Zaczyn postanowił zadbać o równy dostęp osób starszych do cyfrowych narzędzi, prezentując korzyści, jakie na co dzień płyną z korzystania z nowych technologii i szerząc wiedzę z zakresu cyberbezpieczeństwa.

Osoby w dojrzałym wieku są w największym stopniu wykluczone cyfrowo, a tym samym społecznie. Aż 2/3 seniorów nie używa narzędzi internetowych, a znacząca część tych, którzy korzystają z sieci, robi to w sposób mało funkcjonalny. Tymczasem osoby te najbardziej potrzebują narzędzi cyfrowych dla zachowania samodzielności i jakości życia – rozwijania relacji i zainteresowań, pozyskiwania pomocnych informacji, oszczędzania czasu i środków. Huawei Polska wspiera tą część polskiego społeczeństwa wraz z Fundacją Zaczyn, od lat działającą na rzecz rozwijania kompetencji cyfrowych osób 60+.

 

W Polsce brakuje dużego, powszechnego wręcz programu edukacji seniorów. Tymczasem z naszych badań wynika, że 1 do 2 milionów osób 60+ chętnie weszłoby do tego świata. Problemy tej grupy stara się rozwiązać Fundacja Zaczyn oferująca różne formaty działań edukacyjnych skierowane zarówno do początkujących, jak i rozwijających swoje umiejętności. Cieszymy się, że od tego roku naszą misję wspiera również Huawei, globalny lider technologiczny, którego rozwiązania pomagają lepiej funkcjonować osobom w każdym wieku. Mamy wrażenie, że nasz partner rozumie jak negatywnym zjawiskiem jest wykluczenie ogromnej rzeszy ludzi z możliwości uczestniczenia w nowoczesnym, dynamicznie zmieniającym się społeczeństwie. Co ważniejsze, Huawei rozumie, że proaktywne działania mające na celu włączenie społeczne tej grupy przy pomocy współczesnych technologii, przyczynią się do podniesienia jakości ich życia w sposób realny i szybki – mówi Przemysław Wiśniewski, prezes zarządu Fundacji Zaczyn.

 

W ramach wspólnego projektu w od marca 2022 r. trenerzy Fundacji Zaczyn poprowadzą kursy dla osób starszych z całej Polski. Zajęcia będą odbywać się zarówno w formule online, jak i stacjonarnej. W lutowym pilotażu programu niemal 1000 osób zapoznało się z tematami dotyczącymi obsługi smartfona. Wzięły one udział w serii czterech otwartych warsztatów realizowanych na Facebooku.

 

Kompleksowa obsługa zasobów elektronicznych

W pierwszej części serii zajęć zostaną poruszone wątki bezpieczeństwa w sieci, postępowania wobec fake newsów, płatności elektronicznych, robienia zdjęć smartfonem czy załatwiani spraw urzędowych przez internet. W dniach od 1 do 3 marca uczestnicy dowiedzą się m.in.:

 • jak obsługiwać Internetowe Konto Pacjenta;
 • jak umawiać wizyty u lekarzy oraz oceniać ich w aplikacjach typu ZnanyLekarz;
 • jak instalować i obsługiwać aplikacje korzystne dla zdrowia – monitorujące ruch, podpowiadające ćwiczenia i dietę, liczące kalorie oraz inne podobne;
 • jak zamawiać dzięki aplikacjom przejazdy miejskie;
 • jak planować podróż komunikacją publiczną;
 • jak wynajmować samochody na godziny czy hulajnogi na minuty;
 • jak mądrze korzystać z wygodnych i tanich płatności internetowych poprzez konto online.

 

W drugiej części cyklu spotkań, od 8 do 10 marca, seniorzy zapoznają się z tajnikami systemów e-puap, e-pacjent czy e-obywatel, dzięki czemu nabędą umiejętności podpisywania i zarządzania swoimi dokumentami bez wychodzenia z domu. W programie warsztatów przewidziane są również zajęcia odsłaniające bardziej rekreacyjną stronę posługiwania się technologią, np.:

 • w jaki sposób robić zakupy w najpopularniejszych serwisach krajowych i zagranicznych;
 • jak porównywać ceny;
 • jak samemu sprzedawać przedmioty w sieci;
 • jak zrobić dobre zdjęcia, przechowywać je, ulepszać je, katalogować, kasować;
 • jak obsługiwać system e-obywatel czy e-puap, jak poruszać się po internetowym koncie pacjenta, w jaki sposób wysyłać dokumenty bez wychodzenia z domu.

 

Jak przystąpić do programu?

Kolejne zajęcia ruszają już 1 marca. Mogą wziąć w nich udział wszyscy chętni. Na spotkania nie trzeba się rejestrować, a jedynie wejść na profil facebook.com/TelewizjaPokolenia w godzinach odbywania się zajęć. W trakcie zajęć poruszane są kolejne wątki tematyczne, można również zadawać pytania trenerowi. Podczas jednego spotkania pojawia się ich nawet kilkaset i niemal na wszystkie udaje się odpowiedzieć w trakcie zajęć.

Osoby, które będą chciały bardziej rozwinąć swoją praktyczną wiedzę, mogą skorzystać z tematycznych kursów online, które również ruszają z początkiem marca. Kursy potrwają łącznie 20 godzin i odbywać się będą na bezpłatnej platformie internetowej. W razie zapotrzebowania uruchomione zostaną również kursy stacjonarne. Rejestracja rozpocznie się już 23 lutego 2022 r. Swój udział można będzie zgłosić bez uzupełniania skomplikowanych formularzy. Wystarczy do tego wysłanie maila lub zgłoszenie telefoniczne.

 

Biorąc pod uwagę, że cyfryzacja stała się nieodłącznym elementem codziennego funkcjonowania w świecie, popularyzacja technologii wśród osób starszych powinna być priorytetem. Nowoczesne technologie niekiedy okazują się zbyt trudne do obsługi dla osób, które nigdy wcześniej z nich nie korzystały, a innych mogą wręcz zachwycić i w pełni wciągnąć, czasem poza granicami rozsądku. W obu przypadkach musimy dać osobom starszym wiedzę, jak korzystać z dobrodziejstw internetu i wielu innych technologii cyfrowych. Tak jak kiedyś umiejętność czytania i pisania była kluczowa dla życia w ówczesnym społeczeństwie, tak dzisiaj do tego zestawu dochodzą umiejętności cyfrowe. Trzeba zdać sobie sprawę, że brak kompetencji poruszania się w cyfrowym świecie to dziś poważny problem, który realnie wpływa na pogorszenie jakości życia. Jako firma, która od początku swojej obecności na polskich rynku prowadzi działania wspierające lokalne społeczności, cieszymy się, że możemy uczestniczyć w tej inicjatywie – komentuje Ryszard Hordyński, dyrektor ds. strategii i komunikacji w Huawei Polska.Autor |2022-02-23T12:43:23+02:0023 lutego 2022 13:00|Kategorie: Bezpieczeństwo, Huawei, Inne, Internet, Newsy, Sprzęt|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.