Huawei ogłosił stworzenie nowego procesora z architekturą ARM (Advanced RISC Machine). Nowy układ o nazwie Kunpeng 920 został zaprojektowany z myślą o dalszym zwiększeniu możliwości obliczeniowych dużych zbiorów danych, pamięci rozproszonej i realizacji scenariuszy aplikacji natywnych ARM. Dzięki temu Huawei dołączy do największych graczy w branży, którzy rozwijają sektor ARM i wspierają oparty na współpracy i obupólnych korzyściach ekosystem, przenosząc możliwości obliczeniowe na zupełnie nowy poziom.

 Najbardziej wydajny w branży procesor z architekturą ARM

 Kunpeng 920 to najbardziej wydajny w branży procesor serwerowy z architekturą ARM. Zapewnia też znacznie wyższą wydajność obliczeniową dla centrów danych przy jednoczesnej redukcji zużycia energii. Nowy procesor został zaprojektowany w technologii 7nm samodzielnie przez firmę Huawei na podstawie licencji na architekturę ARMv8. Wydajność procesora, optymalizują algorytmy przewidywania rozgałęzień, zwiększając jednocześnie liczbę jednostek operacyjnych (PO) i poprawiając architekturę pamięci podsystemów. Kunpeng 920 otrzymał w testach porównawczych SPECint wynik 920 punktów, co stanowi 25% powyżej średniego wyniku w tej branży. Jednocześnie, energooszczędność jest o 30% wyższa niż ta oferowana przez obecne na rynku odpowiedniki.

Kunpeng 920 wyposażony jest w 64 rdzenie taktowane częstotliwością 2,6 GHz. W mikroprocesorze znajduje się 8-kanałowa pamięć DDR4, z przepustowością przekraczającą obecne na rynku rozwiązania aż o 46%. Kunpeng 920 współpracuje z interfejsami PCIe Gen4 i CCIX i zapewnia całkowitą przepustowość wynoszącą 640 Gbps. Integracja systemu została zwiększona poprzez dwa porty 100G RoCE. Ponadto, prędkość pojedynczego slotu jest dwa razy większa od dotychczasowych urządzeń, skutecznie poprawiając wydajność pamięci i różnych akceleratorów.

 

Huawei TaiShan z najlepszymi wynikami w branży

 Huawei ogłosił też nową serię serwerów TaiShan, wykorzystujących procesory Kunpeng 920, która składa się z trzech modeli: jeden dedykowany rozwiązaniom pamięciowym, drugi zapewniający dużą gęstość zapisu i trzeci zaprojektowany, aby równoważyć te wymagania. Serwery TaiShan zostały zaprojektowane do obsługi dużych zbiorów danych, pamięci rozproszonej i aplikacji natywnych ARM. Architektura ARM jest najlepszym rozwiązaniem dla tych scenariuszy, dzięki zaletom wynikającym z wielu rdzeni i energooszczędności.

 Serwery TaiShan umożliwiają tworzenie platform obliczeniowych o dużej wydajności i niskim zużyciu energii. Są optymalnie dostosowane do wysokiej współbieżności i szeregowania, dzięki czemu zapewniają zwiększoną o 20% moc obliczeniową.

 

Współpraca ze strategicznymi partnerami  branży

 Huawei nieustannie promuje współpracę branżową w zakresie sprzętu, oprogramowania i aplikacji. Firma współpracuje z organizacjami branżowymi, takimi jak Green Computing Consortium (GCC), Linaro oraz Open Edge and HPC Initiative (OEHI). Wspólnie z partnerami,  m. in. Hortonworks, Microsoft, Red Hat, SAP, SUSE, Ubuntu i China Standard Software, Huawei pracuje nad otwartym, wspólnym ekosystem.

 W obszarze sprzętowym, Huawei jest jednym z głównych członków Linaro. W kwestii oprogramowania podstawowego, firma Huawei jest Platynowym członkiem OpenStack  i Członkiem Założycielem fundacji Cloud Native Computing Foundation (CNCF). Huawei dołączył również do konsorcjum GCC, które wydało raport dotyczący standardów technicznych dla serwerów Green Computing Consortium Server Technical Standards Report”, kontynuując swoje działania na rzecz budowy „zielonej” społeczności informatycznej typu open source. Huawei jest również członkiem OEHI.