Jesteś tutaj:-, Gry, Inne, Nawigacje, Newsy, Raporty i prezentacje-Niemal 2/3 biegaczy w trakcie treningów słucha muzyki

Niemal 2/3 biegaczy w trakcie treningów słucha muzyki

Portal bieganie.pl i firma TomTom przeprowadzili wspólnie ankietę wśród biegaczy. Jej celem było poznanie muzycznych preferencji najbardziej aktywnych.


Portal bieganie.pl wraz z firmą TomTom przeanalizował nawyki biegaczy i sprawdził jak wielu z nich w trakcie codziennych aktywności zakłada słuchawki i ćwiczy w rytm muzyki. Podczas badań, w których udział wzięło ponad 1,5 tys. osób, można odnaleźć odpowiedzi na pytania takie, jak: kto słucha muzyki w trakcie biegania, kto nie słucha i dlaczego, jaka stacja radiowa jest ulubioną wśród biegaczy oraz czy słuchanie muzyki zależy od poziomu sportowego.

Informacje o tym jak wiele osób trenuje w asyście muzyki pozwala nam lepiej zrozumieć środowisko biegaczy, poznać ich potrzeby i wyjść im naprzeciw tworząc odpowiednie urządzenia, które jeszcze lepiej sprawdzą się w trakcie codziennych treningów” – Magdalena Marciniszyn, Marketing Manager CEE marki TomTom.

Spośród 1528 osób, które odpowiedziały na pytania w ankiecie, 937 (61 proc.) stwierdziło, że biegając raczej słucha muzyki, a 591, że raczej nie słucha. 20 proc. z nich umila sobie trening biegając ze słuchawkami zawsze, 25 proc. bardzo często. Jedynie 22 proc. zaznaczyło, że nie robi tego nigdy. Potwierdza to obserwację, iż większość biegaczy ma dużą styczność
z urządzeniami do odtwarzania muzyki w trakcie ćwiczeń.

Podczas imprez biegowych łatwo zauważyć, ze coraz więcej osób startuje słuchając muzyki. Istnieje również szansa na to, że dźwięki płynące ze słuchawek mogą pozytywnie wpływać na poprawę wyników sportowych” – mówi Adam Klein redaktor naczelny portalu bieganie.pl.

Większości osób, które deklarują, że nie słucha muzyki w trakcie biegania, zaznacza jednak, że jest ona ważna w ich życiu (479 osób). Gdy pytano ankietowanych o powód, dla którego nie trenują w asyście ulubionych utworów, zwykle tłumaczyli się brakiem ochoty. 164 biegaczy z tej grupy odpowiedziało także, że nie biega w słuchawkach ze względu na bezpieczeństwo (druga najczęściej wymieniana przyczyna). Kilkadziesiąt osób zwróciło również uwagę na brak odpowiedniego urządzenia, na którym mogliby magazynować muzykę i z którego byliby w stanie odtwarzać ich ulubione utwory.

Brak odpowiedniego sprzętu – odtwarzacza i słuchawek – potrafi być blokadą dla biegaczy i powodem, dla którego nie słuchają muzyki w trakcie treningów. Chodzi tu przede wszystkim o kwestię wygody. Bieganie ze smartfonem jako odtwarzaczem jest niestety jedną z tych rzeczy, które wcale nie powodują, ze treningi stają się przyjemniejsze” – mówi Adam Klein.

Co ciekawe, jak wynika z badania przeprowadzonego przez bieganie.pl we współpracy z TomTom, również płeć ma wpływ na preferencje muzyczne. 80 proc. kobiet, czasami słucha muzyki, podczas kiedy u mężczyzn jest to znacznie mniej, 57 proc. Jak się okazuje na 4 miejscu, wśród powodów, dla których kobiety nie słuchają muzyki w trakcie biegania, jest brak odpowiednich słuchawek.

705 spośród wszystkich ankietowanych, którzy zadeklarowali fakt słuchania muzyki sami układają swoją playlistę i codziennie pokonują kilometry w towarzystwie ulubionych utworów muzycznych. Zatem istotne w ich przypadku są odtwarzacze z odpowiednimi możliwościami tworzenia list utworów, zdolne pomieścić wiele plików muzycznych. 120 osób zazwyczaj wybiera radio, a najpopularniejszą stacją jest RMF.FM – grający w słuchawkach aż 25 proc.

Zauważalnym zjawiskiem jest również zmniejszanie zainteresowania słuchaniem muzyki wraz z rosnącym stażem w bieganiu. Najchętniej ze słuchawkami na uszach trenują biegacze, którzy trenują od 1 roku do 2 lat, (o aż 70 proc. z zapytanych). Widać, że niechęć do słuchania muzyki rośnie wraz ze stażem biegowym. Ale prawdopodobnie nakłada się na to również efekt wieku. Widać również wyraźną zależność pokazującą, że im wyższy poziom sportowy tym mniej chęci do trenowania z muzyką. Ci najbardziej zaawansowani wybierali głównie „bo nie mam ochoty” lub „ze względów bezpieczeństwa”, ale pojawiały się też powody wynikające z ograniczeń sprzętowych, np. brak dobrych słuchawek lub wystarczająco wygodnego sprzętu do słuchania muzyki.

TomTom Spark GPS Fitness Watch
TomTom Spark GPS Fitness Watch

Używanie zegarka z wbudowanym odtwarzaczem muzycznym, łatwość jego wykorzystania i to w jak szybki i prosty sposób biegacze dostaną dostęp do muzyki może spowodować zwiększenie liczby osób biegających ze słuchawkami na uszach” – dodaje Klein.

Na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń tworzonych specjalnie z myślą o sportowcach. Firma TomTom przygotowała kolejną odsłonę popularnego zegarka TomTom Spark. Spark zaprojektowano również z myślą o trenujących, którzy lubią towarzystwo muzyki. Zegarek dla biegaczy, ma wbudowany odtwarzacz muzyki i czujnik tętna. 3 GB pamięci wewnętrznej oznacza, że telefon przyczepiony do ramienia czy umieszczony na pasku to mało komfortowe rozwiązanie. Spark przesyła muzykę do wygodnych słuchawek Bluetooth. Zawiera preinstalowany Running Trax, czyli 30-minutowy muzyczny mix złożony z nagrań przygotowanych przez jednego z najlepszych DJ-ów na świecie pod kuratelą Ministry of Sound. Muzyczne listy da się łatwo pobrać z iTunes lub Windows Media Player.

TomTom Spark GPS Fitness Watch
TomTom Spark GPS Fitness Watch

Test zegarka TomTom Runner Cardio

Muzyka odgrywa ważną rolę, w procesie motywowania i poprawiania wyników sportowych. Wykorzystywanie w tym celu smartfona jest zbyt często niekomfortowym doświadczeniem, natomiast dostęp do biblioteki muzycznej z poziomu zegarka, który dodatkowo jest asystentem w trakcie codziennych treningów może okazać się niezwykle prosty” – mówi Magdalena Marciniszyn.

TomTom MySports
TomTom MySports

Kroki, minuty aktywności, dystans, spalone kalorie, a także czas trwania snu są stale monitorowane w TomTom Spark. Użytkownicy mogą określać dzienne i tygodniowe cele do osiągnięcia, a następnie śledzić postępy za pośrednictwem zegarka lub aplikacji TomTom MySports. Wbudowany czujnik mierzy tętno bez potrzeby stosowania tradycyjnej opaski na klatkę piersiową. To rozwiązanie znane z oferowanych obecnie smartwatchy holenderskiej marki. Tryb multi-sport oznacza, że użytkownicy mogą śledzić wszystkie swoje aktywności wewnątrz i na zewnątrz budynków z uwzględnieniem biegania.
TomTom Spark pozwala również na bardzo dokładne monitorowanie pozycji z użyciem GPS i przekazuje na bieżąco dane o czasie, odległości, prędkości oraz tempie. Użytkownicy mogą przesyłać swoje statystyki za pośrednictwem aplikacji MySports i przeglądać je na wielu platformach takich jak TomTom MySports, RunKeeper, Nike+ i innych.

Dla niektórych biegaczy takie rozwiązanie może okazać się nie małym wow” – komentuje naczelny bieganie.pl.

źródło: TomTom

Autor |2015-10-02T07:31:21+02:002 października 2015 07:31|Kategorie: Gadżety, Gry, Inne, Nawigacje, Newsy, Raporty i prezentacje|Tagi: , , , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. Adam 4 października 2015 w 22:54 - Odpowiedz

    to zależy gdzie się biega, jak po ulicy, gdzie jeżdżą samochody, to nie powinno się, w lesie lepiej posłuchać odgłosów przyrody 😉 Ja słucham głównie wtedy, gdy biegam na bieżni elektrycznej lub na stadionie.

  2. Telefoniczny 4 października 2015 w 22:55 - Odpowiedz

    Mam tez ten telefon , tylko nie mam ładowarki wie ktoś gdzie mozna zdobyć taka ładowarke ??

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile