Urządzenie uruchamia się dobre kilkanaście sekund, więc najlepiej chyba będzie trzymać je cały czas włączone.


Po uruchomieniu na ekranie wyświetlił się ekran powitalny będący jednocześnie instrukcją. Brzmi ona mniej więcej tak:

    1. Podłącz swój PC lub MAC do sieci WiFi, której dane znajdują się poniżej

    2. Odpal aplikację WPG-210N, która znajduje się na dołączonej płycie

    3. Wpisz kod znajdujący się na ekranie powitalnym i zacznij swój pokaz.

Ok, szukam płyty i wkładam do napędu. Jeśli jesteśmy nowocześni i nie mamy w kompie napędu CD, to program można pobrać ze strony www – nawet lepiej, bo będziemy mieli aktualną wersję.

Zainstalowane. Łączę się z siecią WPG-210N, odpadam program i.. pierwsze zdziwienie. Program prosi o podanie kodu, w instrukcji napisano, że powinien on wyświetlać się na tym samym ekranie. Problem w tym, że się nie wyświetla.
Zdarza się – pomyślałem. Trzeba zresetować. W tym miejscu pierwsza rzecz, do której zamierzam się przyczepić – urządzenie nie zostało wyposażone ani we włącznik/wyłącznik, ani w przycisk reset. A co jeśli sprzęt faktycznie zainstalujemy w firmie, gdzieś przy projektorze a podłączenie do zasilania będzie schowane gdzieś w ścianie lub oddalone spory kawałek od nas?

Ponowne uruchamianie niestety nie przyniosło efektów. Odkryłem, że poza dedykowaną aplikacją urządzenie posiada też interfejs dostępny przez przeglądarkę po wpisaniu adresu IP – tak jak każdy router.

A właśnie – to urządzenie może działać również jako router/punkt dostępu – po połączeniu z generowaną przez niego siecią możemy normalnie korzystać z internetu.

Przywróciłem ustawienia fabryczne i zresetowałem sprzęt za pomocą interfejsu www – pomogło.

Połączenie przebiegło pomyślnie. Warto pamiętać, aby zezwolić na takie połączenie w systemowym firewallu – w przeciwnym razie połączenie będzie co chwilę zrywane.

Wyświetlany obraz nie jest wysokiej rozdzielczości, jednak nie jest najgorzej. Udostępniany jest cały ekran komputera, więc nie musimy ograniczać się do udostępniania prezentacji – można udostępniać filmy, muzykę, okno przeglądarki. Udostępniany dźwięk jest wysokiej jakości, nie występują spowolnienia.

Więcej o aplikacji

Co ciekawe na zdjęciach prasowych producent przedstawia udostępnianie prezentacji za pomocą komputera i tabletu. Super sprawa, tyle, że aplikacja „WPG-210N” dostępna jest jedynie na komputery z systemem Windows i Mac OS X.
Według mnie to ogromna wada – obecnie coraz więcej osób korzysta z tabletów i smartfonów jako narzędzi pracy i to właśnie z nich chcieliby wyświetlać prezentacje. No bez żartów, urządzenie za 760 złotych (o cenie jeszcze pogadamy) MUSI udostępniać taką możliwość!

Aplikacja posiada menu, które prezentuje się tak jak poniżej. Znajdziemy tam najważniejsze ustawienia i odnośnik do interfejsu przeglądarkowego, w którym skonfigurujemy parametry dotyczące sieci.

Czy warto?

Na stronie producenta widnieje cena 759 złotych. Co ciekawe na ceneo.pl ceny tego produktu zaczynają się od 996 złotych.
Rozumiem, że produkty kierowane do biznesu są drogie, ale bez przesady – urządzenie nie oferuje nawet aplikacji dla iOS/Android.

Jedno jest pewne – jeśli już ktoś ma rozważać zakup to będą to tylko i wyłącznie przedsiębiorstwa. W żadnym wypadku urządzenie nie sprawdzi się w domu – do tego celu istnieje wiele tańszych rozwiązań, np. Chromecast.
Ciężko jednoznacznie ocenić produkt. Myślę, że najlepiej będzie wypisać plusy i minusy. Moim zdaniem jest to produkt dobry, ale nie warty swojej ceny. Warto też zauważyć, że na rynku pojawia się coraz więcej projektorów z wbudowanym WiFi, za kilka lat będą to urządzenia stosunkowo tanie, a wtedy Planet WPG-210N może stać się bezużyteczny.

Zalety:

  • Bardzo dobra jakość wykonania
  • Bardzo płynny, dobrej jakości obraz
  • Możliwość podłączenia myszki i klawiatury
  • Możliwość wyświetlania czterech ekranów z czterech różnych komputerów w tym samym czasie
  • Różne tryby połączenia, praca jako punkt dostępu.

Wady:

  • Brak fizycznego włącznika/wyłącznika i przycisku reset
  • Brak oprogramowania w języku polskim
  • Aplikacja „WPG-210N” lubi się zawiesić
  • Brak aplikacji dla systemu Android/iOS
  • Wysoka cena

Czytelnik Telix.pl Dawid