Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Targi i konferencje-Emporia Telecom przedstawia technologie Ambient Assisted Living

Emporia Telecom przedstawia technologie Ambient Assisted Living

Emporia Telecom przedstawiło podejście firmy do idei Ambient Assisted Living (AAL), polegającej na tworzeniu udogodnień technologicznych dla osób w podeszłym wieku. Prezentuje je w swoim Laboratorium Innowacji zlokalizowanym na kongresie MWC w Barcelonie. W ramach Ambient Assisted Living Room zostaną zaprezentowane mobilne rozwiązania mHealth ułatwiające osobom starszym komfortowe funkcjonowanie w środowisku ich życia. Główny nacisk położono na najlepiej znane użytkownikom technologie, takie jak telewizja. To jedyny sposób na to, aby zapewnić usuwanie barier i skutecznie pomagać osobom starszym.

Zmiany demograficzne stały się jednym z największych wyzwań współczesnego społeczeństwa. Ze względu na postęp medyczny, ludzie żyją dziś dłużej. Jednocześnie opieka nad osobami w podeszłym wieku staje się coraz trudniejsza. Dobrym porównaniem, które doskonale oddaje ten problem, jest proporcja osób aktywnych życiowo do osób na emeryturze. W roku 1950 stosunek ten wynosił 14:1, natomiast przewiduje się, że w roku 2050 wynosić on będzie w krajach rozwiniętych 2:1, a w niektórych krajach, takich jak np. Japonia, jego wartość osiągnie nawet 1:1. Coraz mniejsza liczba młodych ludzi musi zatem utrzymywać wzrastającą liczbę osób starszych. Coraz wyższe koszty związane z tymi zjawiskami społecznymi można będzie z kolei obniżyć poprzez restrukturyzację sektora medycznego w zakresie usług świadczonych dla osób starszych.

  Rozwiązania mobilne mHealth

Aplikacje mHealth mogą służyć pomocą w trzech różnych obszarach:

 • poprzez usamodzielnianie osób starszych, dzięki czemu osoby te będą mogły żyć dłużej we własnych domach
 • poprzez monitorowanie przebiegu poważnych, choć niekoniecznie zagrażających życiu chorób, takich jak cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze
 • poprzez wysyłanie informacji i przypomnień dotyczących czynności prozdrowotnych.

Na drodze ku wprowadzaniu powyższych rozwiązań stają zazwyczaj dwie przeszkody. Po pierwsze, brakuje motywacji i woli roztaczania opieki i zapobiegania chorobom. Często obserwuje się również trudności osób starszych w obsłudze nowych, obcych im technologii.

Telefony komórkowe z serii Emporia, takie jak emporia CAREplus, wychodzą tym problemom naprzeciw. emporiaCAREplus jest prosty w obsłudze, podobnie do wszystkich modeli emporia z dodatkowymi funkcjami podnoszącymi bezpieczeństwo, takimi jak czujnik upadku, przycisk aktywowania alarmu oraz łączność z innymi urządzeniami w systemie ESAF (European Social Alarm Frequency).

  emporiaCAREplus: jeszcze więcej bezpieczeństwa

„Technologie mHealth i AAL to obecnie bardzo często poruszany temat. Istotnym elementem staje się świadczenie usług, które pomagają naszym klientom oraz mogą być z łatwością wykorzystywane w ich codziennym życiu. Emporia wychodzi naprzeciw tym oczekiwaniom wprowadzając w swoich telefonach przycisk alarmowy oraz podejmując współpracę z instytucjami sprawującymi opiekę, oferując tym samym prostą, szybką i bardzo kompetentną pomoc w razie wystąpienia sytuacji alarmowych. Dzięki nowej platformie emporia4CARE członkowie rodzin mogą również czynnie włączyć się w pomoc swoim bliskim w podeszłym wieku”, twierdzi Eveline Pupeter, CEO w Emporia Telecom.

Telefon emporiaCAREplus, w połączeniu z platformą usług emporia4CARE zapewnia użytkownikom nowy sposób na poprawę ich bezpieczeństwa.

Zdalna obsługa i lokalizacja użytkownika jeszcze łatwiejsza dzięki emporia4CARE

Dzięki platformie emporia4CARE, telefon emporiaCAREplus można teraz obsługiwać w sposób zdalny. To funkcjonująca w oparciu o dostęp internetowy platforma, w której dane kontaktowe można zapisywać na liście kontaktów w formie numerów alarmowych. Platforma może również służyć do lokalizacji użytkownika. W przypadku wystąpienia sytuacji alarmowej, telefon może określić pozycję geograficzną użytkownika i udostępnić ją na mapie w trybie online. Dodatkową możliwością jest zarejestrowanie telefonu osoby zaprzyjaźnionej, dzięki czemu możliwe jest lokalizowanie pozycji przy pomocy zwykłego smartfonu. Zapewnia to zachowanie wysokiego poziomu prywatności. Wszystkie żądania lokalizacyjne muszą być w takim przypadku potwierdzone poprzez użytkownika.

Aparat emporiaCAREplus wyposażono w chip pracujący na odpowiedniej częstotliwości, przez który można łączyć się z innymi przekaźnikami radiowymi (np. bransoletki, zegarki i naszyjniki alarmowe czy czujniki ognia lub dymu). Informacje alarmowe przesyłane przez tego typu urządzenia bezprzewodowe mogą być przekazywane do telefonu emporia, który z kolei wykonuje automatyczne połączenie alarmowe.

Dzięki protokołowi mHealth Protocol 4, telefon emporia może łączyć się z systemem instytucji zajmujących się ratownictwem. Obecnie można łączyć się z takimi organizacjami jak np. Czerwony Krzyż. Po naciśnięciu przycisku alarmowego zostaje zawiadomione centrum alarmowe. Serwer centrum alarmowego może przetwarzać dane GPS i dzięki temu ustalać lokalizację wysłania sygnału alarmowego.

  Funkcje bezpieczeństwa w emporiaCAREplus

Aparat wyposażono w funkcję wykonywania połączeń alarmowych, w ramach której użytkownik ma możliwość zdefiniowania pięciu numerów telefonów pod przyciskiem alarmowym. W przypadku wystąpienia sytuacji alarmowej, osoby te zostają automatycznie powiadomione, a inteligentny system dopilnuje, aby każde z połączeń zostało odebrane.

Dodatkowo emporiaCAREplus wyposażono w detektor upadku. Dzięki czujnikowi przyspieszeń aparat samodzielnie rozpoznaje sytuacje, w której użytkownik przewraca się. Telefon uruchamia procedurę alarmową w sposób automatyczny. Fałszywe alarmy można anulować w przeciągu 5 sekund.

Dzięki połączeniu emporiaCAREplus z zegarkiem alarmowym emporia, alarm można również uruchomić poprzez przyciśnięcie dwóch z czterech przycisków na zegarku. Oznacza to, że użytkownik nie musi mieć przy sobie telefonu, a alarm można uruchomić alarm przy pomocy zegarka, w podobny sposób jak w przypadku domowych systemów alarmowych. Rozwiązanie takie jest szczególnie popularne w przypadku wypadków przydarzających się w domu, takich jak upadki w łazience czy potknięcie się na schodach.

  Projekt szczególnie przyjazny dla użytkownika

Projekt emporiaCAREplus jest szczególnie przyjazny dla użytkownika. Duże, jasno oddzielone przyciski, które można łatwo wyczuć palcami, posiadają duże, wyraźne cyfry i litery. Kluczowe funkcje takie jak menu, klawiatura, budzik czy wbudowana latarka mogą być uruchamiane na stronie przycisków. Przycisk zasilania umieszczono na samej górze tak, aby był dobrze widoczny i łatwo dostępny. Duży, kolorowy wyświetlacz zapewnia optymalną dozę kontrastu. W menu pomyślano również o wyraźnych symbolach i opcji powiększania wielkości czcionki.

źródło: Emporia

KanAutor |2013-02-27T15:22:33+01:0027 lutego 2013 15:22|Kategorie: Dla seniora, Inne, Newsy, Targi i konferencje|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.