Jesteś tutaj:-, iPhone, Newsy, PC i Laptopy, Reklama, Sprzęt, Telefony, Top30-Apple postarza smartfony, klienci masowo idą do sądu

Apple postarza smartfony, klienci masowo idą do sądu

Od pewnego czasu niektórzy użytkownicy iPhone’ów podejrzewają Apple o celowe spowalnianie starszego sprzętu. Działanie ma rzekomo wywierać presję na użytkownikach, aby ci zdecydowali się na kupno nowego modelu. Apple przyznaje, że celowo spowalnia niektóre starsze iPhone’y. Ujawnia powód… nie, nie dlatego, żebyśmy kupowali nowe.

Spowalnianie starszych modeli iPhone’a zaczęło się w zeszłym roku. Apple nie wyjaśnił, dlaczego dotąd nie ujawniał tej praktyki. Zrobił to dopiero po tym, jak firma Primate Labs, która stworzyła aplikację mierzącą wydajność iPhone’ów, ujawniła swoją analizę. Wynikało z niej, że starsze modele iPhone’a po pewnym czasie od wejścia na rynek nie działały tak szybko jak tuż po ich wprowadzeniu do sprzedaży.

W zeszłym tygodniu Apple napisało w oświadczeniu, że owszem, ogranicza wydajność starszych modeli. Stanowisko nie jest jednak aż tak kontrowersyjne, jak mogłoby się wydawać. Otóż producent dba w ten sposób o wygodę klientów. Kiedy jeszcze brakowało takiego rozwiązania, niektóre iPhone’y nagle wyłączały się, choć były w 30-40 proc. naładowane.

Naszym celem jest dbałość o jak najlepsze doświadczenia użytkowników, na co składa się ogólna wydajność, jak i żywotność urządzenia. Akumulatory litowo-jonowe z czasem obniżają swoją zdolność zaspokajania zapotrzebowania na energię, co może skutkować niespodziewanym wyłączeniem. W zeszłym roku udostępniliśmy aktualizację dla urządzeń iPhone 6, 6s i SE, która wygładza szczyty energetyczne – napisano.

Według firmy wydajność baterii wbudowanych w smartfony iPhone’a z czasem spada, co może przyczyniać się do gwałtownego wyłączania się urządzeń. Aktualizacje miały temu zjawisku zapobiegać, przy jednoczesnym wpływie na odczuwalną wydajność użytkowania iPhone’ów. Innymi słowy – firma zdecydowała spowolnić smartfony, by ich akumulatory wytrzymały.

Producent iPhone’ów zapowiedział, że nie zrezygnuje ze stosowania tego rozwiązania w przyszłości. Co więcej, rozszerzono już działanie aktualizacji na iPhone 7, a w planach są kolejne urządzenia.

Jednak posiadaczy iPhone’ów i dotychczasowych fanów marki, ten argument nie przekonuje.
Niemal każdy dzień przynosi nowy pozew w sprawie o niedotrzymanie umowy konsumenckiej przez producenta. W jednym z pozwów – jak donosi Reuters – Apple oskarżany jest o to, że maskował wadę baterii, zamiast np. wymienić ją we wszystkich smartfonach, które tego wymagały. Pozywający zwracają też uwagę, że spowolnienie smartfonu nie tylko utrudnia codzienne korzystanie z niego, ale również obniża wartość telefonu podczas odsprzedaży.

Apple’a podają do sądu m.in. mieszkańcy stanów: Kalifornia, Nowy Jork, Ohio, Karoliny Północnej i Illinois. Jak informuje Reuters – pozew przeciwko firmie wpłynął też do sądu w Izraelu.

Firma na razie nie skomentowała doniesień o licznych pozwach.

źródło: TVN24.pl

KanAutor |2017-12-27T12:31:11+02:0027 grudnia 2017 12:31|Kategorie: Apple, iPhone, Newsy, PC i Laptopy, Reklama, Sprzęt, Telefony, Top30|Tagi: , , , |4 komentarze

4 komentarze

 1. Bija 27 grudnia 2017 w 14:54 - Odpowiedz

  A podobno to Android takie dno. Czyżby legł właśnie w gruzach mit jabłka nadgryzionego?

 2. gosc 27 grudnia 2017 w 15:13 - Odpowiedz

  w końcu się za to przereklamowane „japko” wezmą, Steve się w grobie przewraca

 3. Irko 27 grudnia 2017 w 18:22 - Odpowiedz

  W końcu sie wszyscy poznają co to ten badziew Apple !

 4. gosciu 28 grudnia 2017 w 08:53 - Odpowiedz

  Nic nie leglo – Apple to nie marka, Apple to wyznanie. Apple wie lepiej co jest dobre dla urzytkownika a odobrze strzyzone owieczki potulnie becza

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.