Organizacja Visa potwierdziła dziś, że umożliwi świadczenie usług płatności mobilnych na smartfonach Apple Watch. W Stanach Zjednoczonych, a w dalszej kolejności również na innych rynkach, instytucje finansowe działające w systemie Apple Pay będą mogły włączać debetowe i kredytowe karty Visa, umożliwiając klientom dokonywanie wygodnych i bezpiecznych zakupów u wybranych detalistów – zarówno w tradycyjnych punktach handlowo-usługowych, jak i z wykorzystaniem aplikacji na smartfony.

Apple Pay
Apple Pay

Steve Perry, dyrektor ds. płatności cyfrowych w Visa Europe, powiedział: „Wejście na rynek firmy Apple to kluczowy element w układance, jaką stanowią usługi płatności mobilnych. Jest to wydarzenie o ogromnym znaczeniu dla płatności nowej generacji, potwierdzające rozmach, z jakim rozwijają się usługi mobilne i zbliżeniowe.


Od czasu wprowadzenia pierwszych kart i terminali zbliżeniowych w 2007 r. organizacja Visa zawsze znajdowała się w czołówce wdrożeń płatności NFC. Obecnie w sklepach całej Europy zainstalowanych jest już ponad 1,5 mln terminali obsługujących płatności zbliżeniowe Visa – wszystkie z nich mogą również przyjmować płatności mobilne. Decyzja firmy Apple o wejściu na ten rynek odzwierciedla ogrom możliwości, jakie oferują dziś usługi płatności cyfrowych. Dzięki tej decyzji usługi zbliżeniowe będą coraz lepiej znane i coraz szerzej wykorzystywane na całym świecie. Spodziewamy się tzw. „efektu aureoli”, na czym skorzystają wszyscy gracze działający w ekosystemie płatności mobilnych.

Ściśle współpracujemy z firmą Apple i z bankami członkowskimi naszej organizacji w celu wprowadzenia tej nowej usługi również na rynku europejskim” – głosi komunikat Visa

Apple Pay do złudzenia przypomina płatności NFC. Prosty, jednostopniowy proces, który sprowadza się do zbliżenia smartfona do czytnika w sklepie, lub podania jednorazowego kodu, wygenerowanego przez nasz telefon, w przypadku płatności online. Użytkownik dodaje informacje o swojej karcie kredytowej na swoim koncie iTunes, które następnie dodaje ją do usługi Passport i tyle. Fizyczne transakcje wymagają zbliżenia telefonu do czytnika, zakupy w internecie wymagać będą jednorazowych, generowanych na naszym smartfonie kodów.

źródło: Visa Europe

Kan