Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt, Telefony-Chińskie Vivo przedstawia prototyp smartfona z czytnikiem linii papilarnych w ekranie

Chińskie Vivo przedstawia prototyp smartfona z czytnikiem linii papilarnych w ekranie

Czytnik odcisków palców wbudowany w ekran miał być jedną z najciekawszych cech jubileuszowego iPhone’a 8. Okazuje się jednak, że chińska firma Vivo wyprzedziła Apple w przygotowywaniu takiego komponentu – podczas konferencji MWC Shanghai zaprezentowany został prototyp smartfona z tym właśnie rozwiązaniem.


Sam czytnik został zaprojektowany przez Qualcomma, największego na świecie producenta procesorów mobilnych. Czytnik może być zintegrowany z ekranami OLED o grubości do 1,2 mm, a jego działanie opiera się na odczytywaniu wibracji fal ultradźwiękowych wytwarzanych przy dotykaniu wyświetlacza. Od wcześniej stosowanych czytników z sensorem pojemnościowym (działających dzięki zastosowaniu kondensatorów, których pojemność zmienia się przy nacisku) odróżnia go między innymi bezproblemowe działanie pod wodą i większa czułość. Ultradźwiękowy skaner linii papilarnych pozwala na odczyt nacisku do 800 mikrometrów w szkle i 650 mikrometrów w aluminium, natomiast możliwości skanerów pojemnościowych sięgają do 400 mikrometrów. Do tego jest on bardziej odporny na zakłócenia wytwarzanie przez brud i pot na palcu.

Na stoisku Vivo na MWC Shanghai udostępniono smartfona opartego na modelu Xplay6, wyposażonego jednak w inny ekran oraz oczywiście nowy czytnik odcisków palców. Obecny stan technologii nie pozwala jednak na działanie tak szybkie jak w przypadku skanerów pojemnościowych – czas oczekiwania od naciśnięcia ekranu do odblokowania go wynosił około 1 s. Zademonstrowano także możliwość umieszczenia takiego czytnika na tylnej pokrywie smartfona, przedstawiając odblokowywanie urządzenia pod wodą i uruchomienie aplikacji kamery, co może pozwolić na szybkie robienie podwodnych zdjęć.

Choć Vivo nie przedstawiło konkretnych dat rozpoczęcia implementowania nowego czytnika, Qualcomm poinformował, że będą mogły z niego korzystać już urządzenia korzystające z niedawno wydanych procesorów Snapdragon 660 i 630. Więcej takich smartfonów zobaczymy w trzecim i czwartym kwartale tego roku.

Źródło: engadget.com

TomaszAutor |2017-07-01T13:31:31+01:001 lipca 2017 13:31|Kategorie: Android, Newsy, Sprzęt, Telefony|Tagi: , , , , , , |3 komentarze

3 komentarze

 1. BN enko 1 lipca 2017 w 12:09 - Odpowiedz

  I cenę zapewne też odpowiednią sobie podliczą

 2. Poooooppppppp 1 lipca 2017 w 20:31 - Odpowiedz

  Nie samym czytnikiem linii papilarnych człowiek żyje… Nawet gdyby nowy iPhone 8 miał nadal czytnik w przycisku home (wersja pesymistyczna) to i tak wybrałbym iPhone. Dlaczego? System.

  • Aro 2 lipca 2017 w 07:36 - Odpowiedz

   Zgadza się, ale nie każdy trawi iOS. A na iPhone świat się nie kończy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.