Jesteś tutaj:-, Internet, Internet mobilny, Microsoft, Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt, Telefony-Quantum Compositor przyśpiesza działanie Firefoksa

Quantum Compositor przyśpiesza działanie Firefoksa

Najnowsze wydanie Firefoksa to solidna porcja usprawnień w ramach Project Quantum oraz wiele widocznych ulepszeń, jak i tych mniej oczywistych.


Quantum Compositor przyśpiesza działanie Firefoksa i zapobiega problemom z grafiką w systemie Windows
Budujemy silnik nowej generacji dla przeglądarek, który w pełni wykorzysta możliwości nowoczesnego sprzętu. Dziś udostępniamy pierwszy, ważny element tego projektu, który nazwaliśmy „Quantum Compositor” – mówi Nick Nguyen z Mozilli.

Kilka szczegółów technicznych: wyodrębniono rdzeń naszej przegladarki (kompozytor grafiki), aby działał niezależnie od głównego procesu Firefoksa. Kompozytor odpowiada za to, co widzisz na ekranie: spłaszcza wszystkie warstwy grafiki, z których korzysta przeglądarka – podobnie jak Photoshop łączy warstwy w jeden obraz. Quantum Compositor korzysta z karty graficznej a nie z procesora, i dzięki temu jest szybszy. Ponieważ pracuje on w osobnym procesie, jeśli coś pójdzie nie tak, nie zatrzyma to działania całego Firefoksa, ani nawet aktualnie otwartej karty.

W testach Quantum Compositor zmniejszył zawieszanie się przeglądarki o około 10%. Więcej możesz dowiedzieć się tutaj. Quantum Compositor będzie dostępny dla 70% użytkowników Firefoksa – dla tych korzystających z Windowsa 10, 8, 7 i komputerach z kartami graficznymi Intel, NVidia lub AMD.

A jeśli chodzi o sprzęt firmy Apple – nakładanie na siebie kolejnych warstw jest już na tyle stabilne w systemie MacOS, że osobny kompozytor nie jest potrzebny.

Oszczędź miejsce na ekranie – i swoje oczy – dzięki nowym motywom i zakładkom

Zadaniem przeglądarki jest dostarczenie Ci tego, czego potrzebujesz, bez zbędnych

Najnowsze wydanie Firefoksa w wersji desktopowej zawiera dwa nowe motywy: Compact Light i Compact Dark. Compact Light zmniejsza rozmiar interfejsu przeglądarki zachowując jasne kolory. Compact Dark zmienia kolory na ciemne, żeby nie razić Twoich oczu, kiedy przeglądasz strony wieczorem. Aby włączyć któryś z motywów przejdź do Menu i wybierz Dodatki (lub kliknij tutaj). Potem wybierz Panel Wyglądu i motyw, który chciałbyś aktywować.


Firefox na Androida ma także nowe ustawienia dla kart. Kiedy chcemy otworzyć inną kartę, pokażą się one w dwóch kolumnach zamiast jednej i dzięki temu będzie można łatwiej przechodzić między kilkoma otwartymi kartami. Aby uruchomić tę opcję przejdź do Ustawienia > Ogólne.

Z łatwością kontroluj do czego witryna ma dostęp i kiedy może wysyłać powiadomienia

Wiele stron, aby prawidłowo działać musi mieć nasze pozwolenie na dostęp do sprzętu lub wysyłanie powiadomień. Na przykład, aplikacje do konferencji wideo potrzebują dostępu do kamery i mikrofonu, a mapy do lokalizacji. Podobnie strony z wiadomościami i media społecznościowe proszą o dostęp do wysyłania powiadomień o najświeższych i najważniejszych wydarzeniach.

Dzisiejsze wydanie Firefoksa w wersji desktopowej zawiera też zmieniony interfejs ekranu zarządzania uprawnieniami witryn. Teraz, kiedy odwiedzasz stronę, która wymaga dostępu do wrażliwych danych lub chce wysyłać Ci powiadomienia, zobaczysz na ekranie okienko, które szczegółowo poinformuje Cię o wszystkim, do czego dostęp chce mieć dana strona. Jeśli później będziesz chciał zmienić te ustawienia, wystarczy że klikniesz na ikonkę „i” w Awesome Bar.

źródło: Mozilla

KanAutor |2017-04-20T09:24:36+02:0020 kwietnia 2017 09:24|Kategorie: Android, Internet, Internet mobilny, Microsoft, Newsy, Oprogramowanie, Sprzęt, Telefony|Tagi: , , , , |2 komentarze

2 komentarze

  1. fx 20 kwietnia 2017 w 11:18 - Odpowiedz

    jest też na LInuxa właśnei pobieram 53v

  2. Wiedzacy 20 kwietnia 2017 w 21:30 - Odpowiedz

    Niestety na komputerach korzystających ze zintegrowanej grafiki Intela na razie można o tym mechanizmie zapomnieć. Ze względu na przeniesienie bibliotek dynamicznych igd10iumd32.dll do innego katalogu niż \Windows\System32 FireFox w wersji niższej niż 54.x nie potrafi sobie poradzić z uruchomieniem sterownika GPU.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.