Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Samsung, Sprzęt, Telefony-Google I/O 2015: Android M zaprezentowany. Co nowego?

Google I/O 2015: Android M zaprezentowany. Co nowego?

Upłynął rok od oficjalnej prezentacji Androida L, więc przyszedł czas na kolejną ewolucję systemu. Google I/O 2015, wprowadzając ze sobą szereg niedużych, ale użytecznych zmian i poprawek.


Podobnie jak to było rok temu, nie znamy jeszcze oznaczenia kodowego systemu ani jego nazwy, będącej rozinięciem literki M. Jeśli chodzi o interfejs, zmian praktycznie nie widać. Wciąż mamy do czynienia z dopracowanym i minimalistycznym Material Design, który po prostu cieszy oczy.


Jedną z kluczowych zmian w nowym Androidzie jest rozwiązanie kwestii uprawnień aplikacji. Nareszcie będziemy mogli sami wybierać, do czego dana aplikacja będzie miała dostęp – np. czy zezwolić jej na sterowanie aparatem, a może zabronić wysyłania SMS-ów. Uprawnienia będziemy mogli również zmienić w chwili, gdy dana aplikacja zechce skorzystać z wybranego modułu lub funkcji. Aby móc wybiórczo sterować uprawnieniami, aplikacje muszą korzystać z SDK Androida M, dlatego będziemy musieli trochę poczekać na ich aktualizacje.


Inna zmiana dotyczy otwierania stron internetowych przez aplikacje. Jak dotąd wiele programów korzysta z własnej, wbudowanej przeglądarki lub pyta nas, z jakiej przeglądarki chcemy skorzystać. Teraz się to zmieni – Google chce, aby domyślną przeglądarką był Chrome i by aplikacje mogły otwierać karty tej przeglądarki wewnątrz swojego interfejsu. Dzięki temu zapanuje większy porządek, a użytkownicy odczują większy komfort korzystania ze znajomego interfejsu we wszystkich aplikacjach.


Nowy tryb nazwany Doze pozwoli na lepsze zarządzenie energią. W jaki sposób? W chwili, gdy nie korzystamy z telefonu, przejdzie on w stan drzemki, ograniczając częstotliwość przychodzących powiadomień. O tym, w jaki sposób to zrobi, i które powiadomienia zostaną zsynchronizowane później niż zwykle, zadecyduje specjalny algorytm, badający w jaki sposób korzystamy z notyfikacji i które są dla nas szczególnie istotne. Ponadto, Android M zapewni wsparcie dla dwustronnego USB typu C.Plotki dotyczące wsparcia dla czytnika linii papilarnych potwierdziły się. Skaner zostanie powiązany z nową usługą Android Pay, wykorzystującą NFC do dokonywania płatności telefonem. Google zamierza więc iść śladem Apple, a w nowych Nexusach możemy spodziewać się wbudowanego czytnika.


Android M jest dostępny w wersji Developer Preview dla urządzeń takich jak Nexus 5, Nexus 6, Nexus 9 oraz Nexus Player. Wszyscy chętni mogą go testować już dziś, a finalna wersja ukaże się w III kwartale 2015 roku.

Źródło: Google, Android Authority

SewixAutor |2015-05-29T05:40:12+02:0029 maja 2015 05:40|Kategorie: Android, Internet, Newsy, Samsung, Sprzęt, Telefony|Tagi: , , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.