Jesteś tutaj:-, Gry, Inne, Newsy, Rozrywka-Gra na weekend: Punch Hero

Gra na weekend: Punch Hero

W tym tygodniu przyszedł czas na porządną bijatykę. Biorąc pod uwagę postęp tytułów dostępnych na urządzenia z Androidem aż trudno uwierzyć, że ten gatunek gier cieszy się aż tak małym zainteresowaniem wśród developerów. Być może wynika to z faktu iż trudno byłoby przygotować odpowiedni, dotykowy interfejs pozwalający na swobodne poruszanie się i zadawanie różnorodnych ciosów. Nie bez znaczenia wydaje się być również kwestia rozmieszczenia dotykowych pól tak by nie przysłonić palcami całego widoku gry, niemniej jednak Punch Hero jest produkcją, która wychodzi z tego obronną ręką, oferując rozgrywkę na przyzwoitym poziomie.

Gra rozgrywa się na bokserskim ringu a nam przyjdzie wcielić się w jednego z zawodników. Z początku dostępny jest tylko tryb arkadowy oferujący pojedyncze starcia z przeciwnikami. W miarę postępów w grze otwiera się przed nami możliwość wystartowania w lidze amatorskiej. Następnym etapem będzie liga zawodowa, prezentująca wysoki bokserski poziom.


Po wybraniu imienia dla naszego zawodnika możemy przystąpić do pierwszego pojedynku. Bez względu na wynik otrzymujemy większe, (wygrana) bądź mniejsze (przegrana) pieniądze za które będziemy mogli wykupić odpowiednie cechy i umiejętności przydatne podczas starć. Podobna rzecz ma się z nabywaniem elementów wyglądu i wyposażenia naszego boksera.

Podstawowe cechy takie jak siła poszczególnych ciosów, wytrzymałość na obrażenia oraz mentalność zwycięzcy można rozwijać w centrum treningowym. W kolei w sąsiednim budynku specjalne umiejętności takie jak finta, szybki blok, szybkość uderzeń oraz naukę specjalnych kombosów przydatnych podczas starć. Jest też zwykły sklep pozwalający na zmianę image’u zawodnika, jak również dokupienie elementów wyposażenia zwiększającego współczynniki naszego fightera.

Przejdźmy do samej walki. Każdy pojedynek składa się z maksimum 3 rund podczas których musimy znokautować przeciwnika lub też wygrać z nim na punkty. Mamy do dyspozycji trzy rodzaje podstawowych ciosów. Proste, sierpowe oraz podbródkowe. Dochodzi do tego blok oraz zejście z linii uderzenia na prawo lub na lewo. Wydaje się niewiele lecz stosowanie odpowiednich kombinacji tych możliwości potrafi zmienić zwykłe starcie w pełny nieoczekiwanych zwrotów akcji pojedynek.


Z każdym kolejnym przeciwnikiem walki stają się coraz bardziej dynamiczne. Oponenci są coraz silniejsi, wytrzymalsi i szybsi. Po jakimś czasie można się nauczyć interpretacji ruchów ciała naszych rywali tak by wiedzieć jaki cios zamierzają zadać. Nie jest to łatwe, wymaga niezłego refleksu i zmysłu obserwacji ale jak najbardziej wykonalne. Mało co jest w stanie przynieść tyle satysfakcji co unik prawego podbródkowego i szybka kontra w postaci lewego sierpowego w nieosłoniętą cześć twarzy przeciwnika.

Ogromnym atutem gry jest w moim mniemaniu możliwość pokonania każdego boksera obierając pod niego konkretną taktykę bez względu na jego współczynniki. Żeby tego dokonać potrzebne są wymienione w poprzednim akapicie cechy i zamiłowanie do gier wymagających dużego refleksu, spostrzegawczości i niekiedy błyskawicznego podejmowania decyzji.

Kilka słów o taktyce. Na zawodników wykorzystujących częste podbródkowe najlepszą strategią będzie schodzenie z linii ciosu, szybka kontra, odskok i czekanie na odpowiedni moment w którym oponent popełni kolejny błąd. Na rywali stosujących szybką wymianę ciosów najlepszą obroną jest blok z wyprowadzeniem prostego lub sierpowego. Dość powiedzieć, że są przeciwnicy którzy uczą się zadawanych przez nas w kółko tych samych sekwencji ciosów zmieniając technikę walki.


Dla przykładu jeśli zbyt dużo uderzeń zadamy z prawej ręki to oponent będzie schodził w lewo kontrując w nieosłoniętą przez nas gardą część ciała. Można to wykorzystać markując uderzenie z prawej, zejść z linii kontry i przypuścić szybki podbródkowy z tej samej strony z której jest wyciągnięta ręka atakującego. Trzeba pamiętać, że rywal również będzie markował ciosy a w dodatku stosował całe kombinacje specjalnych ataków zwanych kombosami.

Najbardziej wymagający przeciwnicy to tacy, którzy dysponują rozbudowanym wachlarzem ciosów oraz uniwersalną techniką, bez określonych preferencji co do stylu prowadzonej walki. To właśnie tych stać na ciągłe uniki lub też desperacki atak w momencie w którym zostało im niewiele energii. Nierzadko po kiepskim początku starcia będziemy zmuszeni do przeczekania rundy by zregenerować pasek żywotności naszego boksera.

Przy stosowaniu umiejętnych uników akcja walki na moment prowadzona jest w zwolnionym tempie. Pozwala to na moment namysłu na temat tego jaki następny cios chcemy wyprowadzić z kontry. Spuchnięte oczy, sińce, szramy, plastry na nosie czy też grymasy bólu na twarzach zawodników są dodatkowym smaczkiem pokazującym poziom zmęczenia i odniesione rany. Wszystko to wprowadza specyficzny i ciekawy klimat w grze.


Większości cech i umiejętności zawodników nie trzeba tłumaczyć, gdyż są one proste i zrozumiałe. Wyjątkiem od reguły jest ciekawy współczynnik mierzący mentalność zwycięzcy. Im jest on wyższy tym bokser jest w stanie: szybciej stanąć na nogi jeżeli zostanie posłany na deski, szybciej regenerować się podczas trwania starcia oraz zadawać silniejsze obrażenia jeśli jego żywotność spada do niskiego poziomu.

Punch Hero jest pozycją, którą można bezpłatnie ściągnąć na urządzenia z Androidem za pośrednictwem Google Play. Opcja mikro płatności powoli staje się standardem i jest dostępna w każdej przyzwoitej, darmowej grze. Nie inaczej jest w tym przypadku. Jeśli zależy nam na ciosach specjalnych i dodatkowych bonusach do statystyk nic nie stoi na przeszkodzie by dokonać przelewu na określoną kwotę za pośrednictwem karty kredytowej. Należy pamiętać, że jest to tylko opcja, która nie wpływa zbytnio na grywalność tytułu.


Na zakończenie wypadałoby wspomnieć o jeszcze dwóch, dodatkowych trybach w grze. Pierwszy z nich to tzw. zombie mode w którym przenosimy się na cmentarz i walczymy z ożywieńcami dostając za to dodatkową kasę. Widać, że trend na umieszczanie umarlaków ma się dobrze wśród developerów. Popularność Super Zombie Hunter, Gear and Guts, Gun Bros czy też Dead Trigger odcisnęła swoje piętno również w tej grze.

Drugą opcją jest stworzenie sobie sparing partnera z podwyższonymi statystykami i nie byłoby w tym nic dziwnego gdyby nie fakt, że możemy wkleić na miejsce jego twarzy fotkę kogoś komu chętnie byśmy przywalili. Idąc całkiem po bandzie może być to zdjęcie szefa, teściowej, „znajomego” z Facebooka lub też avatar kogoś kto nas irytuje. Wystarczy wybrać odpowiednią grafikę z galerii naszego telefonu i gotowe. Zdjęcie można powiększyć lub pomniejszyć w taki sposób by idealnie zmieściło się w okalający je ochraniacz na głowę 🙂

Podsumowując, Punch Hero jest pozycją zdecydowanie godną polecenia. Zwłaszcza dla miłośników gatunku. Gra „waży” mniej niż 20MB i można ją pobrać za darmo ze sklepu Google Play.

Kamil KawczyńskiAutor |2012-08-31T21:56:42+02:0031 sierpnia 2012 21:56|Kategorie: Android, Gry, Inne, Newsy, Rozrywka|Tagi: , , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.