Jesteś tutaj:-, Newsy, Sprzęt-Dziś rocznica premiery pierwszego procesora AMD Ryzen

Dziś rocznica premiery pierwszego procesora AMD Ryzen

Dziś mija równo rok od światowej premiery procesorów AMD Ryzen, które zgodnie z zapowiedziami przywróciły rynkowi komputerowemu innowacyjność i sprawiły, że stał się on na nowo ekscytujący dla konsumentów, klientów i partnerów AMD.
W ciągu ostatnich 12 miesięcy firma AMD wprowadziła na rynek ponad 20 modeli procesorów Ryzen w niemal każdym segmencie rynku powodując w tych przedziałach nierzadko zupełne przetasowania. Najpierw pojawiła się linia procesorów Ryzen dla standardowych komputerów stacjonarnych, które niespodziewanie uzupełniła super-wydajna linia Ryzen Threadripper dla potężnych, wielozadaniowych maszyn. W tzw. międzyczasie na rynku zadebiutowały biznesowe procesory Ryzen PRO, a później przeznaczone do notebooków Ryzen Mobile i wreszcie Ryzen APU dla klasycznych komputerów stacjonarnych.
Wszystkie te produkty są owocem długoterminowej strategii całkowitego przeprojektowania oferowanych procesorów – strategii, która dziś przynosi znakomite efekty, i którą konsekwentnie realizowała dyrektor generalna Lisa Su. Procesor Ryzen uzyskał 52-procentowy wzrost współczynnika IPC (instruction-per-cycle), co jest absolutnie niebywałym przyrostem generacyjnym w historii firmy. Topowi producenci systemów OEM odnotowali te zmiany w ofercie AMD decydując się na wprowadzenie wielu wspaniałych i napędzanych przez procesory Ryzen komputerów, które są dziś dostępne lub wkrótce pojawią się na rynku. Potwierdzeniem słuszności tej strategii są wyniki finansowe firmy AMD w ostatnim, tj. czwartym kwartale 2017 roku, które okazały się zdecydowanie najlepsze od lat.
Zapraszamy do prześledzenia tej historii poniżej:

  • Marzec 2017: wprowadzenie pierwszych procesorów Ryzen dla komputerów stacjonarnych. Seria Ryzen 7 okazała się być innowacyjna, mocna i wykraczająca poza dotychczasowe możliwości platformy konsumenckiej.
  • Kwiecień 2017: wprowadzenie procesorów Ryzen 5 dla komputerów stacjonarnych, które spowodowały przetasowania w wielu przedziałach cenowych.
  • Czerwiec 2017: premiera procesorów Ryzen PRO, które zaprojektowano pod kątem współczesnych, wymagających obliczeniowo stanowisk pracy z uwzględnieniem wielu cennych biznesowo funkcji.
  • Lipiec 2017: dopełnienie linii procesorów wraz z wprowadzeniem procesorów Ryzen 3 dla największego z segmentów rynku komputerów stacjonarnych.
  • Sierpień 2017: zaskoczenie entuzjastów, analityków i całego rynku wraz z niespodziewanym wprowadzeniem na rynek najpotężniejszych procesorów dla komputerów stacjonarnych w tym czasie, czyli serii Ryzen Threadripper.
  • Październik 2017: premiera procesorów Ryzen Mobile z układami graficznymi Radeon Vega, w tym najszybszego procesora dla ultra-cienkich notebooków, wraz z zapowiedzią napędzania przez nie takich laptopów jak Acer Swift 3, HP Envy X360 i Lenovo IdeaPad
  • Luty 2018: wprowadzenie na rynek procesorów Ryzen APU dla komputerów stacjonarnych. Łączą one w jednym układzie scalonym wydajną kartę graficzną Radeon Vega z rdzeniami x86 w architekturze „Zen” oferując tym samym wydajność w grach typową nawet dla zewnętrznych kart graficznych.

Firma AMD nie zwalnia tempa. Mocne, długoterminowe plany produktowe będą skutecznie rozwijać w nadchodzących latach znakomitą podstawę, jaką jest nowatorska architektura „Zen”, co w efekcie wzmocni pozycję firmy, jako kluczowego innowatora rynku wydajnych systemów komputerowych. Zgodnie z zapowiedzią z ostatnich targów CES druga generacja procesorów Ryzen i tym samym pierwsze procesory AMD wykonane w procesie 12 nm oraz pierwsze wykorzystujące architekturę „Zen+” pojawią się w kwietniu. Linia Ryzen PRO Mobile, która przewidziana będzie dla biznesowych notebooków klasy premium powinna zadebiutować w drugim kwartale. Ponadto druga generacja procesorów Ryzen Threadripper, która rozwinie nowatorstwo pierwszej, jest zaplanowana na drugą połowę roku.

źródło: AMDAutor |2018-03-02T11:19:23+02:002 marca 2018 11:19|Kategorie: Akcesoria komputerowe, Newsy, Sprzęt|Tagi: , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.