Polska firma Phoenix Systems wprowadza na rynek nową wersję systemu operacyjnego czasu rzeczywistego – Phoenix-RTOS, który wspiera funkcjonalność mikrokontrolerów zaimplementowanych w nowych urządzeniach Internetu Rzeczy. Mikrokontrolery zaprojektowane w technologii 40 nm oferują znaczącą moc obliczeniową przy niewielkim zużyciu energii, ale podobnie jak komputery czy urządzenia mobilne, aby w pełni wykorzystać swój potencjał, potrzebują odpowiedniego systemu operacyjnego. Phoenix-RTOS jest jedynym systemem operacyjnym, który pozwala w pełni wykorzystać potencjał tych mikrokontrolerów, a także istotnie skrócić czas wprowadzania na rynek nowych urządzeń. Rozwój tych urządzeń możliwy jest właśnie dzięki najnowszym rozwiązaniom sprzętowym firmy NXP z serii i.MX RT.


Konwergencja procesorów aplikacyjnych o małej mocy i mikrokontrolerów o wysokiej wydajności stała się możliwa dzięki nowej serii i.MX RT – pierwszego w branży procesora typu crossover, oferującego rdzeń ARM Cortex – Mo najwyższej w tej klasie wydajności, wsparcie dla programowania w czasie rzeczywistym i użyteczność popularnych mikrokontrolerów przy zachowaniu przystępnej ceny. Wraz z systemem operacyjnym Phoenix-RTOS, i.MX RT otwiera producentom urządzeń IoT zupełnie nowe spektrum możliwości.

Phoenix Systems dostarcza najlepsze w swojej klasie rozwiązania programowe dla urządzeń pomiarowych, w tym protokoły komunikacyjne. Oparta o architekturę mikrojądra najnowsza wersja Phoenix-RTOS to zupełnie nowe podejście do systemu operacyjnego czasu rzeczywistego dla zaawansowanych mikrokontrolerów, takich jak i.MX RT„- mówi Jean-Marc Darchy, dyrektor ds. marketingu regionalnego Smart Energy w NXP. „Pozwoli nam to wspólnie rozszerzyć zasięg opartych na i.MX RT urządzeń definiowanych programowo działających w oparciu o ten przełomowy system operacyjny.”

Według Juniper Research w 2021 roku liczba urządzeń, czujników i siłowników Internetu Rzeczy przekroczy 46 miliardów. Ten dynamiczny trend rynkowy otwiera nowe możliwości biznesowe, zarówno dla producentów inteligentnych urządzeń, jak i twórców oprogramowania IoT. Głównym wyzwaniem w ramach tworzenia nowych produktów IoT jest zastosowanie rozwiązań definiowanych programowo, o funkcjonalnościach wcześniej realizowanych przez dedykowany sprzęt. Nowe mikrokontrolery, takie jak i.MX serii RT wraz z Phoenix-RTOS, są odpowiedzią na potrzeby rynku w tym zakresie i wspierają opracowywanie urządzeń do IoT, Smart Metering itp.

Phoenix-RTOS – system operacyjny dla Internetu Rzeczy

Rozwój systemu operacyjnego Phoenix-RTOS rozpoczął się w 1999 roku na Politechnice Warszawskiej, a w 2011 roku zakończono jego pierwsze komercyjne wdrożenia. Druga wersja systemu została zastosowana w inteligentnych licznikach i inteligentnych koncentratorach danych, opracowanych dla jednej z największych polskich firm energetycznych Energa-Operator, a także w inteligentnych licznikach gazu. Trzecia, aktualna wersja jest teraz testowana pod kątem wielu wdrożeń.


Phoenix-RTOS pozwala szybko prototypować i realizować nowe urządzenia Internet of Things, co oznacza ich szybsze wprowadzanie na rynek. Dzisiaj taka elastyczność i możliwość natychmiastowego wdrażania zmian często decyduje o pozycji danej firmy na rynku„- mówi Paweł Pisarczyk, prezes spółki Phoenix Systems. „Pierwszym sektorem, który docenił Phoenix-RTOS był przemysł energetyczny. Architektura i funkcjonalność systemu wykraczają jednak daleko poza tę gałąź gospodarki. System nadaje się doskonale do wdrożenia w szeregu innych sektorach i typach urządzeń IoT”.

Dzisiaj Phoenix-RTOS jest testowany w branży lotnictwa, gdzie może być wykorzystywany w dronach.

źródło: Phoenix

Kan