Jesteś tutaj:-, Sprzęt, Telefony-Karty e-SIM trafią w przyszłym roku do smartfonów

Karty e-SIM trafią w przyszłym roku do smartfonów

Według analityków z firmy IHS Markit w 2018 roku zaczną pojawiać się pierwsze smartfony korzystające z nowego standardu kart SIM, czyli e-SIM. Jakie zmiany wiążą się z wprowadzeniem nowego rozwiązania?


Na razie karty e-SIM pojawiały się w urządzeniach typu wearable, drobnych gadżetach, a także niektórych wariantach iPada Pro od Apple. Już niedługo ma się to jednak zmienić. W 2018 roku pojawią się pierwsze telefony obsługujące e-SIM, a do 2021 roku ich liczba na całym świecie ma wzrosnąć aż do 1 miliarda.

Prace nad kartami e-SIM prowadzone są od kilku lat przez organizację GSMA zrzeszającą operatorów sieci komórkowych z całego świata, a także przez tak ważnych graczy na rynku mobilnym jak Samsung czy Apple. Główną zmianą w nowym rodzaju kart SIM jest możliwość przełączania się między różnymi sieciami bez jej wymiany. Jej ustawienia mogłyby być modyfikowane z poziomu smartfona, a użytkownik nie miałby do niej dostępu – między innymi z powodu jej mikroskopijnego rozmiaru. Wśród pozytywów wymieniane są łatwość w zmianie operatora i sprawniejszy proces przeniesienia się na inne urządzenie. Przeciwnicy tego pomysłu zwracają jednak uwagę na ograniczanie dostępu użytkownika do jego własnego sprzętu, a także potencjalne wykorzystanie kart e-SIM do np. blokowania telefonów w różnych regionach.

Źródło: IHS Markit

TomaszAutor |2017-05-16T20:31:26+02:0016 maja 2017 20:31|Kategorie: Newsy, Sprzęt, Telefony|Tagi: , , , |4 komentarze

4 komentarze

 1. Calm7 16 maja 2017 w 21:37 - Odpowiedz

  Niech nikt nie kupuje tego barachła, tylko tak producenci wrócą po rozum do głów.

 2. zbyszekswce 17 maja 2017 w 00:18 - Odpowiedz

  Niestety e-sim to przyszłość. I nie dlatego, że daje NAM użytkownikom zalety – ale operatorom i producentom telefonów oszczędności. Trzeba być naiwnym, żeby sądzić, iż wszystkie nowości oferowane w nowych smartphoneach są dla naszej wygody. Usunięcie tacki na simy da pewnie 1$ kosztów mniej na telefonie – a to już w skali setek milionów telefonów konkretny zysk. Podobnie z opami – skończy się konieczność magazynowania kopert, wymiany zużytych kart itp.

 3. Obserwator 18 maja 2017 w 11:44 - Odpowiedz

  Ja zanim zakupie telefon z takim ustrojstwem najpierw dowiem się w jaki sposób przebiega zmiana operatora przy użyciu takiej karty. Jeżeli do tego potrzebny jest jakiś klucz przechowywany przez producenta telefonu/chipu to mogą mnie pocałować.

 4. Kania 22 maja 2018 w 15:36 - Odpowiedz

  Komentarz… Usim jest leprze

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.