Jesteś tutaj:-, Rynek, Top30, Wywiady-Ministerstwo Cyfryzacji – na początku roku pierwsze e-paragony

Ministerstwo Cyfryzacji – na początku roku pierwsze e-paragony

Na początku nowego roku pojawią się pierwsze e-paragony wystawiane klientom za pośrednictwem SMS-a lub e-maila. To kolejny etap cyfryzacji w administracji i obrocie gospodarczym po wprowadzeniu elektronicznych faktur, do których powoli przyzwyczajają się polskie firmy. E-faktury mają przede wszystkim ułatwić życie konsumentom: potwierdzenie zakupu w takiej formie nie zgubi się i nie wyblaknie z czasem, a historię zakupów będzie można w dowolnym momencie przejrzeć na komputerze albo smartfonie, co ułatwi kontrolę nad domowym budżetem.

Już na początku 2018 roku pojawią się pierwsze paragony w formie elektronicznej. Nad ich wdrożeniem przez ponad rok pracowały resorty cyfryzacji i finansów we współpracy z Krajową Izbą Gospodarczą Elektroniki i Telekomunikacji (KIGEiT). Począwszy od przyszłego roku, sprzedawcy będą musieli stopniowo wymieniać swoje kasy fiskalne na wersje online, z elektronicznym zapisem kopii. Równolegle resort finansów uruchamia centralny rejestr, do którego będą trafiać paragony wystawiane w wersji elektronicznej.

Poprzez wprowadzenie tego do świata wirtualnego, do postaci elektronicznej, będzie się można przede wszystkim upewnić co do wiarygodności tych operacji i transakcji. Ich automatyczna archiwizacja, brak konieczności przechowywania w postaci papierowej i samo uszczelnienie systemu to gwarancja dla każdej ze stron, łącznie z urzędem skarbowym, że ta faktura faktycznie była wystawiona – mówi agencji informacyjnej Newseria Innowacje Karol Okoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

W 2014 roku została uchwalona nowelizacja ustawy o podatku VAT, która zdefiniowała pojęcie e-faktury i uściśliła zasady jej wystawiania. Od tego momentu popularność e-faktur rośnie i korzysta z nich coraz więcej polskich przedsiębiorstw. Z przeprowadzonego w 2015 roku badania Koalicji Wybieram e-faktury (w skład której wchodzą Konfederacja Lewiatan, Orange Polska, UPC Polska oraz Poczta Polska Usługi Cyfrowe) wynika jednak, że minie jeszcze trochę czasu, zanim przedsiębiorstwa w Polsce w pełni przestawią się na fakturowanie elektroniczne. Średnio co czwarta badana firma wciąż nie miała jeszcze z nimi do czynienia. Szacuje się, że dokumenty w tej formie stanowią około 10 proc. wszystkich wystawianych faktur.

E-paragony, podobnie jak wprowadzone wcześniej e-faktury, to dwa istotne elementy programu „Od papierowej do cyfrowej Polski”, którego celem jest wdrożenie nowych technologii cyfrowych w administracji i obrocie gospodarczym. Dokumenty w formie elektronicznej mają zwiększyć ściągalność podatków, transparentność wydatków jednostek finansów publicznych oraz obniżyć koszty administracji i obrotu gospodarczego. Ułatwią też włączenie się polskich przedsiębiorstw do Jednolitego Europejskiego Rynku Cyfrowego.

Sama faktura w formie papierowej mogłaby być stworzona ponownie, zreplikowana czy sfałszowana. W momencie, kiedy mamy jej odpowiednio zabezpieczoną postać elektroniczną, jest to gwarancja dla każdej ze stron, łącznie z urzędem skarbowym, że ta faktura faktycznie została wystawiona na odpowiednią kwotę. W przypadku faktur VAT, pozwala się to automatycznie upewnić, że dana transakcja miała miejsce i że jest należny z tego tytułu podatek – tłumaczy Karol Okoński, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji.

E-paragony to przede wszystkim ogromne ułatwienie dla konsumentów: potwierdzenie zakupu w takiej formie nie zgubi się i nie wyblaknie z czasem, co sprawdzi się zwłaszcza w przypadku droższych produktów, objętych długim okresem gwarancji. Znikną też problemy z nieuwzględnianiem zwrotu towaru przez sklepy, które wymagają w tym celu okazania paragonu (zgubienie potwierdzenia oznacza często brak możliwości zwrotu czy wymiany). Dotychczasowe paragony czy historię zakupów będzie można w dowolnym momencie przejrzeć na komputerze albo smartfonie, co ułatwi kontrolę nad domowym budżetem.

W Polsce administracja coraz wyraźniej zmierza w kierunku cyfryzacji. Uruchomione w 2008 roku e-PiTY, czyli rozliczenia podatkowe w formie elektronicznej, co roku składa przez Internet około 8 mln Polaków, poszerza się też zakres usług i spraw urzędowych, które można załatwić za pośrednictwem Profilu Zaufanego w systemie ePUAP. Prowadzone są pilotażowe programy dotyczące np. mDokumentów, co ma w przyszłości całkowicie wyeliminować konieczność noszenia ze sobą dowodu osobistego albo posiadania dokumentów w formie papierowej.

źródło: Agencja Informacyjna Newseria

Kan

Autor |2018-01-02T09:04:02+01:002 stycznia 2018 09:04|Kategorie: Newsy, Rynek, Top30, Wywiady|Tagi: , , , , |5 komentarzy

5 komentarzy

 1. Lisu 2 stycznia 2018 w 09:53 - Odpowiedz

  To co, kasjerce przy kasie w Biedronce będę dyktował swojego emaila?… 😀

 2. wlo 2 stycznia 2018 w 13:19 - Odpowiedz

  Różnica pomiędzy fakturą a paragonem jest taka, ze faktur jest wielokrotnie mniej niż paragonów i są wyraźnie opisane – kto i komu(!) wystawia. Paragony są „bezimienne (pomijając sprzedawcę). Zatem – jak będą one „personalizowane”? Kasjer będzie żądał dowodu? A może eTożsamości? 😉 Śmieszne to jest jak na razie wszystko…

  • wlo 2 stycznia 2018 w 13:23 - Odpowiedz

   Dodatkowo… Jeśli elektroniczna faktura nie jest podpisana certyfikatem kwalifikowanym… O jakim bezpieczeństwie gość gada? Że nie da się tych pdf-ów jakie firmy sobie wysyłają zmienić? W pół minuty można kwoty czy dane sprzedawcy wyedytować i pozmieniać 😉

  • pabloki 2 stycznia 2018 w 16:23 - Odpowiedz

   Miało być to tylko dla celów podatkowych z tego co pamietam . Zabezpieczone JPK. Klient miał nadal dostawać paragon papierowy. Wydaje mi sie że gość nie wie co mówi. Paragon na smsa? Przecież to można skasować i klient nie ma już paragonu. Albo nie dojdzie. Coś sie chyba temu facetowi pomyliło.

 3. David 3 stycznia 2018 w 22:23 - Odpowiedz

  Coraz bliżej konc-łagier. Wszystko będzie cyfrowe czyli nikajie. Pieniądze paragony dokumenty. Po co to komu? Chyba tylko tym co na tym kasę robią.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.