Jesteś tutaj:-, Rynek, Sprzęt sieciowy, Wywiady-MIiB – Polacy uzyskają własne cyfrowe skrzynki

MIiB – Polacy uzyskają własne cyfrowe skrzynki

Poczta Polska ma pełnić istotną rolę w cyfryzacji komunikacji obywateli z urzędami. Większy także ma być udział Grupy Pocztowej w programach działającym od kwietnia „Rodzina 500 Plus” i planowanym „Mieszkanie Plus”. Temu służyć ma m.in. zapowiedziane właśnie uruchomienie bezpłatnego dostępu do internetu w 850 placówkach, głównie poza dużymi miastami. Docelowo WiFi ma działać we wszystkich placówkach Poczty Polskiej.

Polska buduje autostradę cyfrową i zależy nam na tym, żeby Poczta Polska była głównym jej operatorem – deklaruje w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes Kazimierz Smoliński, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa. – W zakresie poczty tradycyjnej jest już operatorem narodowym. Chcemy, aby takim była także w świecie cyfrowym. Polacy uzyskają własne cyfrowe skrzynki, przez które administracja państwowa będzie mogła się z nimi komunikować.

Pierwsze kroki Poczta Polska już poczyniła. Rozpoczęła się cyfryzacja w postaci powszechnego dostępu do internetu obejmującego 850 placówek pocztowych zlokalizowanych poza dużymi aglomeracjami. Są wśród nich także odziały, które będą obsługiwać uczestników Światowych Dnia Młodzieży. W drugim etapie inwestycji Poczta Polska będzie co kwartał przyłączała do sieci 500 nowych lokalizacji.

Dziś około 20 proc. gospodarstw domowych nie ma zapewnionego łatwego dostępu do internetu, chcemy to zmienić, chcemy wyjść im naprzeciw, zwłaszcza lokalnym społecznościom w tych miejscach, gdzie dostęp jest utrudniony bądź ograniczony – mówi Paweł Skoworotko, członek zarządu Poczty Polskiej podczas inauguracji projektu darmowego WiFi w Starogardzie Gdańskim.

Zadaniem Poczty Polskiej jest przede wszystkim ułatwienie komunikacji administracji państwowej z obywatelem, czyli e-administracja. Wszystkie poczty na świecie stoją przed takim zadaniem, niektóre już je realizują. Przed Pocztą Polską także jest takie wyzwanie i jestem przekonany, że mu sprosta – deklaruje Kazimierz Smoliński

Ważnym narzędziem w tym zadaniu jest cyfryzacja usług samej poczty. Do tego spółka wykorzystuje rozwijaną od czterech lat platformę Envelo, dzięki której każdy, po uwierzytelnieniu w systemie, uzyskuje dostęp do cyfrowych usług pocztowych.

Współpracujemy z Ministerstwem Cyfryzacji, aby rozwinąć platformę jako medium, dzięki któremu każdy obywatel, każda instytucja czy firma będą mogli komunikować się z administracją. W ten sposób ograniczamy konieczność osobistego stawiennictwa w urzędzie – mówi Paweł Skoworotko. – Wprowadzamy elektroniczne kartki pocztowe, neoznaczki, które będziemy mogli sami drukować i naklejać na kopertę.

Poczta wprowadziła także elektroniczne potwierdzenie odbioru. Listonosze są wyposażeni w tablety, które umożliwiają im elektroniczne potwierdzanie transakcji czy awizowanie przesyłek.

Obecnie ta aplikacja działa przy obsłudze przesyłek sądowych, docelowo będzie mogła być wykorzystywana chociażby w spisie powszechnym – mówi Skoworotko. – Wprowadzamy mPOS-y na pocztach, więc będzie można dokonywać transakcji kartami, wypłacać pieniądze i doładowywać telefony komórkowe.
Według Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa PP powinna mieć większy udział m.in. w rządowym programie wspierania gospodarstw domowych wychowujących więcej niż jedno dziecko „Rodzina 500 plus” oraz wspierającym wynajem lokali „Mieszanie Plus”.

W tym kontekście trzeba mówić o całej grupie kapitałowej. To oprócz Poczty jest także Bank Pocztowy i tutaj mamy indywidualne konta mieszkaniowe, ubezpieczenia, towarzystwo emerytalne i inne usługi finansowe – przypomina Kazimierz Smoliński. – Grupa Poczty Polskiej to duży podmiot, który moim zdaniem do tej pory nie wykorzystywał swojego potencjału. Jako właściciel zrobimy wszystko, aby to zmienić.

Poczta Polska jest także dużym graczem na rynku przesyłek kurierskich. W I kwartale operator dostarczył 12 mln paczek kurierskich Pocztex. To o jedną piątą więcej niż rok wcześniej. Spółka spodziewa się dalszego dwucyfrowego wzrostu tego segmentu działalności.

Mówimy także o współpracy Poczty Polskiej z całym systemem bezpieczeństwa państwa, Ministerstwem Spraw Wewnętrznych, Ministerstwem Obrony Narodowej – mówi Smoliński. – Po pierwsze, Poczta Polska jako narodowy operator daje gwarancje bezpieczeństwa usług, po drugie, ma największą sieć placówek.

źródło: Agencja Informacyjna Newseria

KanAutor |2016-06-29T07:06:13+02:0029 czerwca 2016 07:06|Kategorie: Newsy, Rynek, Sprzęt sieciowy, Wywiady|Tagi: , , , , |5 komentarzy

5 komentarzy

 1. wlo 29 czerwca 2016 w 06:09 - Odpowiedz

  Moja teściowa nie ma i mieć nie będzie – mimo posiadania możliwości (Tepsa, kablówka, sieci komórkowe) – dostępu do internetu. Myślenie o zapewnieniu jej tego wszystkiego cyfrowego mija się kompletnie ze wszystkim – celem, zdrowym rozsądkiem itd.

 2. Yed 29 czerwca 2016 w 06:58 - Odpowiedz

  Problem w tym, że z jednej strony to wygoda, ale z drugiej nie ma już prywatności. Big Brader opanował wszystko.

  • leto 29 czerwca 2016 w 12:45 - Odpowiedz

   Dlaczego wszystko? Co za problem nie podawać własnych danych tam gdzie nie jest to wymagane? Jako dzieciak wymyślałeś pseudonimy a jako dorosły wszędzie używasz prawdziwych danych? 😀 Co innego urzędy np. ePUAP, co innego media społecznościowe – tym bardziej, że te drugie nie są do życia potrzebne a pierwsze póki co więcej nie działają jak należy niż działają 😀

 3. SM 29 czerwca 2016 w 08:17 - Odpowiedz

  Zapomnieliscie jeszcze dodac, ze to jeden wielki cud poniewaz wszystko opiera sie na fanatyzmie ludzi do panstwowej posady ktorzy godza sie pracowac za 1850 w porywach do 2000 brutto. Faktycznie… Poczta wymiata!

 4. dremer 29 czerwca 2016 w 08:29 - Odpowiedz

  Cena nie jest najważniejsza. Sam patrzyłbym się raczej na parametry pralki, to jakie ma programy. Oraz to jaki firma ma w Polsce serwis. Czy nie ma problemu z dostepnością do części. Ze swojej strony polecam Candy: [url]http://www.candy.pl/pl/produkty/pranie-suszenie/pralki-ladowane-od-gory[/url] . Mamy ich pralkę ( ładowaną od góry) od prawie 6 lat. Nic sie nie dzieje, w ciagu tego czasu jedynie raz zdarzyło jej się wciągnąć skarpetkę.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.