Jesteś tutaj:-, Internet stacjonarny, Newsy, Operatorzy, Rynek, Wywiady-Boni: 2 mld euro na walkę z wykluczeniem cyfrowym (wideo)

Boni: 2 mld euro na walkę z wykluczeniem cyfrowym (wideo)

Ostateczny kształt strategii Polska Cyfrowa na lata 2014-2020 powinniśmy poznać w połowie listopada – zapowiada Michał Boni, minister administracji i cyfryzacji. Trwające w tej chwili konsultacje społeczne zakończą się w środę, 6 listopada. W ramach programu do wydania będzie prawie 2 mld euro na walkę z wykluczeniem cyfrowym. Środki te mają m.in. poprawić dostęp do infrastruktury teleinformatycznej oraz wspomóc rozbudowę e-administracji.

Konsultacje społeczne w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa trwają od ponad miesiąca. Szansę zgłaszania uwag do projektu mieli, i wciąż mają wszyscy zainteresowani. Dziś w siedzibie Ministerstwa Rozwoju Regionalnego odbędzie się konferencja konsultacyjna programu.

Jest dużo uwag, ale też olbrzymie wsparcie dla tego projektu – mówi agencji informacyjnej Newseria Biznes szef resortu administracji i cyfryzacji, który liczy na to, że do połowy miesiąca uda się stworzyć ostateczny kształt programu.

Program ma być oparty o trzy podstawowe elementy. Pierwszy to poprawa dostępu do infrastruktury teleinformatycznej. Chodzi o budowę sieci szerokopasmowych, ze szczególnym uwzględnieniem tzw. białych plam.

Orange: Program Polska Cyfrowa powinien wspierać rozwój chmur obliczeniowych (wideo)

Drugi z filarów programu to rozwój e-administracji. Użytkownicy mają mieć łatwy i przyjazny dostęp do usług publicznych, świadczonych drogą elektroniczną. Resort liczy, że w ten sposób będą oni chętniej niż dotąd korzystali z sieci globalnej.

Trzeci z fundamentów to walka z wykluczeniem cyfrowym i rozwój tzw. centrów aktywności cyfrowej.

Chodzi o to, żebyśmy szeroko, w całym społeczeństwie budowali nasze umiejętności – mówi Boni. – Nastawiamy się też na takich superliderów, mających talenty programistyczne, żeby im dodawać jeszcze tych umiejętności i zachęcać, by ze swoimi projektami zostawali tutaj, w kraju.

Polska Cyfrowa Równych Szans

Program Operacyjny Polska Cyfrowa ma być realizowany w nowej perspektywie finansowej Unii Europejskiej na latach 2014-2020. Jego wartość przekracza 1,9 mld euro. Najwięcej środków, ok. 880 mln euro, przeznaczonych będzie na stworzenie dostępu do szerokopasmowego internetu i e-administrację.

źródło: Agencja Informacyjna Newseria

KanAutor |2013-11-04T07:19:08+02:004 listopada 2013 07:19|Kategorie: Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Operatorzy, Rynek, Wywiady|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. BlasterM 4 listopada 2013 w 09:11 - Odpowiedz

    Trudno wytknąć założeniom przedstawionej strategii jakiekolwiek istotne wady. Jednak 2 mld euro to łakomy kąsek dla przedsiębiorców pozostających w dobrej komitywie z urzędnikami wszystkich szczebli administracji. Powstaje pytanie: jaką część tej kwoty uda się uratować przed częściowo chybionymi lub całkowicie nietrafionymi inwestycjami?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.