Jesteś tutaj:-, Newsy, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia-Huawei apeluje do swoich europejskich partnerów: razem odkrywajmy talenty cyfrowe i walczmy z wykluczeniem

Huawei apeluje do swoich europejskich partnerów: razem odkrywajmy talenty cyfrowe i walczmy z wykluczeniem

Luki kadrowe i niedobór talentów na rynku cyfrowym, łatwiejszy dostęp do technologii oraz zrównoważony rozwój – m.in. o tych wyzwaniach współczesnego świata dyskutowało ponad 80 najlepszych europejskich (w tym polskich) studentów wspólnie z przedstawicielami startupów, organizacji pozarządowych, firm konsultingowych i uniwersytetów podczas Huawei Talent Summit w Helsinkach.

Huawei Talent Summit to wydarzenie podsumowujące osiągnięcia studentów we flagowych programach edukacyjnych Huawei, które odbyły się w mijającym roku. Spotkanie uświetniło m.in. wystąpienie starszego konsultanta EY Luki Marcolina, który przedstawił kluczowe wnioski ze wspólnej analizy Huawei i EY nt. umiejętności cyfrowych. Wynika z niej, że rosnący popyt na kompetencje informatyczne, w coraz szybszym tempie, przewyższa ograniczoną podaż. Zwłaszcza, że kraje Unii Europejskiej borykają się z poważnym niedoborem specjalistów z branży ICT już od kilku lat. I to nawet w krajach postrzeganych jako liderzy cyfrowej transformacji.

 

W poszukiwaniu talentów cyfrowych

W 2021 roku Finlandia – spośród wszystkich państw członkowskich UE – zajęła pierwsze miejsce w Indeksie Gospodarki Cyfrowej i Społeczeństwa Cyfrowego (DESI) w zakresie umiejętności cyfrowych swoich obywateli. Odsetek absolwentów teleinformatyki w Finlandii jest prawie dwukrotnie wyższy niż średnia UE, a szkolenia w tym zakresie zapewnia prawie dwa razy więcej przedsiębiorstw. To jednak nie wystarcza, ponieważ 59% firm próbujących zatrudnić specjalistów ICT zgłasza trudności z obsadzeniem wakatów.

Dlatego też Huawei, wszędzie tam gdzie prowadzi swoją działalność, wspiera wspólne działania na rzecz odkrywania nowych talentów cyfrowych. Od 2008 roku firma prowadzi różne programy wspierające rozwój, w tym: stypendia, konkursy technologiczne lub szkolenia z zakresu umiejętności technologicznych. Do tej pory, na ten cel przeznaczono łącznie ponad 130 milionów euro. Z pieniędzy skorzystało ponad 1,54 miliona osób z ok. 150 krajów świata. Wiceprezes Huawei w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i krajach nordyckich, Kenneth Fredriksen, zadeklarował, że firma jest gotowa do dalszej współpracy z europejskimi partnerami, aby wspierać osoby o największych predyspozycjach cyfrowych i wspólnie przeciwdziałać tzw. przepaści cyfrowej. Jego zdaniem współpraca m.in. z najlepszymi uniwersytetami w Europie pozytywnie wpłynie na kompetencje pokolenia przyszłych europejskich innowatorów.

We współpracy ze środowiskiem akademickim Huawei uruchomił już w Europie liczne programy edukacyjne, takie jak: Seeds for the Future, ICT Academy czy European University Challenge, żeby stworzyć ekosystem rozwoju talentów. Ponadto zobowiązał się do zainwestowania 2,5 miliona euro w ramach stypendiów Seeds for the Future, które będą przyznawane studentom w celu podnoszenia kwalifikacji w zakresie ICT.

Programy tego typu spotykają się z ogromnym zainteresowaniem studentów oraz studentek i są przez nich chwalone. W trakcie Huawei Talent Summit głos zabrali nie tylko eksperci, ale również ośmiu uczestników programu Seeds for the Future, w tym laureaci polskiej edycji: Kamil Kozłowski z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Maciej Skorupski, student wydziału Inżynierii Materiałowej AGH, który podczas wydarzenia otrzymał wyróżnienie za jeden z najlepszych wyników w całym regionie. Grupa jednogłośnie pochwaliła program i wyraziła nadzieję na większe wsparcie ze strony firm ICT – takich jak Huawei – pod względem niesienia inspiracji m.in. w tematyce zrównoważonego rozwoju.

 

Razem ku lepszej przyszłości

Podczas Huawei Talent Summit obecni byli również założyciele startupów, którzy dyskutowali o tym, w jaki sposób małe, średnie i duże przedsiębiorstwa powinny łączyć siły, aby osiągnąć wspólne cele. W wielu krajach Europy Huawei organizuje konkursy dla startupów – odkrywając przy tym nowatorskie pomysły, które odpowiadają na bieżące potrzeby społeczeństwa. Firma zapewnia również technologię i finansowanie dla startupów, a także promuje rozwój ekosystemów innowacji.

Bardzo się cieszę, że firmy takie jak Huawei starają się wzmacniać pozycję startupów i młodych innowatorów, aby ich rynkowa obecność pozytywnie oddziaływała na cały sektor ICT. Otwartość na zmiany oraz inna perspektywa na innowacje, jaką posiadają startupy czy młodzież w połączeniu z doświadczeniem, wiarygodnością, kapitałem i know-how dużych przedsiębiorstw to recepta na tworzenie najbardziej nowoczesnych i rewolucyjnych rozwiązań przyszłości – powiedziała Yesika Aguilera, współzałożycielka Tespack & Clocky App, uczestniczka rankingu „30 Under 30” Forbesa.

 

To inspirujące wystąpienie było najlepszym potwierdzeniem, że w branży technologicznej czas porzucić stereotypy związane z udziałem kobiet w rozwoju tego sektora. Nadal jednak stanowią one niewielki odsetek pracowników firm ICT. Ponad 80% specjalistów ds. informatyki i nowych technologii zatrudnionych w całej UE to mężczyźni. Pomimo różnic w poszczególnych krajach, średnio tylko 17% specjalistów ds. technologii i 22% specjalistów AI to kobiety.

 

Chociaż musi upłynąć jeszcze trochę czasu, zanim zmiana proporcji płci w branży będzie naprawdę widoczna, już teraz wśród nas są liderki i kobiety odnoszące niesamowite sukcesy. Przedstawianie ich jako wzorców do naśladowania może przyspieszyć zmiany – powiedziała podczas wydarzenia Dora Palfi, współzałożycielka i dyrektor generalna imagiLabs, firmy uczącej kodowania m.in. poprzez specjalną aplikację, dostępną bez ograniczeń dla wszystkich.

 

Huawei uruchomił szereg inicjatyw promujących równość płci i zwiększenie liczby kobiet biorących udział w cyfrowej przyszłości. Zainicjował m.in. serię działań „Women In Technology” w całej Europie, aby pomóc kobietom zwiększyć ich obecność w całym sektorze technologicznym. W 2021 roku oficjalnie zainagurowany został także program HUAWEI Women Developers , którego celem jest umożliwienie kobietom doskonalenia ich umiejętności programistycznych.Autor |2021-12-15T10:43:02+02:0015 grudnia 2021 13:00|Kategorie: Huawei, Newsy, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.