Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia-Nowy system etykietowania AGD zwiększy świadomość energetyczną użytkowników

Nowy system etykietowania AGD zwiększy świadomość energetyczną użytkowników

Nowe etykiety energetyczne dla sprzętu AGD i wyświetlaczy elektronicznych to kolejny krok w stronę popularyzacji idei energooszczędności i troski o środowisko. Obowiązujący od 1 marca 2021 roku standard jest bardziej przejrzysty i ułatwi świadomy wybór osobom, które chcą zakupić np. lodówkę czy zmywarkę. Docenią to również wszyscy zainteresowani ideą inteligentnego domu.

Ulepszony system etykietowania to efekt regulacji Unii Europejskiej, dlatego jest spójny w każdym kraju członkowskim. Badanie Komisji Europejskiej dowodzi, że wprowadzony już w 1995 roku system oznaczeń energetycznych jest bardzo pomocny – aż 79% konsumentów podczas zakupu bierze pod uwagę informacje zawarte na tych etykietach.

Najważniejszą zmianą jest nowa, bardziej przejrzysta skala od A do G, jednakowa dla wszystkich kategorii produktów, gdzie A oznacza klasę najbardziej energooszczędną, a G – najmniej. Od początku marca zmiana dotyczy lodówek, zamrażarek, pralek, zmywarek do naczyń oraz telewizorów i monitorów. Od 1 września 2021 roku będzie obowiązywać także dla źródeł światła (np. żarówek).

Nowością jest również obecność kodu QR. Można go zeskanować za pomocą smartfona i połączyć się ze stroną konkretnego produktu w bazie danych EPREL (ang. European Product Registry for Energy Labelling). Zawiera ona etykietę energetyczną oraz kartę informacyjną ze specyfikacją urządzenia.

 

Oszczędność energii i troska o środowisko to idee, które stoją za oznakowaniem produktów etykietami energetycznymi. Te same postulaty są także podstawą inteligentnego domu – tłumaczy Fred Potter, założyciel Netatmo, producenta urządzeń smart home. –Uświadomienie sobie, że korzystanie z urządzeń pozwalających na kontrolowanie zużycia energii, to nie tylko wsparcie środowiska, ale również wymierne oszczędności na rachunkach, jest jednym z najważniejszych powodów, dla których użytkownicy sięgają po urządzenia smart home.

 

Od 19 marca 2021 w sklepach mogą być eksponowane tylko nowe etykiety. Do końca listopada br. w sprzedaży można będzie jeszcze spotkać oznaczone starą etykietą modele, które wycofano z produkcji przed 1 listopada 2020 oraz nie opracowano dla nich nowych oznaczeń.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.