Jesteś tutaj:-, Bezpieczeństwo, Inne, Internet, Newsy, Oprogramowanie, Rynek, Sprzęt, Wydarzenia-OSE: szybki internet w szkołach, sprzęt dla uczniów i nauczycieli

OSE: szybki internet w szkołach, sprzęt dla uczniów i nauczycieli

Szybki i bezpieczny internet w szkołach, sprzęt dla uczniów i nauczycieli oraz dostęp do nowoczesnych materiałów edukacyjnych – to tylko niektóre, wspierające edukację, działania Ministerstwa Cyfryzacji i NASK.

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna (OSE) to program publicznej sieci telekomunikacyjnej dającej szkołom dostęp do szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. Minister cyfryzacji Marek Zagórski i Kamil Sitarski – dyrektor NASK (NASK jest operatorem OSE) podczas piątkowej konferencji prasowej podsumowali dotychczasowe postępy we wdrażaniu programu. Przedstawili też inne działania skierowane do uczniów i nauczycieli.

 

Zgodnie z planem

Ogólnopolska Sieć Edukacyjna to kluczowy projekt z punktu widzenia modernizacji polskiej szkoły – powiedział minister cyfryzacji Marek Zagórski. – Kiedy startowaliśmy, czyli we wrześniu 2017 r., tylko 10% polskich szkół miało dostęp do szybkiego internetu. Do końca tego roku – zgodnie z planem – wszystkie szkoły z umowami będą miały dostęp do sieci – dodał szef MC.

 

Do tej pory 18,5 tysiąca szkół podpisało umowy z OSE. 14,6 tysiąca placówek jest już do OSE podłączona.

 

– Zapraszamy wszystkie szkoły, które do tej pory tego nie zrobiły, aby dołączyły do programu. Nadal można to zrobić – zaapelowali szefowie MC i NASK.

 

Jak zaznaczył dyrektor NASK Kamil Sitarski – w okresie od marca do kwietnia, z powodu pandemii koronawirusa i związanego z nim zamknięcia budynków szkół – o 60% spadła możliwość podłączania szkół do OSE.

 

– Nadrobiliśmy ten czas. Już teraz stan podłączeń jest zgodny z planem – podkreślił dyrektor NASK.

 

OSE to nie tylko szybki, bezpłatny i bezpieczny internet w szkołach. To także sprzęt komputerowy, z którego mogą korzystać uczniowie i nauczyciele.

 

– Tylko w ramach naszej wspólnej inicjatywy- #OSEWyzwanie – 764 szkoły z całej Polski otrzymały mobilne pracownie komputerowe, czyli po 16 laptopów – powiedział szef NASK. – Niebawem do szkół trafi kolejne 40 tysięcy szkolnych zestawów multimedialnych, czyli tablety z dostępem do internetu – dodał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Zdalna szkoła

Laptopy, tablety, oprogramowanie i dostęp do internetu trafiły do uczniów i nauczycieli także w ramach dwóch ogłoszonych przez Ministerstwo Cyfryzacji wspólnie z Centrum Projektów Polska Cyfrowa programów – „Zdalna Szkoła” i „Zdalna Szkoła+”. Budżet pierwszego to 186 milionów zł. Drugiego – 180 milionów. Pieniądze z programów trafiają do samorządów, które kupują sprzęt i przekazują go najbardziej potrzebującym uczniom i nauczycielom.

Do programu „Zdalna Szkoła” zgłosiło się 2786 spośród 2790 gmin i powiatów. Tutaj nabór wniosków został już zamknięty. Nadal jednak można składać wnioski w programie „Zdalna szkoła+”. Do tej pory zrobiło to 2338 gmin spośród 2477 uprawnionych.

 

– Nabór wniosków w „Zdalnej Szkole+” trwa do 30 września. Zachęcamy gminy, które do tej pory ich nie złożyły, aby to zrobiły. Złożenie wniosku to gwarancja otrzymania dofinansowania, a to wynosi od 35 do 165 tysięcy złotych. Co więcej, finansujemy sprzęt kupiony od 16 marca 2020 r. – przypomniał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Sprzęt i szybki internet to nie wszystko. Wspólnie z NASK przygotowujemy też materiały edukacyjne, które przydają się podczas zdalnej edukacji.

 

Zdalne lekcje

– Już w marcu przygotowaliśmy portal GOV.pl/zdalnelekcje. Do czerwca skorzystało z niego 2,6 mln osób, które wygenerowały 67 mln odsłon – powiedział minister Marek Zagórski. – Opublikowaliśmy tam 3580 propozycji lekcji i 18660 materiałów edukacyjnych. W razie potrzeby – materiały na wrzesień są już gotowe – dodał szef MC.

Nauczycieli i uczniów zachęcamy także do korzystania z zasobów portalu OSE IT Szkoła. To nowa odsłona znanego i lubianego przez użytkowników portalu IT Szkoła, który wraz z początkiem roku szkolnego 2020/2021 został połączony z zasobami Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej.

To blisko 200 bezpłatnych kursów e-learningowych w kilkunastu kategoriach, np. algorytmika i programowanie, sieci komputerowe, edukacja medialna czy prawo internetu. Użytkownicy mogą samodzielnie planować swoją ścieżkę edukacyjną i po każdym ukończonym kursie pobierać imienne certyfikaty.

Na platformie OSE IT Szkoła znajdują się też kursy na temat cyberbezpieczeństwa – zagadnienia ważnego dla wszystkich użytkowników internetu. Eksperci wprowadzają dzieci i młodzież w wirtualny świat i podpowiadają, jak reagować na niepokojące zjawiska w sieci.

 

Bezpieczeństwo w telefonie

Dostęp do sieci, sprzęt i zasoby – to nadal nie wszystko.

 

Zachęcamy szkoły, aby dołączyły także do projektu mLegitymacja. Jej wdrożenie nie generuje żadnych dodatkowych kosztów dla szkół. Nie muszą kupować nowego oprogramowania lub sprzętu. Zapewniamy im pełne wsparcie – przypomniał minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

mLegitymacja szkolna, czyli legitymacja w smartfonie, to dokument o takiej samej mocy prawnej jak tradycyjna, papierowa legitymacja. Poświadcza uprawnienia uczniów do ulgowych przejazdów kolejowych, czy autobusowych. Jest także podstawą do otrzymania innych, przysługujących uczniom, zniżek.

Zainteresowane szkoły mogą dołączać do projektu na stronie ose.gov.pl/lista-szkol.

 

– W tym roku szkolnym szczególnie ważne jest bezpieczeństwo. Dlatego dołączam do apelu ministra edukacji narodowej i Głównego inspektora Sanitarnego i zachęcam – nauczycieli, rodziców i uczniów – do korzystania z aplikacji ProteGO Safe, która powiadamia o kontakcie z koronawirusem – powiedział szef MC. – Aplikacja jest w pełni bezpieczna i bardzo przydatna. Skutecznie może ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa – dodał minister Marek Zagórski.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.