Jesteś tutaj:-, Rynek, Wydarzenia-Hackujemy mózgi i tworzymy przyszłość – ruszyły zapisy na pierwszy Brainathon

Hackujemy mózgi i tworzymy przyszłość – ruszyły zapisy na pierwszy Brainathon

w dniach 21-22 kwietnia w Poznaniu odbędzie się pierwszy w Polsce Brainathon, czyli hackathon podczas którego realizowane będą projekty oparte na technologii BCI (ang. Brain-Interface Computer). Przez 24 godziny uczestnicy wydarzenia będą tworzyć prototypy urządzeń sterowanych za pomocą fal mózgowych.

Dzięki technologii interfejs mózg-komputer (ang. brain-computer interface, BCI) ludzie nabędą „nadprzyrodzone” możliwości, staną się pół-robotami i przestaną cierpieć na nieuleczalne choroby neurologiczne – tyle obiecują m.in. Elon Musk i Mark Zuckerberg. Ale nie tylko oni. Polska firma Neuro Device organizuje właśnie Brainathon, na który zaprasza wszystkich chcących zmierzyć się
z tą futurystyczną technologią.

Z technologią BCI ludzkość wiąże spore nadzieje. Dzięki niej zwiększymy swoje możliwości
i przestaniemy czuć się zagrożeni przez „mądrzejszą” od nas sztuczną inteligencję, ale też pozbędziemy się wielu uciążliwych chorób o podłożu neurologicznym, jak chociażby Alzhaimer czy padaczka. To nie jest specjalnie odległa przyszłość, a żeby się o tym przekonać, nie trzeba wyjeżdżać do Doliny Krzemowej – wystarczy do Poznania. To właśnie tutaj, w drugiej połowie kwietnia, odbędzie się Brainathon – niecodzienny hackathon, podczas którego powstaną prototypy urządzeń sterowanych falami mózgowymi. Zapisy właśnie ruszyły!

 Technologia w służbie medycyny

Uczestnicy Brainathonu będą mieli do wyboru siedem projektów bazujących na technologii BCI. Ich zadaniem będzie stworzenie rozwiązań umożliwiających sterowanie różnego rodzaju przedmiotami (np. lampa, orteza, gra komputerowa czy robotyczna kula) za pomocą fal mózgowych. Do dyspozycji będę mieli w pełni wyposażone laboratorium i warsztat oraz wsparcie doświadczonych ekspertów – przedstawicieli firm Neuro Device i g.tec, Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego oraz Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego. A na realizację zadania 24 godziny.

 – Połączenie mózgu z komputerem może brzmieć złowrogo, trochę jak próba zabawy w Pana Boga, trochę jak realizacja pomysłów scenarzystów science-fiction. Nasz cel jest jednak nieco inny. Chcemy wykorzystać tę technologię do leczenia ludzi, poprawy jakości życia tych, którzy cierpią na choroby natury neurologicznej – tłumaczy Paweł Soluch, prezes firmy Neuro Device i jeden z jurorów hackathonu. – Zdajemy sobie sprawę, że to są dość skomplikowane rzeczy, do których nie każdy ma dostęp. Dlatego organizujemy hackathon, chcemy podzielić się swoim podejściem i wiedzą, ale też usłyszeć i zobaczyć, jakie pomysły mają inni. Jestem przekonany, że efektem naszego Brainathonu będzie jakieś nowe obiecujące rozwiązanie. Może uda nam się zaskoczyć samego Elona Muska!

Najlepsze rozwiązania opracowane podczas wydarzenia będą miały szansę na wykorzystanie
w urządzeniach służących do rehabilitacji i leczenia chorób neurologicznych, a przed ich autorami otworzą się drzwi do międzynarodowej kariery. Organizatorzy wydarzenia przewidzieli także nagrodę pieniężną w wysokości 15 000 PLN.

 Dla kogo Brainathon

Brainathon odbędzie się w dniach 21–22 kwietnia br. w FutureLab – Inteligentnej Przestrzeni Laboratoriów Przyszłości Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Swój udział może zgłosić każdy, kto chociaż trochę zna się na programowaniu (JAVA i C to minimum), jest pełnoletni, zna język angielski, ma dużą wyobraźnię, chęci do nauki i poprawiania świata. Zgłoszenia przyjmowane są do 10 kwietnia br. za pośrednictwem strony http://www.br41n.io/Poznan-2018. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny.

Organizatorem wydarzenia jest firma Neuro Device Group, Warszawski Uniwersytet Medyczny, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe, a także firma g.tec, producent rozwiązań opartych na technologii BCI.

 

źródło: Neuro Device

Autor |2018-02-28T14:51:03+01:0028 lutego 2018 14:51|Kategorie: Newsy, Rynek, Wydarzenia|Tagi: |1 komentarz

1 komenarz

  1. Gość 28 lutego 2018 w 16:30 - Odpowiedz

    Konopie leczą od tysięcy lat! Kannabinoidy, a zwłaszcza kannabidiol (CBD) to substancje o niezwykle dobrze zapowiadającym się zastosowaniu medycznym. Badania efektów biochemicznych i farmakologicznych sugerują zastosowania CBD: do łagodzenia ataków epilepsji, zaburzeń nastroju, lęków, depresji, wspomagające leczenie uzależnień od alkoholu i nikotyny, działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo, hamuje rozwój i rozprzestrzenianie się komórek nowotworowych zwłaszcza glejaka, może być pomocny w leczeniu fibromialgii, czy zwłóknienia wątroby, jest skuteczny w terapii bólu zapalnego i neuropatycznego, pomocny w terapii stwardnienia rozsianego, działa przeciwwymiotnie (np. po chemioterapii), reguluje apetyt (…)
    ——>https://konopiafarmacja.pl/wyroby-z-konopii/17-konopny-ekstrakt-cbd-6.html
    Uwaga: Nasze olejki NIE zawierają syntetycznego kwasu kannabidiolowego CBD, który jest produkowany in vitro w laboratorium, który nie tylko nie pomoże, lecz może zaszkodzić naszemu organizmowi, są całkowicie naturalne! Produkt również nie jest łacząny z kryształem wyizolowanym CBD, którego wiele firm używa w swoich produktach.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.