Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Targi i konferencje, Wydarzenia-Hackathon, konferencja oraz warsztaty – Smart Festival

Hackathon, konferencja oraz warsztaty – Smart Festival

Smart city, czyli miasto inteligentne, a zarazem przyjazne mieszkańcom to temat poruszający wyobraźnię i uruchamiający żywe dyskusje. Jest mu poświęcony pierwszy Smart City Innovation Ecosystems Festival zorganizowany przez Centrum Zaawansowanych Materiałów i Technologii (CEZAMAT) Politechniki Warszawskiej. Ma być platformą wymiany wiedzy i doświadczeń między naukowcami, władzami, biznesem i obywatelami.                          

Smart city, które na naszych oczach zaczyna stawać się rzeczywistością, można porównać do organizmu – jego nerwami są sieci cyfrowe, zmysłami – czujniki, a mózgiem – inteligencja decydentów miejskich, wspierana przez nowe technologie. Ten organizm nie może sprawnie działać bez znacznych środków finansowych. Tu z pomocą przychodzą fundusze dostępne w ramach unijnej Polityki Spójności.

Na Festiwal odbywający się w Warszawie składają się Hackathon (28-30 maja), konferencja (9-10 czerwca) oraz warsztaty dla młodzieży szkolnej. W Hackathonie realizowanym w formule hybrydowej (stacjonarnie i online) zespoły młodych innowatorów będą rywalizować w tworzeniu rozwiązań dla inteligentnego miasta opartych na istniejącej infrastrukturze i unijnych środkach.

 

glownekonf 1661281322,w 580,r png, small

 

Głównym celem Smart City Innovation Ecosystems Festival jest budowa platformy wymiany wiedzy, doświadczeń oraz nawiązaniu bądź pogłębieniu współpracy pomiędzy środowiskami nauki, władz publicznych, biznesu i obywateli. Pragniemy pokazać w jaki sposób, realizowana przez Unię Europejską, polityka spójności wpływa na rozwój miejskich ekosystemów innowacji.

Ogromny wpływ na kierunki rozwoju sektora publicznego, świata nauki i biznesu ma obecnie trend Smart City. To on tworzy współczesne oblicze znanych nam przestrzeni miejskich. Koncepcja Inteligentnego miasta to złożony organizm, którego nerwami są sieci cyfrowe, zmysłami: czujniki, a mózgiem inteligencja decydentów miejskich, wspierana przez nowe technologie. Takie miasto jest świadome swojego „ciała” i funkcjonowania przy założeniu efektywnej infrastruktury i całościowego, ale także precyzyjnego planowania przestrzennego, inwestycyjnego i finansowego w oparciu o twarde, mierzalne dane.

 

Newseria.plZostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.