Efektywna organizacja procesów, poprawa wydajności i redukcja kosztów – to wyzwania, które stoją przed dostawcami energii i przedsiębiorstwami komunalnymi. W obliczu dynamicznych zmian rynkowych i rosnącego zapotrzebowania na nowoczesne usługi, kluczową rolę odgrywają zaawansowane rozwiązania IT, szczególnie te wspierające sztuczną inteligencję (AI). O tym, jak nowe technologie zmieniają oblicze branży, opowiada Tomasz Piktel, Business Development Manager, Getac.
Wytrzymałe urządzenia AI-Ready – odpowiedź na potrzeby rynku
Rynek inteligentnych rozwiązań dla sektora komunalnego rozwija się w zawrotnym tempie. Według danych Statista, jego wartość ma wzrosnąć z 13,9 mld USD w 2022 roku do 30,8 mld USD w 2025 roku. Sztuczna inteligencja już teraz redefiniuje sposób, w jaki zarządzane są procesy w branży energetycznej, a jej znaczenie będzie tylko rosło. PwC szacuje, że niemiecki sektor energetyczny może wygenerować dodatkowe 30 mld EUR wartości do 2030 roku, jeśli konsekwentnie wykorzysta możliwości AI.
– Branża potrzebuje solidnych i przyszłościowych rozwiązań obliczeniowych, aby stabilnie wdrażać aplikacje AI nawet w najtrudniejszych warunkach. Pozwala to lepiej organizować procesy, obniżać koszty i poprawiać satysfakcję klientów – wyjaśnia Tomasz Piktel, Business Development Manager, Getac.
AI w praktyce – lepsza wydajność i bezpieczeństwo
Niemniej, jednym z najważniejszych obszarów zastosowania AI są infrastruktura energetyczna i zarządzanie sieciami. Agenda ONZ ds. Rozwoju (UNDAP) szacuje, że technologie cyfrowe mogą znacząco przyspieszyć transformację energetyczną poprzez zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych nawet o 15 proc. Z kolei poprawa efektywności energetycznej umożliwi 40 proc. redukcji niezbędnych do utrzymania celu wzrostu temperatury globu o 1,5°C do połowy XXI w.
Nowoczesne technologie, które są już teraz dostępne umożliwiają zdalne monitorowanie systemów energetycznych, analizę zużycia energii, inteligentne planowanie prac konserwacyjnych czy optymalizację przepływów energii. Wszystko to prowadzi do niższych kosztów operacyjnych oraz wyższej wydajności.
Jak podkreśla Piktel: nowoczesne urządzenia AI-Ready, takie jak Getac S510, są wyposażone w procesory Intel® Core™ Ultra 5/7 oraz technologie Intel® AI Boost. Dzięki wsparciu zaawansowanej analityki można w czasie rzeczywistym przechwytywać dane, wspierać procesy oceny oraz dokonywać precyzyjnych prognoz, takich jak potrzeby konserwacyjne. To pozwala minimalizować przestoje i podnosić efektywność.
Urządzenia, które sprostają każdym warunkom
Wyzwania branży komunalnej często wiążą się z trudnymi warunkami pracy, od podziemnych oczyszczalni ścieków po odległe podstacje energetyczne. Dlatego urządzenia wykorzystywane w tych miejscach muszą być nie tylko wytrzymałe, ale również niezawodne. Tablety i laptopy Getac wyróżniają się odpornością na ekstremalne temperatury, kurz i wilgoć, a ich wyświetlacze pozostają czytelne nawet w bezpośrednim świetle słonecznym.
– Uruchamiamy również nowoczesne akcesoria, takie jak wymienne baterie, stacje dokujące czy rozwiązania do przenoszenia, co zapewnia użytkownikom dodatkowy komfort i efektywność – dodaje Tomasz Piktel.
Klucz do przyszłości energetyki
Branża energetyczna stoi w obliczu transformacji, w której sztuczna inteligencja odgrywa coraz większą rolę. Jak podsumowuje Piktel: inwestycja w wytrzymałe, zaawansowane urządzenia AI-Ready to nie tylko krok w stronę poprawy efektywności, ale też gwarancja bezpieczeństwa i zadowolenia klientów w przyszłości. Wprowadzenie takich technologii jest kluczowe dla utrzymania konkurencyjności i zaspokojenia rosnących potrzeb rynku energetycznego.
Zostaw komentarz