MMD, producent monitorów marki Philips – demonstruje w Nigerii, jak w przyjazny dla środowiska i ekonomiczny sposób można poddać recyklingowi uszkodzone monitory. Działania odbywają się w ramach pilotażowego projektu PREVENT Waste Alliance, inicjatywy niemieckiego Federalnego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (BMZ).

Innymi partnerami zaangażowanymi w projekt są: Closing The Loop, globalny dostawca usług w zakresie ekologicznych zamówień publicznych oraz TCO Development, organizacja stojąca za wiodącym na świecie certyfikatem branży IT zrównoważonego rozwoju TCO Certified. Razem z nimi firma MMD opracowała udany model biznesowy, wdrażający neutralne środowiskowo rozwiązania technologiczne również do branży monitorów.

 

50 milionów ton elektroodpadów rocznie

Odpady elektroniczne to jedno z najpilniejszych wyzwań, przed którymi stoi dziś społeczeństwo. Według danych organizacji PACE (Platform for Accelerating the Circular Economy) oraz E-Waste Coalition działającej przy ONZ, większość odpadów tego typu przesyłana jest do krajów afrykańskich i tam składowana.

Philips ograniczył wykorzystywanie w monitorach substancji takich jak rtęć czy ołów. Jednak na wysypiska śmieci nadal trafiają układy scalone, w których znajdują się zarówno te, jak i inne szkodliwe pierwiastki. W Afryce recykling w tym zakresie jest znacząco utrudniony, głównie przez brak funduszy na odpowiednią infrastrukturę i rozwój technologii odzysku.

 

Rozszerzenie modelu rekompensacji za odpady

Podejściem, które skutecznie łagodzi skutki tego problemu, jest koncepcja kompensacji za odpady. Działania takie są widoczne między innymi w przypadku sprzedaży telefonów, laptopów czy tabletów i wpisują się one w strategię zamykania obiegu odpadów ze sprzętów elektronicznych. Część ceny nowego sprzętu elektronicznego stanowi opłata finansująca odbiór starych urządzeń, które następnie są poddawane recyklingowi.

Jako element zaangażowania w tę sprawę Philips Monitors wspiera organizację Closing the Loop oraz innych międzynarodowych partnerów, takich jak: Instytut badawczy Öko-Institut e. V. oraz lokalnych nigeryjskich partnerów: Verde Impacto, Hinckley Recycling oraz SRADev Nigeria. Przez półtora roku wspólnie pracowano nad kompensacją za e-odpady po monitorach. Wprowadzono również certyfikaty “TCO Certified Edge” oraz “E-waste Compensated certification”. Ponad 5 500 nieużywanych już monitorów zostało zutylizowanych przez partnerów projektu.

 

– Cieszymy się, że udało nam się opracować model biznesowy w ramach tego projektu pilotażowego, który dowodzi, że udana koncepcja kompensacji odpadów sprawdza się nie tylko w przypadku telefonów komórkowych. Może ona również sprawić, że znacznie trudniejszy recykling monitorów stanie się finansowo lukratywny, przyczyniając się jednocześnie do rozwoju lokalnych możliwości w zakresie recyklingu – mówi Stefan van Sabben, Senior Manager ds. CSR i zrównoważonego rozwoju w MMD, Philips Monitors.

 

Pierwsze sukcesy na drodze do gospodarki cyrkularnej

Na początku projektu nie było prawie żadnych doświadczeń z recyklingiem płaskich monitorów w Nigerii. Wyrzucone monitory zalegały na wysypiskach śmieci, stanowiąc znaczne zagrożenie dla ludzi i środowiska. Partnerzy zajmujący się recyklingiem zostali więc najpierw przeszkoleni w zakresie ręcznego demontażu płaskich ekranów. Obejmowało to bezpieczne usunięcie zawierających rtęć lamp elektronowych, demontaż wszystkich innych elementów elektronicznych oraz identyfikację i oddzielenie różnych rodzajów tworzyw sztucznych, w tym zawierających niebezpieczne bromowane środki zmniejszające palność.

Pod koniec projektu firma zajmująca się recyklingiem była w stanie zdemontować płaskie monitory w bezpieczny i wydajny sposób, zmniejszając koszty wymagane do tego celu o ponad połowę i przywracając surowce do obiegu. Choć droga jest jeszcze długa, są to zachęcające pierwsze kroki w kierunku prawdziwie zrównoważonej przyszłości.

Strona projektu: prevent-waste.net/en/pilotprojects/nigeria/

Projekt jest finansowany przez PREVENT Waste Alliance, z inicjatywy niemieckiego Federalnego Ministerstwa Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (BMZ).