Jesteś tutaj:-, Inne, Newsy, Operatorzy, Orange, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia, Zdrowie-Zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze życie

Zmiany klimatu coraz bardziej wpływają na nasze życie

Tylko natychmiastowe działania mogą uratować naszą przyszłość, apelują autorzy drugiej części raportu opublikowanego przez ONZ-owski Międzyrządowy Zespół ds. Zmiany Klimatu (IPCC). Choć ludzkość podejmuje sporo działań w celu ograniczenia zagrożenia to wciąż za mało i za wolno!

Zmiana klimatu źle wpływa na wiele ekosystemów i życie miliardów ludzi na całym świecie. Fale upałów, susze i powodzie są wyzwaniem dla natury. Powodują masowe wymieranie niektórych gatunków np. drzew i koralowców. Dziś ekstremalne zjawiska powodują, że miliony mieszkańców – przede wszystkim tzw. Globalnego Południa (Afryki, Azji, Ameryki Środkowej i Południowej, wysp oceanicznych) – mają poważne problemy z dostępnością wody i pożywienia.

 

Będzie tylko gorzej

Należy się spodziewać, że w najbliższych dwóch dekadach średnia temperatura powierzchni Ziemi przekroczy próg 1,5℃ ocieplenia względem epoki przedprzemysłowej. Oznacza to katastrofalne konsekwencje dla ludzkości i natury.

Skutki zmian klimatu dotkną również Europę i Polskę. Twórcy raportu zidentyfikowali kluczowe zagrożenia dla naszego kontynentu. Wśród nich są: upały powodujące zmiany w ekosystemach, problemy zdrowotne i wyższą śmiertelność u ludzi, problemy z uprawami, niedobory wody dla ludzi i przemysłu, a także powodzie oraz rosnący poziom morza.

 

Miasta bardziej zrównoważone

Raport odnosi się również do kwestii miast, w których mieszka ponad połowa ludności świata. To w produkuje się większość emisji gazów cieplarnianych. Dlatego mieszkańcy miast są szczególnie narażeni na skutki zmiany klimatu. Jednocześnie miasta mogą przeciwdziałać zmianie klimatu i jej skutkom, wdrażając rozwiązania redukujące emisje czy zużycie zasobów, takich jak energetyka odnawialna, „zielone” budynki, stabilne dostawy wody czy zrównoważone systemy transportu publicznego.

 

Orange wspiera ekologiczne rozwiązania

Miasta i ich zielona, cyfrowa transformacja są kluczowe dla redukcji wpływu na klimat i adaptacji do jego zmian. Dzięki nowoczesnym technologiom mogą opracować tańsze i bardziej ekologiczne modele dostarczania usług miejskich. Już ponad 80 miast i gmin korzysta z rozwiązań smart city od Orange. Stosują je do zdalnego opomiarowania wody, ograniczenia zużycia energii na oświetlenie, zarządzania systemami rowerów miejskich czy monitoringu usług komunalnych pozwalających optymalizować wywóz odpadów.

Innym przykładem naszego zaangażowania jest współpraca z miastem Łódź nad „rozbetonowaniem” przestrzeni miejskiej przy naszej łódzkiej siedzibie. Pokryty betonem plac przeszedł całkowitą metamorfozę i zamienił się w żywy, pełen roślin skwer.

 

Zapraszam na World Urban Forum

O koncepcji zrównoważonego, sprawiedliwego rozwoju miast i osiedli będzie mowa podczas kolejnej edycji Światowego Forum Miejskiego (WUF11), które odbędzie się w Katowicach pod koniec czerwca br. Orange Polska dołączył do Rady Biznesowej tego wydarzenia, którego organizatorem jest UN-Habitat (Program Narodów Zjednoczonych ds. Osiedli Ludzkich), we współpracy z Polską (Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej) oraz miastem Katowice.

Całą treść raportu IPCC oraz jego podsumowanie można pobrać tutaj

 

Źródło: Orange Polska

Autor |2022-03-04T15:06:06+01:004 marca 2022 14:00|Kategorie: Bez kategorii, Inne, Newsy, Operatorzy, Orange, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia, Zdrowie|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.