Jesteś tutaj:-, Opinie ekspertów, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek-Fachowcy poszukiwani – Analiza ofert pracy fizycznej

Fachowcy poszukiwani – Analiza ofert pracy fizycznej

Początek 2022 roku przyniósł kontynuację intensywnej rekrutacji pracowników fizycznych w Polsce. W styczniu do fachowców kierowano ponad 12 tysięcy ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Pracuj.pl. To ponad dwukrotnie więcej, niż w tym samym okresie rok wcześniej. Duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych w produkcji, transporcie, łańcuchu dostaw czy gastronomii wpływa także na postawy rekrutacyjne pracodawców, w tym większą gotowość na prezentację zarobków w ogłoszeniach o pracę.

 

Najważniejsze dane:

  • W 2021 roku na Pracuj.pl zamieszczono 119 tysięcy ofert pracy fizycznej.
  • W styczniu 2022 roku do fachowców kierowano ponad 12 tysięcy ogłoszeń.
  • Rośnie liczba ofert dla pracowników produkcji, kierowców i budowlańców.
  • Około 1/4 ogłoszeń dla fachowców zawiera widełki wynagrodzeń.

 

Pracownicy fizyczni poszukiwani

W Polsce utrzymuje się największe od wielu lat zainteresowanie pracownikami fizycznymi. Fachowcy okazują się jednymi z wiodących beneficjentów zawirowań nowej normalności w ostatnich 2 latach. Rynek pracy zaczął ją od trudnej próby w postaci zamrożenia gospodarki, przez stopniowe oswajanie nowych warunków, aż po największe natężenie rekrutacji w najnowszej historii kraju.

image processing20220215 14673 8wfw89

W tych nowych okolicznościach pracownicy fizyczni umocnili swoją pozycję czwartej najbardziej popularnej specjalizacji w serwisie Pracuj.pl. W całym 2021 roku zamieszczono w nim aż 119 149 ofert zatrudnienia dla tej grupy. Jak dokładnie kształtuje się popyt na pracowników fizycznych? Na to pytanie staramy się odpowiedzieć w najnowszym materiale.

 

Mocny styczeń w rekrutacji fachowców

Utrzymujące się także w tym roku duże zapotrzebowanie na pracowników fizycznych pokazują dane serwisu Pracuj.pl za styczeń. Liczba rekrutacji kierowanych do tej grupy znacząco przekracza poziomy z minionego roku. W styczniu pracodawcy zamieścili aż ponad 12 tysięcy ogłoszeń zatrudnienia dla fachowców, czyli 12% wszystkich ofert zamieszczonych na Pracuj.pl. Dla porównania, w analogicznym okresie w minionym roku było to ponad dwukrotnie mniej i 9,5% wszystkich zamieszczonych wówczas propozycji zatrudnienia. Wzrosła więc nie tylko liczba ofert dla fachowców, ale także ich znaczenie w skali wszystkich rekrutacji.

 

original 569d91b653c1fea34b0ca00814e95940 (1)

Fachowcy stanowili przez wiele lat grupę kandydatów, która w historiach o dynamicznej karierze pojawiała się rzadziej. Zachowania pracodawców obserwowane w ostatnich latach pokazują jednak, że unikalne zdolności manualne, posiadanie odpowiednich uprawnień do obsługi maszyn czy rozwój w zawodach łączących pracę fizyczną z umysłową mogą stanowić świetną ścieżkę rozwoju zawodowego. Oczywiście eksperci rynku pracy w analizach słusznie zwracają uwagę na potrzeby rozwoju kompetencji cyfrowych w Polsce, jednak w obliczu niedoboru fachowców coraz silniej wybija się także potrzeba rozważenia ponownych inwestycji w szkolenie zawodowe – zauważa Łukasz Marciniak, ekspert rynku pracy, Grupa Pracuj.

 

Praca fizyczna niejedno ma imię

Wraz z ciągłymi zmianami technologii, dostępnych urządzeń, sposobów pracy i nowymi specjalizacjami pojęcie pracy fizycznej zaczyna definiować coraz bardziej różnorodne zawody. Analiza ofert na Pracuj.pl dowodzi, że mimo to utrzymuje się bardzo wysokie zapotrzebowanie na fachowców w specjalizacjach związanych z pracą fizyczną od lat.

image processing20220215 26053 17qdai3

W ostatnich trzech półroczach w tej grupie najbardziej popularni byli pracownicy produkcji – w II półroczu 2021 roku kierowano do nich 28 tysięcy ofert zatrudnienia. To o 1,5% mniej, niż w poprzedzających sześciu miesiącach, ale o 29% więcej niż w II półroczu 2020 roku. Jednocześnie produkcja to jedyna z analizowanych dziedzin związanych z pracą fizyczną, w której nie obserwowano wyraźnego wzrostu liczby ofert w ostatnim półroczu 2021. Pracownicy łańcucha dostaw mogli liczyć w tym okresie na blisko 28 tysięcy ofert – o 15% więcej, niż we wcześniejszych sześciu miesiącach. W budownictwie zamieszczonych zostało blisko 26 tysięcy ogłoszeń (wzrost o 9% w ciągu półrocza), a w transporcie – 18 tysięcy (wzrost o 13%). Listę zawodów uzupełnia gastronomia i turystyka, mniej popularna od pozostałych kategorii (blisko 4 tysiące ofert), ale za to charakteryzująca się aż 29-procentowym wzrostem.

 

Zapotrzebowanie zmienia styl ofert

Wraz z rosnącym zainteresowaniem pracownikami fizycznymi zmieniają się także postawy pracodawców. Jak podkreślono w raporcie Pracuj.pl „Fachowcy o lepszej pracy”, w rekrutacjach kierowanych do fachowców pod pewnymi względami zaczynają powtarzać się zjawiska obserwowane od wielu lat w obszarze IT. Oferty dla pracowników fizycznych stają się coraz bardziej transparentne i dopasowane do realnych potrzeb kandydatów, a pracodawcy starają się realnie wyróżnić na tle konkurencji.

image processing20220215 26054 105mi0l

JJednym z przejawów zachodzących zmian jest rosnący udział liczby ofert dla pracowników fizycznych, które zawierają widełki oferowanych zarobków. W połowie lutego 2022 roku takie informacje zawierało średnio co czwarte aktywne ogłoszenie o pracę oznaczone tagiem „praca fizyczna” w serwisie Pracuj.pl. To wyższy odsetek niż w przypadku ogólnej puli ofert. Choć w ostatnich latach liczba ogłoszeń ujawniających wysokość zarobków na Pracuj.pl wzrosła kilkakrotnie we wszystkich specjalizacjach, ich udział w puli ofert dla fachowców jest szczególny.

Ponadto oferty dla pracowników fizycznych charakteryzują się na tle innych ogłoszeń większą otwartością pracodawców na bezpośredni kontakt telefoniczny z kandydatami, skróconym okresem trwania rekrutacji, a także rzadszym wymaganiem CV od osób aplikujących o pracę. To także działanie będące reakcją na oczekiwania pracowników fizycznych. Według badania Pracuj.pl „Fachowcy o lepszej pracy” maksymalny czas trwania rekrutacji dopuszczalny przez 2/3 kandydatów z tej grupy to dwa tygodnie. Ponadto 58% z nich chętniej stara się o pracę u pracodawców, którzy umożliwiają aplikowanie bez przygotowywania CV.Autor |2022-02-18T09:39:25+01:0018 lutego 2022 11:00|Kategorie: Newsy, Opinie ekspertów, Praca, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.