Jesteś tutaj:-, Internet, Internet mobilny, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Taryfy-Duże zmiany – Internet mobilny w Polsce

Duże zmiany – Internet mobilny w Polsce

Wiele osób z utęsknieniem czekało na pierwsze majowe dni. Wizja słonecznej pogody, wypoczynku na świeżym powietrzu i znacznego poluzowania restrykcji sanitarnych pozwala optymistycznie myśleć o kolejnych miesiącach. Wiosenna aura wpłynęła nie tylko na samopoczucie, ale także na klasyfikację naszego rankingu dotyczącego Internetu mobilnego w Polsce. Rfbenchmark zanotował aż dwie znaczące zmiany!

W maju wiele osób odbiło sobie ostatnie miesiące siedzenia w domu i wyruszyła na aktywny wypoczynek. Doskonale widać to po liczbie wykonanych pomiarów. Majowy ranking został przygotowany na bazie 273359 przeprowadzonych testów w aplikacji RFBENCHMARK. To prawie 90% pomiarów więcej niż w kwietniu!

Przy użyciu technologii  LTE przeprowadzono 94% pomiarów, a WCDMA blisko 6%.

Użytkownicy aplikacji RFBENCHMARK w maju korzystali najczęściej z usług Orange (33,2%). Z kolei na Play zdecydowało się niewiele mniej – 32,4%. Mniej popularnymi operatorami pozostają Plus (19%) i T-Mobile (15,4%).

Снимок экрана 2021 06 16 в 09.09.39

 

Internet mobilny w Polsce – jak wyglądała sytuacja w kwietniu 2021?

Kwiecień był pierwszym miesiącem od dłuższego czasu, w którym doszło do istotnych zmian w zestawieniu operatorów komórkowych. Przede wszystkim w kategorii średniej szybkości pobierania danych pierwsze miejsce ex aequo zajęło Orange oraz T-Mobile (40,5 Mb/s).

Orange nie zdołało także odzyskać prowadzenia w klasyfikacji średniej szybkości wysyłania danych. Liderem w tej kategorii pozostał Play (18,9 Mb/s). Jedynie pod względem najniższej wartości ping najlepszy okazał się bez większej niespodzianki T-Mobile (31,8 ms).

Internet mobilny w Polsce – który operator był najlepszy w maju 2021?

 

Średnia szybkość pobierania danych: T-Mobile

T-Mobile w końcu dopiął swego. Długa i zacięta rywalizacja z Orange w kategorii średniej szybkości pobierania danych zazwyczaj dla T-Mobile kończyła się na drugim miejscu z niewielką stratą do lidera. Tym razem ten operator (43,2 Mb/s) wyraźnie wyprzedził Orange (39,4 Mb/s) i zasłużenie zajął pierwszą pozycję w tabeli. Ostatni raz T-Mobile był samodzielnym liderem pod względem średniej szybkości pobierania danych w czerwcu 2020 roku.

Na dalszych miejscach zameldował się kolejno Play (37,4 Mb/s) i Plus (32,2 Mb/s).

 

Średnia szybkość wysyłania danych: Play

Play w dalszym ciągu trzyma się mocno na wywalczonym w marcu pierwszym miejscu w zestawieniu średniej szybkości wysyłania danych. W maju pozycję lidera dał wynik 18,1 Mb/s, co pozwoliło wyprzedzić Orange (16,7 Mb/s), T-Mobile (16,3 Mb/s) oraz Plusa (16 Mb/s).

Najniższa wartość ping: T-Mobile

Czyżby umówiona zamiana między Orange i T-Mobile? Cóż, żarty odłóżmy na bok i skupmy się na faktach. Niemal święta dla magentowego operatora kategoria została w maju przejęta przez konkurenta w pomarańczowych barwach. Orange odnotował średni najniższy wynik ping (31,6 ms) i przynajmniej w jednym zestawieniu wyszedł na prowadzenie.

Kolejne miejsca to wspomniany już T-Mobile (32 ms) oraz Play (35,2 ms). Ranking zamyka Plus z wynikiem (43,9 ms).

 Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.