Jesteś tutaj:-, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia-Kosmiczny start-up wśród finalistów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

Kosmiczny start-up wśród finalistów Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP

KP Labs znalazła się w ścisłym gronie trzech firm ubiegających się o Nagrodę Gospodarczą Prezydenta RP w kategorii „Startup roku”. Gliwicka spółka z sektora NewSpace do nagrody została nominowana przez Polską Agencję Kosmiczną. Aplikację konkursową wypełniło ponad 1000 przedsiębiorstw.  Tegorocznych zwycięzców poznamy 22 października 2020.

 

KP Labs finalista Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP 2020 (1)

 

KP Labs od 2016 roku prowadzi działalność badawczo-rozwojową w zakresie wykorzystania oprogramowania, w tym sztucznej inteligencji oraz budowy komputerów na potrzeby przemysłu kosmicznego. Spółka realizuje kilka projektów, prowadzonych samodzielnie i w kooperacji z podmiotami krajowymi i zza granicy. KP Labs m.in. buduje polskiego satelitę Intuition-1, który z wykorzystaniem algorytmów sztucznej inteligencji ułatwi proces pozyskiwania i obróbki zdjęć satelitarnych. Jego umieszczenie na orbicie odbędzie się na przełomie 2022 i 2023 roku. W przyszłym roku w siedzibie spółki w Gliwicach planowane jest otwarcie Centrum Badawczo-Rozwojowego, którego specjalistyczne laboratoria umożliwią tworzenie zaawansowanych komponentów dla małych satelitów o masie poniżej 100 kg.

Zespół KP Labs tworzy 50 doświadczonych pracowników, w tym inżynierów oraz naukowców zdobywających doświadczenie zarówno w kraju jak i zagranicą, dzięki udziałowi w wielu prestiżowych projektach realizowanych w konsorcjach z firmami z Włoch, Wielkiej Brytanii, Norwegii i Luksemburga.

Firma angażuje się także we współpracę z ośrodkami akademickimi, działalność edukacyjną i naukową. M.in. poprzez współtworzenie z Politechniką Śląską kierunków studiów dotyczących inżynierii kosmicznej. Jej specjaliści wraz z pracownikami uczelni przygotowują program i prowadzą zajęcia w ramach przedmiotów Analiza Misji, Inżynieria Systemowa, Projektowanie Satelitów, Systemy Kontroli Wysokości i Orbity na Wydziale Fizyki Technicznej. KP Labs wspiera również projekty studenckie – budowę satelitów PW-Sat3 oraz PW-Sat2 oraz młodszych adeptów kosmosu tj. młodzieży z Koła Naukowego Elektroniki i Informatyki z Knurowa uczestniczącej w konkursie „CanSat2020”, organizowanym przez Europejskie Biuro Edukacji Kosmicznej ESERO.

Obecnie w KP Labs rozwijany jest tzw.: Smart Mission Ecosystem, będący zbiorem algorytmów, oprogramowania i sprzętu satelitarnego, obniżającego koszty operacyjne misji oraz redukujący czas reakcji na zdarzenia, dzięki czemu przestrzeń kosmiczna będzie bardziej dostępna. Ma to znacznie zarówno dla prywatnych firm szukających rozwiązań pozwalających zautomatyzować ich misje, jak również sektora publicznego, poszukującego rozwiązań przyspieszających przesył danych do stacji naziemnych.

 

Zespół KP Labs

 

Wybrane projekty realizowane przez spółkę:

 • Intuiton-1. Celem projektu Intuition-1 jest wyniesienie na niską orbitę okołoziemską satelity do obserwacji ziemi, który dzięki rozwiązaniom z zakresu sztucznej inteligencji i dedykowanemu komputerowi pokładowemu o nazwie Leopard, zautomatyzuje i przyspieszy proces pozyskiwania
  i obróbki zdjęć już na pokładzie satelity.
 • Antylopa. Celem projektu jest opracowanie komputera pokładowego do sterowania działaniami satelity. Komputer wykorzystywał będzie sztuczną inteligencję do przewidywania awarii, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie satelity, zanim dojdzie do usterki.
 • ɸ-sat-2. KP Labs jako partner konsorcjum weźmie udział w misji satelitarnej polegającej na wykorzystaniu nowej generacji Sztucznej Inteligencji (AI) dla potrzeb Europejskiej Agencji Kosmicznej – ESA. Misja obejmie szeroki zakres zastosowań AI, w tym: przekształcanie obrazu satelitarnego w mapę drogową, wykrywanie chmur w celu zmniejszenia ilości danych, które mają być przesyłane na ziemię, autonomiczne wykrywanie i klasyfikowanie statków morskich, a także monitorowanie lasów
  i wykrywanie anomalii. Innowacyjny satelita ɸ-sat-2 będzie gotowy do wystrzelenia niespełna w 2022 roku.
 • BEETLES. Celem jest wdrożenie, ocena, poprawa i integracja algorytmów i technik tworzenia głębokich sieci neuronowych, do skutecznej segmentacji obrazów hiperspektralnych. Działania te poprawią jakość wyników analizy danych na pokładzie Intuition-1 i podobnych satelitów.
 • RedKyte. Podstawą prowadzonych badań jest wykorzystanie jednostki przetwarzania danych “Leopard” oraz wizji komputerowej umożliwiające autonomiczne podejmowanie decyzji w wielu aplikacjach
  i platformach kosmicznych takich, jak łaziki, lądowniki i pojazdy serwisowe, ułatwiające podejmowanie złożonych decyzji.


Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.