Jesteś tutaj:-, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia-Już 8 milionów Polaków korzysta z profilu zaufanego

Już 8 milionów Polaków korzysta z profilu zaufanego

„Stało się – już 8 milionów Polaków korzysta z profilu zaufanego. Nie zatrzymujemy się. Naszym celem jest #10milionówPZ!”

Jeśli ktoś jeszcze nie wie, czym jest profil zaufany (PZ) – zaczniemy od wyjaśnienia. To sposób na potwierdzenie swojej tożsamości w internecie. Tak jak załatwiając sprawę w urzędzie – by udowodnić, że my to my – musimy pokazywać dowód, tak w internecie potrzebujemy profilu zaufanego.

Weź i załóż

Nie można go zobaczyć, nie trzymamy go w portfelu, nie da się go zgubić. To zbiór naszych zaszyfrowanych danych. Każdy z nas może mieć tylko jeden PZ. Jest przypisany do konkretnego, niepowtarzalnego numeru PESEL.

PZ umożliwia nam szybki i bezpieczny kontakt z urzędami. Mając go możemy korzystać z e-usług, czy podpisywać pisma urzędowe.

Trzeba go jednak założyć – szybko i oczywiście za darmo. I właśnie to zrobiło już 8 milionów Polaków.

 

– To wyjątkowy i ważny rok w historii profilu zaufanego. Od początku stycznia do dziś założyło go 3 373 061 osób. To niemal trzy razy więcej, niż przez cały 2018 rok – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – To efekt nie tylko pandemii, ale też naszej konsekwentnej pracy nad przekonywaniem Polaków do korzystania z e-administracji i rosnącego zaufania do naszych cyfrowych rozwiązań– dodaje szef MC.

 

Stale pracujemy także nad tym, aby dostęp do e-usług miało coraz więcej osób. W ostatnich dniach zintegrowaliśmy z węzłem krajowym kolejne 15 banków spółdzielczych. Co to oznacza w praktyce? Ich klienci bez wychodzenia z domu mogą zakładać profil zaufany, a dzięki temu korzystać z e-usług.

Integrację banków spółdzielczych z węzłem krajowym rozpoczęliśmy na początku lipca. Do dziś dołączyło do niego 328 banków. W sumie przyłączymy ponad 500 placówek, a to oznacza ułatwienia dla 1,5 miliona osób.

Założenie profilu zaufanego za pośrednictwem banku to najszybszy sposób, by go zdobyć. Poza wspomnianymi bankami spółdzielczymi, taką możliwość dają też inne banki – PKO Bank Polski SA, Santander, Bank Pekao, mBank, ING Bank Śląskiego, Alior Bank, Millennium Bank, ale i T-Mobile Usługi Bankowe oraz platforma Envelo.

 

Dlaczego to najwygodniejszy i najszybszy sposób?

Dane w banku są wiarygodne (zostały uwierzytelnione podczas zakładania konta). Dzięki temu nie trzeba dodatkowo ich potwierdzać (w trakcie wizyty w punkcie potwierdzającym).

Bo to właśnie wizyta w punkcie potwierdzającym jest drugim sposobem na założenie PZ. Wcześniej trzeba wypełnić internetowy wniosek.

Trzeci sposób to wideospotkanie z urzędnikiem. W ten sposób można założyć tymczasowy profil zaufany, który jest ważny 3 miesiące. „Tradycyjny” PZ jest ważny 3 lata.

 

Lista spraw

Kiedy już znamy jak założyć profil zaufany, warto wiedzieć, co dzięki niemu można załatwić:

  • złożymy przez internet wniosek o nowy dowód osobisty,
  • zarejestrujemy online narodziny dziecka,
  • skorzystamy z Internetowego Konta Pacjenta, gdzie sprawdzimy historię swoich wizyt lekarskich oraz informacje o swojej dokumentacji medycznej,
  • bez wizyty w urzędzie zarejestrujemy działalność gospodarczą,
  • złożymy przez internet dokumenty rozliczeniowe w ZUS i US,
  • bez wizyty na komisariacie sprawdzimy, ile mamy punktów karnych, ale i historię pojazdu, który chcemy kupić,
  • wyślemy online wniosek o odpis aktu stanu cywilnego
  • zameldujemy się przez internet na pobyt stały lub tymczasowy
  • złożymy wniosek o Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego.

I wiele więcej. Wszystkie e-usługi znajdziemy na GOV.PL.

 

– Cały czas pracujemy nad kolejnymi cyfrowymi ułatwieniami dla obywateli. Lista dostępnych e-usług stale się wydłuża, a już wkrótce dodamy do niej kolejne – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski.

 

Autor |2020-09-27T23:03:42+02:0028 września 2020 07:30|Kategorie: Inne, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Wydarzenia|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile