Jesteś tutaj:-, Internet, Internet mobilny, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek, Taryfy, Top7-Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie (2019) – raport RFBENCHMARK

Jakość i szybkość Internetu mobilnego w Europie (2019) – raport RFBENCHMARK

W zeszłym tygodniu opublikowaliśmy wielki podsumowanie Internetu mobilnego w Polsce w 2019. Dzisiaj nadszedł czas na podsumowanie rozwoju usług mobilnych w Europie.

Na Starym Kontynencie, podobnie jak w innych rejonach świata, trwają właśnie intensywne przygotowania i pierwsze wdrożenia komercyjnych sieci opartych na technologii 5G. Czy inwestycje wpłynęły pozytywnie na wyniki szybkości Internetu mobilnego?

Na podstawie pomiarów użytkowników aplikacji RFBENCHMARK przygotowaliśmy raport, który pomoże odpowiedzieć na to pytanie i zorientować się w ogólnoeuropejskiej sytuacji.

 

Internet mobilny w Europie – jak wyglądał ranking w 2018?

Wśród państw, które mogły się w 2018 roku cieszyć z najlepszego Internetu należy wymienić przede wszystkim Francję, Austrię, Hiszpanię, Holandię oraz kilka innych państw (m.in państwa nadbałtyckie i skandynawskie).

W kategorii średniej szybkości pobierania danych przez cały 2018 rok triumfowała Francja. Nad Sekwaną średnie wyniki w przeciągu całego roku wahały się od 20,3 Mb/s do 20,8 Mb/s i wystarczyły do tego, by Francja w tej kategorii była bezkonkurencyjna.

Większą rotację obserwowaliśmy w kategorii średniej szybkości wysyłania danych i najniższej wartości ping. W pierwszym wspomnianym zestawieniu dwukrotnie zwyciężali Austriacy (w I i II kwartale 2018), raz najlepsza okazała się Holandia, a na koniec roku zwycięstwo powędrowało na Półwysep Iberyjski – do Hiszpanii.

Z kolei najniższa wartość ping okazała się domeną państw z Północy. W I i II kwartale na czele tabeli pojawiła się Finlandia, a w drugiej połowie 2018 roku najlepsze w tej klasyfikacji okazały się sąsiadujące ze sobą kraje – Litwa oraz Łotwa. Warto podkreślić, że przez cały rok w czołówce notowania obecna była Estonia.

 

Internet mobilny w Europie – w których państwach jest najszybszy?

Średnia szybkość pobierania danych: Francja (19,9 Mb/s) / Ukraina (9,7 Mb/s)

Francja utrzymała dobry kurs i zwycięża w rocznym podsumowaniu 2019 roku w kategorii średniej szybkości pobierania danych. To zasługa wyniku 19,9 Mb/s. Na drugim miejscu z niewiele gorszym rezultatem zameldowała się Austria (19,8 Mb/s), a trzecia pozycja przypadła w udziale Portugalii (19,3 Mb/s).

Tuż za podium znalazła się Polska i tylko włos dzielił ją od obecności w czołowej trójce (19,2 Mb/s).

Na drugim biegunie tradycyjnie znalazła się Ukraina, która jako jedyna zanotowała wynik niższy niż 10 Mb/s. W niewiele lepszej sytuacji znaleźli się abonenci w Macedonii (10,4 Mb/s) oraz w Rosji (11,5 Mb/s). Dobrą informacją może być fakt, że Internet mobilny w tych krajach przyspiesza w porównaniu z poprzednimi notowaniami.

 

Średnia szybkość wysyłania danych: Hiszpania (10,3 Mb/s) / Ukraina 3,4 Mb/s

W kategorii średniej szybkości wysyłania danych także bez wielkich zmian. W czołowej trójce znaleźli się starzy, dobrzy znajomi – Hiszpania, Austria, Holandia. Zwyciężyła Hiszpania (10,3 Mb/s), ale różnice między poszczególnymi krajami (Austria – 10,2 Mb/s, Holandia – 10,1 Mb/s) są naprawdę minimalne.

Po drugiej stronie barykady znowu znalazła się Ukraina (3,4 Mb/s) oraz Macedonia (3,5 Mb/s). Towarzystwa dotrzymali im mieszkańcy Azerbejdżanu, którzy mogli przesyłać dane ze średnią prędkością 4,8 Mb/s.

 

Wartość PING:  Łotwa (59 ms) / Ukraina (100 ms)

Geograficznych prawidłowości ciąg dalszy. Na czele zestawienia państw z najniższą wartością ping znalazła się Łotwa, która dzięki wynikowi 59 ms wyprzedziła Norwegię (61 ms) i Wielką Brytanię (62 ms). Inne państwa nadbałtyckie tuż za top3 – Estonia i Litwa zanotowały dokładnie ten sam wynik (63 ms).

W gronie najsłabszych po raz kolejny Ukraina (100 ms) oraz Azerbejdżan (98 ms) i Rosja (92 ms).

 

Internet mobilny w Polsce – jak wypadamy na tle Europy?

Ciekawie spojrzeć na wyniki dotyczące Polski przez pryzmat osiągnięć innych europejskich państw. Polska była bardzo blisko awansu do czołowej trójki w kategorii średniej szybkości pobierania danych. W innych kategoriach wypadła słabiej, ale trzymała solidny poziom.

Jeżeli chodzi o średnią szybkość wysyłania danych to polscy użytkownicy Internetu mobilnego mogli cieszyć się niezłym rezultatem 8,5 Mb/s. To wynik stosunkowo dobry, gdy spojrzymy na osiągnięcia państw sąsiednich (Niemcy – 7,9 Mb/s, Czechy – 8,1 Mb/s, Słowacja – 7,5 Mb/s).

Również w kategorii najniższej wartości ping Polska trafiła do dość elitarnego grona z wynikiem 69 ms. Po raz kolejny okazał się on lepszy niż ten sam wskaźnik w Niemczech (71 ms), a tę samą wartość odnotowali mieszkańcy Belgii, Holandii i Irlandii.

 

 

Najważniejsze dane z 2019 roku

Polska:

 • średnia szybkość pobierania: 19,2 Mb/s
 • średnia szybkość wysyłania:  8,04 Mb/s
 • wartość PING: 68 ms

Europa – największa szybkość pobierania danych:

 • Francja: 19,9 Mb/s
 • Austria 19,8 Mb/s
 • Portugalia 19,3 Mb/s

Europa – najniższa szybkość pobierania danych:

 • Ukraina: 9,7  Mb/s
 • Macedonia: 10,4 Mb/s
 • Rosja: 11,5 Mb/s

Europa – największa szybkość wysyłania danych:

 • Hiszpania: 10,3 Mb/s
 • Austria: 10,2 Mb/s
 • Holandia: 10,1 Mb/s

Europa – najniższa szybkość wysyłania danych:

 • Ukraina: 3,4 Mb/s
 • Macedonia: 3,5 Mb/s
 • Azerbejdżan: 4,8 Mb/s

Europa – najniższa wartość PING:

 • Łotwa: 59 ms
 • Norwegia: 61 ms
 • Wielka Brytania: 62 ms

Europa – najwyższa wartość PING:

 • Ukraina: 100 ms
 • Azerbejdżan: 98 ms
 • Rosja: 92 ms


Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.