Jesteś tutaj:-, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt sieciowy-Prawie 2,64 mln aktywnych nazw w domenie .pl i ponad milion abonentów

Prawie 2,64 mln aktywnych nazw w domenie .pl i ponad milion abonentów

Krajowy Rejestr Domen, działający w NASK, opublikował szczegółowy raport na temat rynku domeny .pl za drugi kwartał 2017 r.

Na koniec czerwca 2017 roku liczba aktywnych nazw w rejestrze domeny .pl wynosiła prawie 2,64 mln. W porównaniu do pierwszego kwartału tego roku rejestr odnotował zatem niewielki spadek. Natomiast o ponad 3,6 tys. zwiększyła się liczba abonentów, których w drugim kwartale było ponad 1,03 mln.

W porównaniu z poprzednim kwartałem liczba rejestracji wzrosła o blisko 3%, jednak równocześnie zmniejszył się wskaźnik odnowień istniejących domen. Na koniec marca 2017 roku w rejestrze domeny .pl znajdowały się 2 677 692 nazwy aktywne w DNS co oznacza, że od początku roku ich liczba zmniejszyła się o 25 473. Warto zauważyć, że o ponad 7% wzrosła liczba nazw domen zabezpieczonych protokołem DNSSEC.

Od momentu uruchomienia DNSSEC w rejestrze domeny .pl systematycznie wzrasta liczba domen zabezpieczonych tym protokołem, na koniec czerwca było ich 36 186. W stosunku do poprzedniego kwartału liczba zabezpieczonych domen zwiększyła się o prawie 7 proc. Trend ten jest zauważalny i świadczy o tym, że abonenci zwracają coraz większą uwagę na bezpieczeństwo swoich domen i wykorzystują istniejące możliwości do ich zabezpieczenia.

W raporcie można przeczytać na temat działania Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych przy Polskiej Izbie Informatyki i Telekomunikacji. NASK był jednym z inicjatorów utworzenia tego gremium. Sąd rozpoznał już ponad tysiąc spraw dotyczących sporów o nazwy zarejestrowane w domenie .pl. Więcej interesujących informacji na ten temat opublikowane zostało w raporcie w wywiadzie z Panem Ireneuszem Matusiakiem, Prezesem Sądu Polubownego ds. Domen Internetowych. Z rozmowy można dowiedzieć się m.in.: czym jest i jakie są funkcje Sądu Polubownego, czym jest arbitraż oraz jak przebiega postępowanie procesowe i jakie są koszty wniesienia sprawy.

Pełny raport za drugi kwartał 2017 roku można pobrać tutaj: Raport Q2 2017

źródło: NASK

KanAutor |2017-08-30T10:31:34+02:0030 sierpnia 2017 10:31|Kategorie: Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Raporty i prezentacje, Rynek, Sprzęt sieciowy|Tagi: , , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. gosc 30 sierpnia 2017 w 18:49 - Odpowiedz

    razy 100zł daje sporą sumę, najlepsze że cena za domenę nie spada no i pewnie znając pl to nie spadnie

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.