Stały wzrost popularności urządzeń mobilnych znajduje także odzwierciedlenie w statystykach dotyczących ich zgubienia. Od maja 2007 r. do 22 sierpnia 2013 r. do NYC Transit’s Lost Property Unit wpłynęło ponad 25.000 zgłoszeń o zagubionych w metrze czy autobusach telefonów komórkowych.
W tym roku przyjęto już 3162 zgłoszenia o zagubieniu „komórki”, podczas gdy w całym roku ubiegłym odnotowano 3142 powiadomienia, donosi amNew York.
Wzrost przypadków zagubionych telefonów tłumaczy się tym, iż zwiększa się liczba właścicieli tych urządzeń, jak również coraz to więcej osób korzysta z nich podczas swojej podróży środkami komunikacji miejskiej.
Według danych, nowojorczycy częściej gubią swoje telefony w okresie letnim, najrzadziej w styczniu i lutym. W Polsce nasze telefony najczęściej giną lub są kradzione w czasie weekendu. Utrata telefonu bywa konsekwencją nieuważnego zachowania użytkowników.
Aparaty telefoniczne, podobnie jak portfele trzymamy często w miejscach łatwo dostępnych dla kieszonkowców, lub pozostawiamy je bez opieki. Także w Polsce telefony komórkowe stanowią prawie 70 proc. wszystkich przedmiotów, które ludzie przynoszą do biura rzeczy znalezionych.
Warto przypomnieć, że w ostatnich latach, w Polsce liczba kradzieży telefonów komórkowych spadała z 87 tysięcy w 2005 roku do około 46 tysięcy w 2012 roku.
Co zrobić, gdy padniemy ofiarą kradzieży telefonu lub go zgubimy? Urząd Komunikacji Elektronicznej radzi zachować spokój i w pierwszej kolejności zadzwonić na biura obsługi klienta naszej sieci. Tam możemy zastrzec naszą kartę sim i uniknąć niepotrzebnych wydatków. Warto zapisać sobie numer na linię abonencką operatora oraz numer identyfikacyjny telefonu, tak zwany IMEI.
Zgubiliście lub ukradli Wam kiedyś telefon?
źródło: polskieradionyc.com
Kan
To ich problem. Kogo obchodzą nowojorczycy?