Stowarzyszenie SYGNAŁ, które w 2012 roku obchodziło 10 lecie istnienia, zakończyło rok liczbą 27 szkoleń dla przedstawicieli organów ścigania, w tym dla prokuratorów, policjantów Wydziałów dw. z Przestępczością Gospodarczą oraz dla słuchaczy Szkół Policji. Stowarzyszenie wspierało też policję w przeprowadzaniu akcji skierowanych przeciwko najczęstszej obecnie formie kradzieży sygnału telewizyjnego – piractwu w Internecie.
„Obecnie piraci czerpią zyski już nie z modyfikacji kart czy dekoderów, ale z bezprawnej dystrybucji sygnału telewizyjnego w Internecie. Innym problemem są mechanizmy związane z monetyzacją serwisów pirackich oraz rolą pośredników płatności w procesie finansowania działalności polegającej na czerpaniu zysków z obrotu kradzioną własnością intelektualną. Dlatego w 2012 roku skupialiśmy się na działaniach edukacyjnych, propagowaniu wiedzy o zagrożeniach piractwa, rozpoczęliśmy też działania mające na celu zwrócenie uwagi środowiska związanego z płatnościami elektronicznymi na potrzebę współpracy w zakresie ochrony własności intelektualnej. Ten rodzaj aktywności chcemy wzmocnić w kolejnych latach”, powiedział Jarosław Mojsiejuk, prezes Stowarzyszenia SYGNAŁ.
Konferencje i szkolenia
W 2012 roku stowarzyszenie przeprowadziło łącznie 27 szkoleń dla organów ścigania. Wśród nich znalazły się szkolenia dla policjantów z Wydziałów do Walki z Przestępczością Gospodarczą woj. podkarpackiego, Komendy Miejskiej Policji w Tarnowie oraz Komendy Powiatowej Policji w Sanoku. Podobnie jak w poprzednich latach, SYGNAŁ zorganizował szkolenia w Szkołach Policji: w Katowicach 3, w Pile 5 i w Słupsku 5. Uczestniczyło w nich blisko 2500 słuchaczy. Stowarzyszenie przeprowadziło także 11 konferencji dla prokuratorów z Prokuratur Okręgowych w Tarnowie, Żywcu, Bielsku Białej, Wrocławiu, Rzeszowie, Legnicy Suwałkach, Ostrołęce, Warszawie, Włocławku oraz Łomży (razem blisko 300 uczestników). Przedmiotem szkoleń było omówienie ustawy z dnia 5 lipca 2002 roku o ochronie niektórych usług świadczonych drogą elektroniczną opartych lub polegających na dostępie warunkowym ze szczególnym uwzględnieniem technicznych aspektów występujących w ustawie oraz zapoznanie słuchaczy ze sposobami identyfikacji przestępstw piractwa telewizyjnego.
„Systematyczna współpraca z organami ścigania ma fundamentalne znaczenie dla efektywności walki z piractwem telewizyjnym. Wymiana doświadczeń oraz realizowane szkolenia są jej bardzo ważną częścią”, powiedział Zbigniew Taraś, wiceprezes Stowarzyszenia.
Polskie i międzynarodowe doświadczenia w walce z piractwem telewizyjnym były tematem przewodnim konferencji „Przyszłość bez piractwa? Piractwo bez przyszłości?”, zorganizowanej w kwietniu 2012 przez Stowarzyszenie SYGNAŁ z okazji 10-lecia istnienia. W spotkaniu wzięli udział operatorzy telewizji płatnych, prawnicy, przedstawiciele instytucji i organów ścigania oraz goście specjalni – międzynarodowi eksperci w dziedzinie walki z piractwem telewizyjnym. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na problem, jakim jest kradzież własności intelektualnej oraz debata na temat współczesnych form piractwa telewizyjnego, osiągnięć, ale też zagrożeń i barier w ich zwalczaniu. Konferencja została organizowana z okazji Światowego Dnia Własności Intelektualnej, pod patronatem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz PKPP Lewiatan.
Przedstawiciele Stowarzyszenia uczestniczyli też w spotkaniach organizowanych przez inne instytucje czy organizacje, m.in. w seminarium Komendy Stołecznej Policji „Cyberprzestępczość a elektroniczne instrumenty finansowe” czy też międzynarodowej konferencji branży finansowej – Central European Electronic Card, poświęconej bankowości elektronicznej. Wzięli też udział w organizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Sanoku konferencji dla dyrektorów, pedagogów oraz informatyków szkół podstawowych i gimnazjalnych, poświęconej bezpieczeństwu dzieci i młodzieży w sieci.
Porozumienia ze Szkołami Policji
Na początku 2012 roku Stowarzyszenie umocniło kontakty ze Szkołami Policji (w Katowicach, Słupsku, Pile), podpisując porozumienia. Ich celem jest zapewnienie efektywnej współpracy w zakresie upowszechniania wiedzy na temat poszanowania własności intelektualnej oraz wymiany doświadczeń w dziedzinie zwalczania przestępczości telewizyjnej. Dokumenty przewidują prowadzenie zajęć dla słuchaczy szkół, organizację konferencji, sympozjów i in.
Walka z sharingiem internetowym
W 2012 roku SYGNAŁ wzmocnił współpracę z policją w zakresie zwalczania sharingu internetowego, czyli nielegalnej dystrybucji sygnału poprzez sieć internetową. Odbiorcy bezprawnie dystrybuowanej usługi oglądali pakiety platform cyfrowych nie będąc ich abonentami i płacąc kilkakrotnie mniej niż wynosi regularny abonament. Działania uniemożliwiające nieuprawnioną dystrybucję programów zostały przeprowadzone na terenie całego kraju, m.in. w Tomaszowie Lubelskim, Janowie Lubelskim, Świdniku, Kraśniku, Bydgoszczy, Łabiszynie, Częstochowie, Kołobrzegu i Ustroniu Morskim. Osobom, świadczącym usługi sharingu grozi kara do 3 lat pozbawienia wolności ale odpowiedzialność karną poniosą również tzw. „biorcy”, czyli osoby korzystające z nielegalnych usług.
Składanie wniosków o ściganie
W 2012 roku Stowarzyszenie złożyło 180 wniosków o ściganie w sprawach dotyczących kradzieży sygnału telewizyjnego. Były one konsekwencją przeprowadzonych działań antypirackich skierowanych przede wszystkim przeciwko sprawcom tzw. sharingu internetowego.
Stowarzyszenie Dystrybutorów Programów Telewizyjnych SYGNAŁ służy ochronie własności intelektualnej, jaką jest sygnał telewizyjny, tym samym praw konsumentów, nadawców, dystrybutorów i licencjodawców programów telewizyjnych. Jego celem jest przeciwdziałanie kradzieży sygnału telewizyjnego w sieciach kablowych i na platformach cyfrowych, wyłudzaniu i podrabianiu oryginalnego sprzętu, wprowadzaniu do obrotu fałszywych kart i dekoderów. Poprzez prowadzone działania, w szczególności edukacyjne, SYGNAŁ promuje konieczność poszanowania dóbr intelektualnych. Współpracuje z innymi organizacjami mającymi podobne cele, a także organami ścigania. Stowarzyszenie powstało w 2001 roku z inicjatywy CANAL+/CYFRY+, HBO oraz UPC Polska. Obecnie do stowarzyszenia należą także: Cyfrowy Polsat, MTV Polska, telewizja n, Lege Artis Service.
źródło: Stowarzyszenie SYGNAŁ
Kan
Zostaw komentarz