AVG Technologies zaprezentował raport dotyczący globalnych zagrożeń internetowych w trzecim kwartale 2011. Raport kładzie spory nacisk na ryzyko związane z elektronicznymi portfelami, wykorzystanie operatorów sieci komórkowych do okradania użytkowników oraz powstawanie koni trojańskich, które potrafią podsłuchiwać rozmowy na platformie Android.

Najnowszy raport producenta oprogramowania antywirusowego zdradza, że hakerzy stają się coraz ostrożniejsi, a złośliwe oprogramowanie coraz bardziej wyszukane. Hakerzy zdają sobie sprawę, że najtrudniejszą i najbardziej ryzykowną częścią ich działalności jest odbiór rzeczywistej gotówki. O wiele prostszą metodą niż wypłacanie pieniędzy za pomocą sfałszowanych kart kredytowych jest wykorzystanie operatorów sieci komórkowych. Cyberprzestępcy są w stanie zainstalować na telefonie ofiary konia trojańskiego, który będzie wysyłał wiadomości na numery SMS Premium, gdy właściciel śpi. Mogą również użyć Facebook’a, by zdobyć numer telefonu i rozpocząć subskrypcję drogiej, comiesięcznej usługi. Operator przelewa płatności na konto firmy podstawionej przez hakerów. Jeśli przejęte w ten sposób kwoty będą niewielkie, ofiary mogą nie zauważyć kradzieży nawet przez kilka miesięcy.

System operacyjny Android działa już na blisko połowie wszystkich smartfonów – nic więc dziwnego, że cyberprzestępcy uznali tę platformę za wystarczająco atrakcyjną. Aplikacja obiecująca odblokowanie wszystkich poziomów gry Angry Birds Rio (Angry Birds Rio Unlocker) jest najpopularniejszym złośliwym oprogramowaniem działającym na platformie Android. To nie jedyne niebezpieczeństwo dla posiadaczy komórek. AVG wykryły konia trojańskiego, który zapisywał rozmowy i wiadomości SMS, a następnie wysyłał je na serwer należący do hakera, gdzie były one analizowane w poszukiwaniu poufnych danych. Exploity odpowiedzialne są za 30% zagrożeń występujących na stronach WWW (‘Fragus’ najpopularniejszy, zaraz za nim ‘Blackhole’). Stwierdzono także, że cyberprzestępcy coraz śmielej atakują poprzez fałszywe skanery antywirusowe – obecnie według AVG to najaktywniejsze zagrożenie w sieci.

Pełny raport jest dostępny jest: Tutaj

Warto dodać, że z ankiety opublikowanej przez AVG Technologies i Ponemon Institute wynika, że ponad jedna trzecia użytkowników smartfonów nie ma świadomości rosnących zagrożeń, jakie wiążą się z wykorzystywaniem telefonów do wykonywania operacji finansowych i przechowywania danych osobowych. Badanie pokazuje także, że zaledwie 29 procent właścicieli smartfonów rozważało pobranie darmowego lub płatnego oprogramowania antywirusowego, które pomogłoby chronić ich urządzenia.

źródło: AVG

Kan