10 lat temu Komisja Parlamentarna Unii Europejskiej zdecydowała, że ładowarki telefoniczne powinny być uniwersalne. Sęk w tym, że nie wszystkie smartfony mają złącze microUSB. Na przykład iPhone firmy Apple ze złączem Lightning.

Przypominamy, że w następstwie inicjatywy Komisji w 2009 r. producenci telefonów komórkowych uzgodnili dobrowolny protokół ustaleń w odniesieniu do uniwersalnych ładowarek. W tamtym czasie za standard uznano micro-USB typu B, przy możliwości zastosowania adapterów w przypadku producentów prawnie zastrzeżonych rozwiązań. Porozumienie to obejmuje telefony komórkowe z funkcją obsługi danych, tj. takie, które mogą być podłączane do komputera, aby przegrywać np. zdjęcia, pliki i muzykę.

Niekompatybilność ładowarek do telefonów komórkowych stanowi nie tylko utrudnienie dla użytkowników, ale także istotny problem dla środowiska w Unii Europejskiej,  ponieważ co roku przybywa ponad 51 000 ton odpadów elektronicznych ze starych ładowarek. Użytkownicy telefonów komórkowych, którzy chcą wymienić swoje telefony na nowe, muszą często kupić nową ładowarkę bez względu na stan poprzedniej.  Warto też dodać, że użytkownicy telefonów  iPhone i Android od dawna narzekają na używanie różnych ładowarek do swoich telefonów. Będzie to oznaczało, że Apple zostanie zmuszone do rezygnacji ze złącza Lightning, wprowadzonego w 2012 roku w iPhone’a oraz iPadach.

Na wniosek Komisji Europejskiej, w 2011 roku, czternastu głównych producentów telefonów komórkowych zgodziło się podpisać protokół ustaleń mający na celu harmonizację ładowarek do telefonów komórkowych z funkcją obsługi danych sprzedawanych w UE. Przedsiębiorstwa-sygnatariusze protokołu ustaleń to: Apple, Emblaze Mobile, Huawei Technologies, LGE, Motorola Mobility, NEC, Nokia, Qualcomm, Research In Motion (RIM), Samsung, Sony Ericsson, TCT Mobile (ALCATEL mobile phones), Texas Instruments oraz Atmel.. Jak czas pokazał Apple zdecydował się zignorować owo porozumienie. Zaś adaptery, które sprzedaje Apple nie są do końca dobrym rozwiązaniem, gdyż są dodatkowym elementem zwiększającym ilość elektrośmieci. Wprowadzanie uniwersalnej ładowarki miało odbywać się stopniowo, co jest związane z takimi czynnikami, jak np. tempo wymiany starych telefonów.

Komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager stwierdziła jednak, że nie jest zadowolona ze status quo. „Biorąc pod uwagę niezadowalające postępy w zakresie dobrowolnej unifikacji ładowarek, Komisja wkrótce zainicjuje badania, jaki wpływ ma kompatybilność wszystkich telefonów komórkowych dostępnych na rynku UE z uniwersalną ładowarką. Sprawdzi też  koszty innych opcji” – powiedziała Vestager w odpowiedzi na zapytania europejskiego producenta.

Takie badania pozwolą Komisji zdecydować, czy istnieje potrzeba wprowadzenia kolejnych regulacji. A to da także odpowiedź na pytanie, czy wszyscy producenci będą musieli się podporządkować, jeżeli zdecydują się na sprzedaż swoich telefonów na terenie Unii Europejskiej.

Odpowiedzialną za politykę w zakresie ujednolicenia ładowarki do telefonów komórkowych jest Elżbieta Bieńkowska, unijna komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług

Jakie jest Wasze zdanie na ten temat? Czy zgadzacie się, że dla wszystkich telefonów komórkowych obecnych na naszym rynku powinna istnieć jedna uniwersalna ładowarka?

Czytaj też: Parlament Europejski za wspólną ładowarką do telefonów komórkowych

źródło: Reuters