Jesteś tutaj:-, Prawo, Rynek, Telewizja-Dziennikarze Polsatu w służbie interesu publicznego

Dziennikarze Polsatu w służbie interesu publicznego

Ograniczenia wolności słowa. Dziennikarze Polsatu w służbie interesu publicznego. Odpowiedź dziennikarzy na decyzję sądu. Dziennikarze Telewizji Polsat realizują prawa obywateli zapisane w Konstytucji RP.


Według Ustawy prawo prasowe, media, zgodnie z Konstytucją Rzeczypospolitej Polskiej, korzystają z wolności wypowiedzi i urzeczywistniają prawo obywateli do ich rzetelnego informowania, jawności życia publicznego oraz kontroli i krytyki społecznej. Zadaniem dziennikarzy jest tropienie i ukazywanie nieprawidłowości w życiu publicznym, w tym także w działalności gospodarczej. Mogą to robić, m.in. publikując artykuły na łamach prasy lub nadając audycje w radiu i telewizji.
Ponad rok temu dziennikarze Polsatu zajęli się aferą finansową związaną z funkcjonowaniem największego centrum konferencyjnego w Polsce – hotelu Ossa.

Dziennikarskie śledztwo dowiodło, że instytucje Skarbu Państwa, państwowe firmy, prywatne spółki i osoby fizyczne straciły co najmniej 190 milionów złotych na skutek działalności co najmniej dwóch powiązanych ze sobą firm prowadzących hotel Ossa na różnych etapach jego funkcjonowania.

Publikacje dziennikarzy Telewizji Polsat na temat hotelu Ossa w Rawie Mazowieckiej były następstwem informacji przekazanych dziennikarzom przez osoby poszkodowane w wyniku działalności właściciela hotelu, spółki Park Edukacji S.A. należącej m.in. do pani Małgorzaty Chechlińskiej i pana Grzegorza Krzanika.

Wierzyciele właściciela hotelu Ossa mieli także zastrzeżenia do działalności Centrum Kongresowego Ossa sp. z o.o, czyli spółki, której hotel został wydzierżawiony tuż przed upadłością.

Dziennikarze Telewizji Polsat dotarli również do dawnych wspólników pary biznesmenów, a także do współpracowników i podwykonawców. Cześć z nich zgodziła się na rozmowę przed kamerą pod własnym nazwiskiem, część zastrzegła ochronę swojego wizerunku.

Dziennikarze dysponują listą wierzycieli właściciela hotelu Ossa (Park Edukacji S.A. w upadłości likwidacyjnej). Z tych materiałów wynika nie tylko realny poziom zadłużenia obiektu, ale także fakt, że za wierzycielami umieszczonymi na liście kryje się w rzeczywistości kilka tysięcy poszkodowanych. Właścicieli prywatnych firm, pracowników tych przedsiębiorstw i ich rodzin. Do poszkodowanych wierzycieli należą także instytucje publiczne takie jak ZUS czy Urzędy Skarbowe oraz banki z udziałem państwowego kapitału, założone z publicznych pieniędzy, za których straty płacimy wszyscy z własnych kieszeni.
Szereg pytań budzą także powiązania personalne pomiędzy firmami prowadzącymi hotel Ossa na różnych etapach jego funkcjonowania oraz zaskakująco różne wyniki finansowe tych firm.

Na wniosek dzierżawcy hotelu Ossa, Centrum Kongresowego Ossa sp. z. o.o., do 31.12.2017 r. zarabiającego na działalności hotelu, sąd zakazał nam informowania o tej sprawie – naszym zdaniem noszącej znamiona działalności przestępczej i godzącej w interes publiczny. Sąd nałożył na dziennikarzy następujące zakazy:

  1. Zakaz informowania o posiadaniu przez hotel Ossa długów w wysokości 190 milionów złotych

  2. Zakaz informowania o unikaniu przez hotel Ossa spłaty swoich zobowiązań

  3. Zakaz informowania o niejasnych powiązaniach hotelu Ossa z dzierżawcą hotelu Ossa

  4. Zakaz informowania o powiązaniach hotelu Ossa z Małgorzatą Chechlińska, która ma ćwierć miliarda długu, którego nie spłaca

  5. Zakaz informowania o wyprowadzaniu przez Małgorzatę Chechlińska pieniędzy z hotelu Ossa

  6. Zakaz informowania o prowadzeniu hotelu Ossa przez Małgorzatę Chechlińską, będącą członkiem Układu Zakopiańskiego

źródło: Polsat

KanAutor |2018-01-10T14:26:13+02:0010 stycznia 2018 14:26|Kategorie: Newsy, Prawo, Rynek, Telewizja|Tagi: , , |1 komentarz

1 komenarz

 1. Lucek 10 stycznia 2018 w 14:59 - Odpowiedz

  Nie mam pojęcia co ten temat ma wspólnego z najogólniej nawet pojętą telekomunikacją .
  ” Dziennikarze Telewizji Polsat realizują prawa obywateli zapisane w Konstytucji RP.”- co za patos na dodatek nie do końca prawdziwy . Ci sami dziennikarze oraz autor tego artykułu na tym portalu zapominają bowiem dodać że „W sprawie zakazu publikacji materiałów o Małgorzacie Chechlińskiej pojawia się także drugie dno – prezes Grupy Polsat – Tobias Solorz. Jest on w sporze prawnym z kobietą. Chodzi o niedokończoną transakcję zakupu zakopiańskiego hotelu Belvedere.”

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.