Jesteś tutaj:-, Prawo, Rynek, Telewizja-Bruksela: od 2018 roku filmy i telewizja w sieci bez granic

Bruksela: od 2018 roku filmy i telewizja w sieci bez granic

Od 20 marca 2018 roku mieszkańcy UE mający wykupiony dostęp online do filmów, transmisji wydarzeń sportowych, muzyki, e-booków, audiobooków i gier, będą mogli korzystać z nich również podczas podróży i czasowego pobytu w innych państwach UE niż ich kraj zamieszkania – wynika z Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) w sprawie transgranicznego przenoszenia na rynku wewnętrznym usług online.

Unia Europejska – transgraniczna telewizja i dostęp do treści online

Celem Rozporządzenia jest zapewnienie na terytorium UE tzw. cross-border portability, czyli transgranicznej przenoszalności treści. Akt ten jest częścią większego planu – ogłoszonej przez Komisję Europejską w 2015 r. strategii jednolitego rynku cyfrowego. Rozporządzenie weszło w życie 20 lipca, a usługodawcy oferujący dostęp do treści online mają 9 miesięcy na przystosowanie do niego swoich systemów.

Do najważniejszych zasad Rozporządzenia należą:

  • umożliwienie abonentom podczas czasowego przebywania w innym państwie członkowskim niż ich państwo zamieszkania, korzystania z dostarczanych przenośnie usług internetowych w zakresie dostępu do treści,
  • zapewnienie abonentom dostępu do krajowej subskrypcji w szczególności usług muzycznych, filmowych lub sportowych w czasie tymczasowego pobytu w innym państwie UE, np. w wakacje, podczas podróży służbowej lub w czasie pobytów studenckich,
  • zobowiązanie dostawców usług dostępu do treści do weryfikowania kraju zamieszkania abonenta w UE oraz ustanowienie zasad i enumeratywnej listy metod stosowanych w tej weryfikacji; dane osobowe abonentów będą objęte ochroną.

Oznacza to, że wybierając się na wakacje, w podróż służbową czy staż naukowy, co wiąże się z czasową zmianą miejsca pobytu, nie będziemy już automatycznie tracili dostępu do ulubionych filmów, muzyki czy książek ze względu na geoblokadę. To dobra wiadomość dla konsumentów treści online. Rozporządzenie stanowi istotny krok w kierunku „uwolnienia” treści online i stanowi odpowiedź na bardzo wyraźną potrzebę konsumentów.

Zdaniem specjalistów rozporządzenie niestety nie rozwiązuje wszystkich problemów związanych z geoblokowaniem. Gwarantuje ono bowiem abonentom, którzy wykupili dostęp w państwie członkowskim miejsca zamieszkania, nieodpłatny dostęp do tych samych treści także w państwie członkowskim, w którym czasowo przebywają, ale nie ma zastosowania w odniesieniu do usług dostępu wykupionych poza granicami kraju miejsca zamieszkania.

Wątpliwości budzi też pojęcie „czasowego przebywania”. W zakresie tego pojęcia mieszczą się: wyjazd na wakacje, wyjazd służbowy, krótkotrwały pobyt naukowy czy staż. Nie jest już natomiast jasne, czy dłuższy pobyt naukowy, np. w ramach programu wymiany Erasmus lub Erasmus Plus, lub kilkumiesięczny pobyt w celu hospitalizacji jest czasowym pobytem w rozumieniu Rozporządzenia.

Negocjatorzy z Parlamentu i prezydencji Rady doszli w tej sprawie do nieformalnego porozumienia w lutym 2017 r. Czwartkowe głosowanie oznacza poparcie Parlamentu dla wypracowanego kompromisu. Teraz musi on zostać zatwierdzony przez cala Radę UE. Państwa członkowskie będą miały dziewięć miesięcy na wdrożenie nowych przepisów licząc od daty wejścia rozporządzenia w życie.

Link do materiału źródłowego: Tutaj

źródło: Fundacja Legalna Kultura, Parlament Europejski

Kan

” target=”_blank”> TutajAutor |2017-08-12T08:39:11+02:0012 sierpnia 2017 08:39|Kategorie: Newsy, Prawo, Rynek, Telewizja|Tagi: , , , |3 komentarze

3 komentarze

  1. lulek 12 sierpnia 2017 w 07:28 - Odpowiedz

    Co to są flmy? Jak w tytule.

  2. Fred 12 sierpnia 2017 w 09:26 - Odpowiedz

    Jeszcze jak nam VPN zablokują, jak sąsiadom ze wschodu, to będziemy załatwieni na cacy bez mydła.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.