Internet rzeczy, super-szybki dostęp do sieci, nowe modele biznesowe przemysłu, służby zdrowia, transportu i energetyki – takie możliwości otwiera wprowadzenie sieci mobilnej piątej generacji (5G).

Przedstawiciele państw Unii Europejskiej uzgodnili w piątek, tj. 20 stycznia br. porozumienie w sprawie rezerwacji częstotliwości pasmo 700 Mhz (694-790 MHz). Od 30 czerwca 2020 roku pasmo 700 MHz powinno zostać przeznaczone na usługi bezprzewodowej transmisji danych dla sieci komórkowej piątej generacji 5G.

Dzisiejsza decyzja oznacza szybszy i lepszy dostęp do internetu, z czego skorzysta biznes i obywatele w całej UE. Otwieramy też drogę do wprowadzenia technologii 5G, która pozwoli, na lepszą łączność i innowacje” – oświadczył cytowany w komunikacie Rady UE minister ds. cyfrowych sprawującej prezydencję Malty Emmanuel Mallia.

Kraje mogą w uzasadnionych przypadkach opóźnić ten proces o dwa lata. Jednocześnie nadawcy telewizyjni, którzy w wyniku podjętej decyzji będą musieli zwolnić zakres 694-790 MHz i korzystać jedynie z częstotliwości 470-694 MHz, otrzymują gwarancję utrzymania tego drugiego zakresu przynajmniej do roku 2030.

Z punktu widzenia Polski w przyjętej decyzji utrzymane zostały bardzo ważne zapisy o możliwości dwuletniego przesunięcia momentu zmiany przeznaczenia pasma 700 MHz (z 2020 do 2022 roku). Jednocześnie projekt uwzględnia specyficzną sytuację obszarów, na których konieczne jest prowadzenie koordynacji z krajami poza UE. W Polsce przeszkodą do wprowadzenia innowacyjnych zmian mogą być kraje za naszą wschodnią granicą, ponieważ sposób w jaki korzystają z pasma 700 MHz, może zakłócać działanie sieci w Polsce, przynajmniej na terenach przygranicznych, ok. 60-100 kilometrów w głąb kraju. Taka koordynacja, umożliwiające wykorzystanie pasma bez wzajemnego zakłócania oferowanych usług, jest często bardziej złożona i długotrwała w przypadku krajów nie będących częścią Unii. Polska jest też zadowolona z przepisów dających gwarancje nadawcom telewizyjnym.

Pasmo 700 MHz jest bardzo istotne z punktu widzenia rozwoju gospodarki i korzyści społecznych z cyfrowych usług. Sieć 5G ma być o wiele szybsza niż obecnie wykorzystywane, a także odporna na spadki prędkości związane z tym, że wielu użytkowników korzysta z niej w tym samym czasie. Przede wszystkim umożliwia pokrycie znacznych obszarów, w tym takich, na których obecnie zasięg jest słaby lub w ogóle go brak, a także może stanowić podstawę do rozwoju nowoczesnych usług bezprzewodowej transmisji danych, w tym w obszarze transportu czy telemedycyny.

Plan dotyczący zapewnienia dostępu do internetu mieszkańcom UE został przedstawiony przez Komisje Europejską we wrześniu 2016 r. Przewiduje on m.in., że wszystkie obszary miejskie, główne szlaki drogowe i kolejowe powinny mieć niezakłócony zasięg sieci komórkowej piątej generacji 5G.

źródło: KE

Kan