Jesteś tutaj:-, Operatorzy, Prawo, Raporty i prezentacje, Rynek, Taryfy komórkowe-Wysyłamy coraz mniej SMS-ów

Wysyłamy coraz mniej SMS-ów

Na przestrzeni ostatnich trzech lat, zauważalna była tendencja utrzymania zbliżonego wolumenu wysyłanych wiadomości SMS. Z opublikowanego właśnie przez UKE „Raportu o stanie rynku telekomunikacyjnego w Polsce w 2015 roku” wynika, że w ubiegłym roku użytkownicy telefonii mobilnej wysłali ogółem 51,9 mld wiadomości i 66 mln mniej SMS-ów niż przed rokiem. W liczbie wysyłanych wiadomości tekstowych Polacy wciąż plasują się powyżej średniej dla państw UE. Przeciętny użytkownik w kraju wysłał 83 SMS-ów miesięcznie, wobec średniej krajów UE – 68 wiadomości. Uwagę zwraca wzrost liczby kart M2M (Machine2Machine) o 16,3% względem poprzedniego roku.

Łączna liczba wysłanych SMS-ów
Łączna liczba wysłanych SMS-ów

W ubiegłym roku Polacy wysłali 51,9 mld wiadomości tekstowych co oznacza, że na jednego mieszkańca przypadło średnio 1349 wiadomości rocznie. W porównaniu z 2014 rokiem użytkownicy w naszym kraju wysłali 66 mln SMS-ów mniej, a mniejsza liczba wysłanych wiadomości tekstowych przełożyła się na spadek przychodów polskich operatorów telekomunikacyjnych ze świadczenia usług SMS o 10,1% względem roku 2014. Przyczynę spadku zainteresowania korzystania z usługi SMS należy upatrywać we wzroście popularności smartfonów oraz komunikatorów, które pozwalają na przesyłanie wiadomości poprzez sieć Internet.

Liczba wysyłanych SMS w UE
Liczba wysyłanych SMS w UE

Według raportu UKE systematycznie zwiększa się łączna liczba wiadomości SMS wysyłanych w roamingu. W 2015 roku zostało wysłanych ponad 600 mln wiadomości tekstowych i jest to nadal popularna forma komunikacji w przypadku usług roamingowych, pozwalająca obniżyć koszty komunikacji. Wzrost liczby wysłanych wiadomości ma związek z obniżeniem w 2014 roku stawek roamingowych za usługi telekomunikacyjne w Unii Europejskiej.

Liczba wysłanych MMS-ów
Liczba wysłanych MMS-ów

Raport Urzędu Komunikacji Elektronicznej wskazuje w dalszym ciągu na rosnącą popularność komunikacji opartej o komunikatory mediów społecznościowych. Jednak nieznaczny spadek o 66 mln wysłanych SMS-ów mniej w całościowej liczbie prawie 52 mld, nie oznacza śmierci SMS-a, jak jeszcze niedawno twierdzili eksperci. raport UKE pokazuje także trafność przewidywań co do wzrostu komunikacji SMS pomiędzy urządzeniami. W 2015 roku operatorzy mieli zarejestrowanych 56,6 mln kart SIM, z czego ponad 2,1 mln kart Machine2Machine, co oznacza wzrost o 16,3% względem poprzedniego roku. Karty M2M generują i napędzają ruch wiadomości tekstowych poprzez np. systemy bankowe czy też systemy zakupowe. Liczba SMS-ów wysyłanych przez przedsiębiorstwa będzie rosnąć. Spodziewam się, że rynek SMS-ów marketingowych będzie w dalszym ciągu rósł, ponieważ wiadomości tekstowe w marketingu to wciąż najlepsze narzędzie dotarcia do klienta: skuteczne, nie liczone jako spam, dobrze widziane przez odbiorców.” – powiedział Marcin Papiński, Dyrektor ds. Rozwoju w firmie Infobip.

Pod względem średniej liczby wysyłanych SMS-ów na jednego użytkownika, Polska wciąż znajduje się powyżej średniej dla wybranych państw Unii Europejskiej. Przeciętny użytkownik w kraju wysłał 83 wiadomości miesięcznie, przy 68 SMS-ach w innych krajach.

Rosnąca popularność komunikatorów opartych o media społecznościowe nie przeszkadza z kolei MMS-om. W 2015 roku użytkownicy sieci mobilnych wysłali łącznie ponad 739 mln wiadomości MMS, czyli o 212 mln więcej niż w roku 2014. Wzrost liczby wysyłanych MMS-ów osiągnął aż 40,2%. Statystyczny Polak w roku 2015 wysłał 19 wiadomości MMS, tj. o 5 więcej niż w roku 2014.

Spadek liczby wysłanych wiadomości tekstowych jest jednym z powodów spadku przychodów operatorów, już kolejny rok z rzędu. W przypadku wysyłanych wiadomości SMS, operatorzy w 2015 roku zanotowali spadek przychodów na poziomie 10,1% względem końca 2014 r

Pełna treść raportu UKE – https://www.uke.gov.pl/files/?id_plik=23480

źródło: Infobip

KanAutor |2016-07-01T10:02:01+01:001 lipca 2016 10:02|Kategorie: Newsy, Operatorzy, Prawo, Raporty i prezentacje, Rynek, Taryfy komórkowe|Tagi: , , , |4 komentarze

4 komentarze

 1. thx 1 lipca 2016 w 08:10 - Odpowiedz

  Dziwne, że wysyłamy coraz to mniej SMS bądź MMS, jak ja sam wiem po sobie, że z miesiąca na miesiąc właśnie wysyłam coraz więcej SMS/MMS.

 2. Janka 1 lipca 2016 w 09:27 - Odpowiedz

  Przy darmowych rozmowach nolimit taki wynik nie zaskakuje. Ja w miesiącu wysyłam góra kilka smsów.

 3. sandr 1 lipca 2016 w 11:52 - Odpowiedz

  nie pamiętam, kiedy ostatnio wysłałam MMSa chociaż chyba mam je za darmo w abonamencie bez zwyżek od TMobile! ;O za to SMSów trochę leci, szczegolnie, ze rodzice nie są internetowi. a tak, to Messenger i snap do wszystkich innych, wiadomo. ;d

 4. Adam 1 lipca 2016 w 17:33 - Odpowiedz

  Jeden promil mniej SMSów, to 1/1000, różnica do pominięcia. Taka niewielka różnica może wynikać nawet z powodu wyjazdu kilkuset tysięcy młodych za granicę.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.