Jednym z założeń planowanej ustawy antyterrorystycznej jest obowiązek rejestracji kart prepaid do telefonów komórkowych. 1 lipca 2016 to historyczna data walki o klienta telefonów na kartę, bowiem zaczyna obowiązywać się Ustawa antyterrorystyczna, która zobowiązuje kupujących do podawania danych osobowych, adresu i danych dokumentu tożsamości przy kupowaniu przed-płaconych kart telefonii komórkowej, a także osób już korzystających z takich kart.

Rejestracja polega na podaniu imienia, nazwiska, numeru PESEL i (lub paszportu) oraz złożeniu podpisu. Prepaid niepełnoletnich do 13. roku życia ma być zarejestrowany na opiekuna. Po 13. roku życia może być to paszport lub dowód osobisty. W przypadku firmy wystarczy NIP lub regon. W przypadku cudzoziemca z UE wystarczy dowód osobisty, a w przypadku obywatela kraju spoza Unii paszport lub karta pobytu.

Ustawa przewiduje możliwość rejestracji numeru prepaid u każdego sprzedawcy i operatora. Firmy rejestrujące numery prepaid będą musiały przedłożyć numer identyfikacyjny REGON, NIP lub numer z Krajowego Rejestru Sądowego lub innego rejestru działalności gospodarczej prowadzonego w kraju Unii Europejskiej. Możliwa będzie także rejestracja przez internet i potwierdzanie tożsamości za pomocą systemów bankowych, podpisu cyfrowego i innych narzędzi informatycznych, które mają zostać dopiero wyszczególnione w drodze odpowiedniego rozporządzenia. Nie powinno więc dojść do sytuacji, w której startery całkowicie znikną z kiosków, stacji benzynowych czy kas marketów.

Do 1 lutego przyszłego roku trzeba zarejestrować posiadaną już telefoniczną kartę prepaid jeśli nie chcemy, aby komórkowa sieć ją wyłączyła (pierwotnie miał to być 2 stycznia 2017 roku, ale zmianę wprowadzili posłowie komisji nadzwyczajnej).

Obowiązkowa rejestracja kart prepaid funkcjonuje już m.in. w Niemczech czy Francji. Dla Polaków będzie to jednak nowość, bo do tej pory mogli oni kupować startery w dowolnej ilości i nikt ich z tego nie rozliczał.

Nie ma co czekać na ostatnią chwilę – w Polsce według szacunków operatorów komórkowych jest około 27 mln kart SIM pre-paid, z czego nawet 90% jest niezarejestrowanych. Z analizy aktywnych kart SIM przeprowadzonej przez Urząd Komunikacji Elektronicznej wynika, że w 2015 r. na rynku telekomunikacyjnym w Polsce było ponad 8,8 mln tzw. „martwych dusz”, czyli użytkowników, którzy przeciągu 3 miesięcy nie wykonali i nie odebrali żadnego połączenia ani SMS/MMS, ani nie łączyli się z Internetem za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Proces rejestracji pre-paidów będzie skutkował urealnieniem liczby wykorzystywanych kart przedpłaconych.

Ustawa nie przewiduje żadnych opłat za rejestrację i wątpliwe wydaje się, żeby operatorzy odważyli się na tym zarobić w obawie przed utratą klientów. Telekomy, które już uruchomiły rejestracje w swoich oddziałach. Dlatego warto sprawdzić, jakie sposoby udostępnia operator komórkowy oraz czy – i w jakim okresie – można liczyć na dodatkowe korzyści z zarejestrowania numeru. Może się okazać, że najwięcej korzyści przyniesie przeniesienie karty SIM do konkurencji. Jedną stroną tego medalu są niedogodności związane z narzucaniem obowiązku rejestracji telefonu na kartę. Drugą – silniejsza rywalizacja telekomów, a w efekcie lepsze oferty dla klienta.

Warto przeczytać:
Zarejestruj prepaida, Ustawa antyterrorystyczna opublikowana w Dzienniku Ustaw

źródło: wł

Kan