Jesteś tutaj:-, Newsy, Prawo, Tablety-Koniec telefonicznej inwigilacji Amerykanów

Koniec telefonicznej inwigilacji Amerykanów

Senatowi USA nie udało się uchwalić ustawy, która przedłużyłaby kontrowersyjny programPatriot Act, dający służbom specjalnym USA prawną podstawę do zbierania danych o rozmowach telefonicznych Amerykanów.

Nowa wersja ustawy zostanie uchwalona najwcześniej w połowie tygodnia. Uchwalony po zamachach z 11 września Patriot Act dawał służbom specjalnym rozszerzone uprawniania w inwigilacji podejrzanych o terroryzm. Ustawa pozwalała na przykład na gromadzenie przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa bilingów telefonicznych Amerykanów, co ujawnił Edward Snowden.

O północy, jak zapowiedziała wcześniej administracja USA, ten kontrowersyjny program przestał działać. Zarówno prezydent Barack Obama, jak i szefowie FBI oraz CIA ostrzegali, że USA stracą ważne narzędzie w walce z terroryzmem.

Nowa wersja ustawy przewiduje, że bilingi telefoniczne Amerykanów będą gromadzone ale nie przez rząd USA tylko firmy telekomunikacyjne. Władze będą mogły do nich sięgać za zgodą sądu.

Eksperci ds. wywiadu wyrażali przekonanie, że kilkudniowa przerwa w prowadzeniu tych programów nie powinna wywrzeć większych negatywnych skutków.

źródło: Polskie Radio

KanAutor |2015-06-01T16:28:10+02:001 czerwca 2015 16:28|Kategorie: Inne, Newsy, Prawo, Tablety|Tagi: , |2 komentarze

2 komentarze

  1. G 2 czerwca 2015 w 13:19 - Odpowiedz

    Wątpię, Ameryka słynie z podsłuchu. Bardzo możliwe że mają już nowe narzędzia do inwigilacji. Oni tak łatwo nie dadzą się odłączyć.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.