Jesteś tutaj:-, Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Prawo-Koniec z obraźliwymi wpisami w internecie

Koniec z obraźliwymi wpisami w internecie

Internet umożliwia dokonywanie wpisów naruszających prawo, w dodatku anonimowych. Czy tak jest faktycznie? Przełomowy wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego sprawia, że będzie łatwiej złapać hejterów.

Już pobieżna analiza wpisów na forach internetowych świadczy o tym, że treść niektórych wpisów może być niezgodna z prawem, zwłaszcza z przepisami dotyczącymi ochrony dóbr osobistych. Teraz na mocy wczorajszego orzeczenia polskiego sądu o dane takich osób może występować nie tylko policja, prokuratura czy sąd. Takie prawo ma też każda osoba fizyczna lub firma, które wykażą, że ich dobra zostały naruszone, a są one niezbędne na potrzeby procesu karnego o zniesławienie – informuje „Rzeczpospolita”.

Co w sytuacji, kiedy właściciel portalu nie zechce wskazać hejtera w przypadku, gdy nie proszą go o to organy państwa? – Zainteresowany powinien zwrócić się do GIODO, a ten na drodze administracyjnej nakaże udostępnić takie dane. Przedsiębiorca prowadzący portal może jednak odwołać się od takiej decyzji do sądu administracyjnego – mówi „Rzeczpospolitej” adwokat Grzegorz Sibiga.

Niektórym internautom wydaje się, że Internet jest w stanie zapewnić im całkowitą anonimowość, a przez to bezkarność. Jak widać z wyroku NSA, przeświadczenie to jest złudne. Upada zatem mit o możliwości bezkarnego znieważania i pomawiania pod osłoną anonimowego nicka. Narzuca się jednak pytanie, czy wyrok ten nie zagrozi swobodzie wypowiedzi w Internecie.

źródło:
RMF FM

KanAutor |2013-08-22T07:27:40+01:0022 sierpnia 2013 07:27|Kategorie: Inne, Internet, Internet mobilny, Internet stacjonarny, Newsy, Prawo|Tagi: , , |7 komentarzy

7 komentarzy

 1. DANGER 22 sierpnia 2013 w 06:58 - Odpowiedz

  CENZURA W NECIE WRACA !!!-Podziękujmy PO-PSL !!!!-Koniec wolności SŁOWA!!!

  • wiek 22 sierpnia 2013 w 08:07 - Odpowiedz

   to nie cenzura a likwidacja CHAMSTWA internautów, jesli ktos nie umie normalnie wyrazac opinii a tylko obrażać…

  • PROZAK 25 sierpnia 2013 w 06:34 - Odpowiedz

   to niestety jest cenzura

 2. Pawe 22 sierpnia 2013 w 07:35 - Odpowiedz

  Czy autor tekstu mógłby podać sygnaturę tego orzeczenia? Dzięki!

  • Kan 22 sierpnia 2013 w 07:52 - Odpowiedz

   Jak tylko będzie dostępne orzeczenie w Centralnej Bazie Orzeczeń Sądów Administracyjnych, to podam. Andrzej

 3. Adam 22 sierpnia 2013 w 12:30 - Odpowiedz

  DANGER i właśnie pokazujesz jak można ;przeinaczać ; przepisy wywołując takimi wpisami nienawiść do innych którzy nie biorą w tym udziału.

 4. pisul 24 sierpnia 2013 w 18:22 - Odpowiedz

  Nie udalo sie
  PO i tuskowi acta to wprowadzaja cenzure innymi dzwiami.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.