Jesteś tutaj:-, Płatności, Raporty i prezentacje, Rynek, Top7-Pokochaliśmy płacenie telefonem: już wkrótce przestaniemy sięgać po portfel

Pokochaliśmy płacenie telefonem: już wkrótce przestaniemy sięgać po portfel

Według raportów branżowych telefonem płaci zbliżeniowo już około 1,5 mln Polaków, a w przeciągu ostatniego roku liczba ta wzrosła ok. 2,5-krotnie. Można się więc spodziewać, że w niedalekiej przyszłości telefony wyprą tradycyjne, plastikowe karty płatnicze, a noszenie przy sobie portfela okaże się zbędne. Skąd taki boom na płatności mobilne?

Boom w płatnościach mobilnych: już wkrótce konsumenci przestaną sięgać po portfel

  •  Po bezstykowych płatnościach kartą, szerokie grono Polaków otrzymuje od banków możliwość zbliżeniowego płacenia smartfonem
  • Według raportów branżowych, w ten sposób płaci już około 1,5 mln konsumentów[1], co oznacza ok. 2,5-krotny wzrost w ciągu 12 miesięcy
  • Polska, jako lider technologii zbliżeniowej, ma bardzo dobre perspektywy na szybkie upowszechnienie się mobilnych płatności bezstykowych, wykorzystując kolejną cyfrową innowację w handlu

 

Płatność telefonem 2

Płatność telefonem 

Kiedy ponad dekadę temu w Polsce pojawiły się pierwsze karty zbliżeniowe, niewielu mogło przypuszczać, że za 10 lat płatności bezstykowe staną się w naszym kraju standardem i powszechną alternatywą dla gotówki. Dziś konsumenci wolą już płacić kartą niż gotówką[2], a szczególnie cenią szybkie, wygodne i bezpieczne transakcje zbliżeniowe. Już niemal wszystkie terminale płatnicze w Polsce obsługują transakcje bezstykowe, a większość polskich banków oferuje możliwość płacenia telefonem. To z kolei oznacza, że Polacy są gotowi na kolejną rewolucję w handlu – zbliżeniowe płatności mobilne. Już 36% ankietowanych użytkowników kart[3] uważa tę metodę dokonywania zakupów za wygodną, 39% za szybką, zaś 37% za bezpieczną.

Zdecydowana większość, bo aż ¾ polskich konsumentów jest zadowolonych z rosnącej cyfryzacji i kierunków jej rozwoju[4]. Ze smartfona korzysta już niemal 21 mln Polaków, czyli 64% osób powyżej 15. r.ż.[5] „Nałogowo” korzystamy z telefonów do szukania informacji, komunikacji i śledzenia mediów społecznościowych, robienia zdjęć, nawigacji w podróży, grania w gry, czytania, słuchania muzyki czy oglądania wideo. Naturalne jest więc, że chcemy używać tego „centrum dowodzenia” codziennym życiem także do zarządzania swoimi finansami i robienia zakupów. A płacenie zbliżeniowe telefonem jest wyjątkowo wygodne, szybkie, a dodatkowo wręcz bezpieczniejsze niż kartą. Jak to możliwe?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Kartę płatniczą możemy zapisać w dowolnym urządzeniu elektronicznym. Dane karty mają  formę cyfrową i, podobnie jak na mikroprocesorze, można zaszyfrować je w smartfonie. Dzieje się to za sprawą technologii tokenizacji, realizowanej m.in. w usłudze Mastercard Digital Enablement Service (MDES). Umożliwia ona zastąpienie danych karty płatniczej tokenem – ciągiem cyfr, który jest bezwartościowy dla osób postronnych. W efekcie, wrażliwe dane karty w momencie transakcji nie są nikomu udostępniane, nawet sprzedawcy. Co więcej, dany token jest powiązany z konkretnym urządzeniem, więc zapłacenie nim za pomocą innego jest niemożliwe. Z kolei w przypadku utraty telefonu czy smartwatcha, wystarczy, że konsument zablokuje konkretny token przypisany do urządzenia, bez konieczności zastrzegania powiązanej z nim karty płatniczej. Technologia tokenizacji jest więc sposobem na zbliżeniowe płacenie dowolnym urządzeniem, z zapisaną w nim kartą płatniczą, przy zachowaniu najwyższego poziomu bezpieczeństwa.

Obecnie zdecydowana większość, bo już niemal 95% wszystkich terminali płatniczych w Polsce, posiada funkcję zbliżeniową[6]. W coraz większej liczbie placówek handlowo-usługowych przyjmowane są płatności bezgotówkowe. Oprócz infrastruktury płatniczej, upowszechnieniu bezstykowych płatności mobilnych sprzyja też udostępnienie tej usługi przez polskie banki. Należą one do jednych z najbardziej innowacyjnych w Europie i już od 2012 r., we współpracy z organizacjami płatniczymi, oferują kolejne rozwiązania zbliżeniowych płatności telefonem.

Od aplikacji bankowych do mobilnych „portfeli”

Zaczęło się od technologii SIM-centric, która wymagała posiadania specjalnej karty SIM. Później, w 2014 r., przyszedł czas na technologię HCE. W tym przypadku wrażliwe dane karty nie są zapisywane na karcie SIM telefonu – częściowo znajdują się w jego specjalnie chronionym mikroprocesorze, a częściowo w chmurze. Dzięki temu, że są rozproszone, nie da się ich przechwycić nawet w razie ew. złamania zabezpieczeń telefonu.

Niemal dwa lata temu na polskim rynku zadebiutowało rozwiązanie Google Pay, a od kilku tygodni zbliżeniowo telefonem mogą już natomiast płacić także użytkownicy produktów Apple’a posiadający karty wydane przez 9 polskich banków.

Już wcześniej udało się osiągnąć pierwszy kamień milowy, którym był milion użytkowników zbliżeniowych płatności mobilnych (HCE oraz Google Pay). Udostępnienie polskim konsumentom Apple Pay może dodatkowo przyspieszyć dynamikę zmian i znacząco zwiększyć liczbę osób płacących zbliżeniowo urządzeniami mobilnymi.

Biorąc pod uwagę wszystkie wymienione rodzaje usług, tj. HCE, Google Pay i Apple Pay, 18 banków w Polsce oferuje swoim klientom już 32 różne sposoby dostępu do zbliżeniowego płacenia telefonem. Wyjątkowo łatwe jest to dla posiadaczy kart Mastercard, którzy mogą korzystać z tej formy płatności już w 14[7] spośród 18 wspomnianych banków, a dodatkowo w 3 instytucjach niebankowych[8].

 „Zbliżeniowe płacenie urządzeniami mobilnymi jest tak samo proste jak kartą, a z pewnością bardziej wygodne – smartfon czy smartwatch nosimy przecież ze sobą niemal zawsze, w przeciwieństwie do portfela. Z kolei zastosowanie technologii tokenizacji zapewnia najwyższy standard bezpieczeństwa, ponieważ dane zapisanej w urządzeniu karty płatniczej są odpowiednio chronione. To oraz otwartość polskich konsumentów na cyfrowe innowacje w płatnościach sprawia, że widok osoby płacącej w sklepie zbliżeniowo urządzeniem mobilnym nie jest dla nikogo zaskoczeniem” – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

Niejedni mogą nam zazdrościć

Powszechność technologii zbliżeniowej w naszym kraju sprawia, że na tle większości państw Europy Zachodniej możemy się czuć jak cyfrowi innowatorzy. Już niemal 80% transakcji kartami Mastercard (niecałe 70% transakcji wszystkimi kartami w Polsce[9]) jest dokonywanych w ten sposób.

W porównaniu z niektórymi krajami zachodnimi, które w Polsce tradycyjnie uważane są za lepiej rozwinięte, kartami zbliżeniowymi płacimy nawet 20 razy częściej[10]. Pod tym względem polski rynek stanowi dobry przykład na to, w jaki sposób technologia zbliżeniowa staje się motorem napędowym dla wdrażania kolejnych innowacyjnych form płatności. Te są chętnie absorbowane przez polskich konsumentów i doceniane za oszczędność czasu i większą wygodę zakupów.

 „Z historycznego punktu widzenia, przeskoczenie niektórych etapów rozwoju technologii w naszym kraju pomogło nam w adaptacji najnowszych rozwiązań płatniczych. Polscy konsumenci są ciekawi innowacji, które pozwalają im płacić w sposób szybki i wygodny. Dlatego tak chętnie przyjęli karty bezstykowe. Teraz wkraczamy w erę płatności urządzeniami mobilnymi, opartych na tej samej technologii zbliżeniowej, którą tak bardzo polubiliśmy” – mówi Bartosz Ciołkowski, dyrektor generalny polskiego oddziału Mastercard Europe.

źródło: Mastercard

[1] Raporty PRnews.pl oraz Cashless.pl.

[2] NBP, „Postawy Polaków wobec obrotu bezgotówkowego”, luty 2017 r.

[3] Badanie POLASIK Research przeprowadzone na reprezentatywnej grupie Polaków korzystających z płatności zbliżeniowych, maj 2018.

[4] Badanie „Postawy wobec cyfrowych innowacji” Mastercard, 2016 r.

[5] Raport „Polska Jest Mobi 2018”.

[6] NBP, „Informacja o kartach płatniczych IV kwartał 2017 r.”, kwiecień 2018 r.

[7] Alior Bank, Bank Millennium, Bank Zachodni WBK, BGŻ BNP Paribas, Citi Handlowy, Getin Noble Bank, ING Bank Śląski, mBank, Orange Finanse, Pekao SA, PKO BP, Plus Bank, Raiffeisen Polbank, T-Mobile Usługi Bankowe

[8] DiPocket, Edenred, Sodexo

[9] NBP, „Informacja o kartach płatniczych IV kwartał 2017 r.”, kwiecień 2018 r.

[10] „Masterindex – ogólnoeuropejskie trendy w handlu elektronicznym i nowych metodach płatności”, marzec 2017 r.

Autor |2018-08-09T11:26:57+02:009 sierpnia 2018 11:26|Kategorie: Newsy, Płatności, Raporty i prezentacje, Rynek, Top7|Tagi: , , , |1 komentarz

1 komenarz

  1. lepki 12 sierpnia 2018 w 02:31 - Odpowiedz

    Czekam na dzień, kiedy zwyczajnie zabraknie prądu w sklepie, w mieście, najlepiej w całym państwie i bedę patrzył jak płacicie telefonem 😀 Skiśniecie a nic nie kupicie. Tylko gotówka się liczy.

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile