Jesteś tutaj:-, Inne, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek-123456, czyli hasło, które otworzy nawet drzwi do Narnii

123456, czyli hasło, które otworzy nawet drzwi do Narnii

Zanim zasiądziecie do lektury tego artykułu, zastanówcie się – jak często zmieniacie hasła do swoich kont? A może nie zmieniacie wcale? Może używacie jednego hasła do wszystkich swoich profili, kont i urządzeń (oczywiście tego samego od dziesięciu lat)?

Jeżeli powyższe pytania wywołały u Was pewien dyskomfort, ten artykuł zapewne jest dla Was.

 

Jak przejąć konto w sekundę?

A dokładnie w mniej niż sekundę, i to nie jedno konto, a ponad 2,5 mln kont z różnych zakątków Ziemi. Wystarczy kombinacja cyfr 123456 – tak tak, to właśnie najpowszechniej używane i najpopularniejsze hasło na całym świecie. Według Nordpass, w 2021 roku na podium najpopularniejszych haseł znalazły się kolejno 123456, 123456789 oraz… password.

 

31jpg

 

Karniak na fejsie

Załóżmy, że takie właśnie hasło ustawiliście sobie do Waszego konta na Facebooku – przychodzi ten dzień i ktoś włamuje się na Wasz profil.

Żartowniś wrzuca jakieś zdjęcie na tablicę, zmienia dane i hasło, porzuca profil, a Wy jesteście zmuszeni założyć nowe konto, tym razem z (oby!) lepszym hasłem. Czy stało się coś wielkiego? Właściwie to nie, mamy nauczkę na przyszłość.

Ale co jeśli ten żartowniś włamie się na Wasze konto bankowe i wyczyści je do zera? Wtedy na pewno nie będzie to równie niewinny żart.

 

Dobre hasła są zapisane wokół ciebie

Tworząc hasło, zadbaj o to, by z czymś ci się kojarzyło.  Możesz na przykład posiłkować się opisem swojego otoczenia – rzecz w tym, by wykorzystać to, co już masz, na przykład układ przedmiotów na biurku, scharakteryzować dekoracje naścienne, czy meble w pomieszczeniu. Przykład? plakatZOBRAZAM1mOnEtA – właśnie wykorzystaliśmy do hasła jeden z plakatów na ścianie.

 

Dobre hasło wykorzystujesz tylko raz

Nie używaj tego samego hasła do logowania w różnych serwisach czy usługach – wtedy wyciek hasła w jednym miejscu nie stwarza aż tak dużego zagrożenia!

 

A kiedy jest odpowiednia pora na zmianę hasła?

Koniecznie trzeba je zmienić, gdy otrzymasz informację o wycieku haseł – potwierdzonym lub potencjalnym. Wtedy zmień swoje hasła na wszystkich stronach, we wszystkich aplikacjach i we wszystkich usługach, do których się logowałeś.

Czy zmienianie hasła co 30, 60 czy X dni jest konieczne? Jeżeli jesteś uważny i ostrożny – niekoniecznie. Nowe hasła będą niepotrzebnie zaprzątać Ci głowę, a przecież nie o to tutaj chodzi. Wystarczy kontrolować powiadomienia o wyciekach i reagować na nie odpowiednio szybko.

Pamiętać też należy o zabezpieczaniu odpowiednim systemem swojego konta i maila, np tym oferowanym przez system antywirusowy G Data, którego jakość potwierdzona jest w niezależnych testach.

 

Wnioski

Warto dobrze zastanowić się nad hasłem, które chcemy nadać do naszego konta. Dla nas to tylko chwila spędzona nad wymyśleniem odpowiedniej kombinacji liter i cyfr, a może oszczędzić nam niepotrzebnego stresu i uchronić nas przed utratą cennych zasobów. I ważne – tak jak dom zabezpieczamy dobrymi zamkami, rower przypinamy gdy robimy zakupy, nasze konto powinniśmy chronić dobrym hasłem i odpowiednim systemem zabezpieczającym jak ten oferowany przez GData.Autor |2022-06-15T11:54:24+02:0015 czerwca 2022 12:00|Kategorie: Bezpieczeństwo, Inne, Internet, Newsy, Opinie ekspertów, Raporty i prezentacje, Rynek|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.