Minęły czasy, kiedy zasoby IT były ograniczone do kilku baz danych. Przeszłością są czasy, kiedy użytkownicy i aplikacje byli połączeni jedną zunifikowaną siecią MPLS. Dziś firmy coraz częściej łączą zdalne rozwiązania IT ze swoją istniejącą infrastrukturą informatyczną. Wszakże, użytkownicy są wszędzie: nie tylko w biurze, ale także np. w podróży lub w domu. Internet staje się zatem podstawą komunikacji w przedsiębiorstwie.

Tomasz Bartel, Country Manager Poland w Riverbed Technology
Tomasz Bartel, Country Manager Poland w Riverbed Technology

Kiedy przedsiębiorstwa stają się coraz bardziej hybrydowe, kształt sieci zmienia się znacząco. Sieci stają się zróżnicowane pod względem wydajności i bezpieczeństwa. Dedykowana sieć MPLS współistnieje z Internetem używając różnych form transmisji danych, od DSL poprzez światłowód do nawet 4G/LTE.

W przypadku wideo w jakości HD czy zintegrowanej komunikacji i współpracy (UCC, ang. Unified Communication and Collaboration), ruch i wymagania komunikacyjne stają się większe i coraz bardziej dynamiczne. Sieci nigdy jeszcze nie były tak niejednorodne, rozproszone i złożone. Dlatego struktury sieci, budowane 10 lat temu, tracą szybko na znaczeniu.

  • Zarządzanie wieloma ścieżkami WAN oraz lokalne problemy z łączami Internetowymi stają się istotnym problemem, jednak wciąż brak skutecznych rozwiązań w tym zakresie
  • Będąc zbyt statycznym, mechanizmy takie jak QoS stają się koszmarem do zarządzania
  • Chociaż wydajność sieci może być kontrolowana i optymalizowana wewnętrznie gwarantując skuteczność dla użytkowników urządzeń mobilnych, to aplikacje działające zdalnie nadal stanowią wyzwanie
  • Całościowy wgląd w ruch wymaga większej liczby rozwiązań monitorujących niż kiedykolwiek
  • Wgląd w wydajność dostarczaną przez dostawców usług chmurowych jest kolejnym nowym problemem, który jak na razie pozostaje bez praktycznego rozwiązania

W ciągu ostatnich kilku lat, pojawiła się nowatorska architektura pozwalająca rozwiązywać podobne problemy na poziomie centrum danych; Software Defined Networking (SDN). Dziś, producenci z nowymi rozwiązaniami, starają się zagwarantować wydajność aplikacji użytkownikom i przedsiębiorstwom hybrydowym, za pomocą wdrażania zasad SDN w sieci WAN w formie tak zwanych rozwiązań SD-WAN. Podczas, gdy rynek dla rozwiązań SD-WAN zaczyna się rozwijać, to wymagania dla doskonałego rozwiązania SD-WAN widać już wyraźnie:

  • Możliwości optymalizacyjne dla aplikacji opartych na chmurze oraz lokalnych, takich jak Office 365 lub Salesforce.com.
  • Możliwość selekcji ścieżki w zależności od wymagań aplikacji
  • Dynamiczne tunelowanie z centralną kontrolą pozwalającą na bezpieczną transmisję ruchu do firmowego centrum danych.
  • Prosty interfejs dedykowany do zScaler lub innych opartych na chmurze serwisów bezpieczeństwa umożliwiających rozwiązanie lokalnych problemów z dostępem do Internetu bez dalszego inwestowania w urządzenia zabezpieczające znajdujące się lokalnie
  • Przychodzące QoS do zarządzania lokalnymi problemami oraz ochrony sieci biznesowej przeciwko gwałtownemu wzrostowi ruchu Internecie rekreacyjnym
  • Głęboki i szeroki wgląd dotyczący wszystkich elementów łączonych przez SD-WAN wraz z holistycznym wglądem w użycie sieci, wydajność i integracje z użytkownikiem końcowym monitorującym aplikacje lokalne i SaaS.

Oprócz tego, konsola SD-WAN jest tym, co łączy wzrost jakości zarządzania oraz wpływa na użyteczność w zakresie konfigurowania takich funkcjonalności jak: QoS, wybór trasy czy zarządzania VPN. Idealna konsola zarządzająca SD-WAN daje użytkownikom intuicyjny interfejs i zarządzanie oparte na wysokim poziomie abstrakcji jak np. aplikacje, strony, czy sieci, które odpowiadają firmowemu środowisku IT. Idealne rozwiązania SD-WAN powinno opierać się na kontroli, która wspiera konfiguracje pozwalającą na przeniesienie globalnych parametrów do lokalnych zasad.

Dzięki SD-WAN, klienci powinni mieć możliwość wprowadzenia nowego, bardziej efektywnego sposobu konfiguracji oraz modyfikacji sieci WAN, który sprawia że funkcjonalności sieci hybrydowej są w pełni wykorzystane. SD-WAN ma potencjał wprowadzenia do branży wydajności oraz dostępności, które są potrzebne w istotnych dla biznesu aplikacjach, jednocześnie zmniejszając w tym samym czasie koszty związane z siecią.

Autor: Tomasz Bartel, Country Manager Poland w Riverbed Technology