Jesteś tutaj:-, Opinie ekspertów, Rozrywka, Rynek-70 lat innowacji – spojrzenie na audiofilski świat Sennheiser

70 lat innowacji – spojrzenie na audiofilski świat Sennheiser

W sezonie ogórkowym pozwoliliśmy sobie na publikację ogólnej informacji o firmie Sennheiser pod kątem produktów skierowanych do audiofilów. Sennheiser jest jedną z najważniejszych marek dla tych osób, charakteryzujących się legendarną wrażliwością ucha.


Głównym celem nowoczesnych słuchawek jest reprodukcja dźwięku w możliwie najbardziej żywy i bezpośredni sposób. Ten cel od 70 lat przyświeca konstruktorom i inżynierom akustycznym w firmie Sennheiser.

Historia doskonałości w dźwięku

Głównym celem stawianym podczas konstruowania nowoczesnych słuchawek jest reprodukcja dźwięków, które są możliwie najbardziej żywe i bezpośrednie. Ten cel przyświeca również konstruktorom i inżynierom akustycznym w firmie Sennheiser. Od ponad 70 lat nazwa Sennheiser jest synonimem wysokiej jakości produktów, doskonałego brzmienia i niezliczonych innowacji, które wyznaczyły nowe standardy w technologii audio. Specjaliści w dziedzinie audio z Wedemark kontynuują tradycję projektowania i produkcji słuchawek, które mają sprostać oczekiwaniom najbardziej wymagających audiofilów, z wykorzystaniem najnowszych osiągnięć nauki i nowoczesnej technologii – z zawsze żywą ideą otrzymania perfekcyjnego dźwięku.


Kamienie milowe w konstruowaniu słuchawek

Historia audiofilskiego brzmienia zaczęła się wraz z modelem HD 414. Pierwsze na świecie otwarte słuchawki zrewolucjonizowały ich rynek w 1968 roku. Po raz pierwszy do uszu docierały dźwięki w sposób, do którego były one przyzwyczajone – niezwykle otwarty i przestrzenny. Dźwięki mogły przemierzać drogę do błony bębenkowej w sposób znacznie bardziej naturalny i czystszy niż w przypadku modeli słuchawek zamkniętych, które były dostępne w tym czasie na rynku. Model HD 414 o przełomowym rozwiązaniu konstrukcyjnym spowodował niesamowity boom sprzedaży na rynku słuchawek. Do końca roku 1969 sprzedano już ponad 100000 par słuchawek. Do dnia dzisiejszego HD 414 jest jednym z najlepiej sprzedających się modeli słuchawek na świecie, z ponad 10 milionami sprzedanych egzemplarzy.


Kolejnym krokiem milowym był moment, w którym to inżynierowie Sennheiser po raz pierwszy połączyli konstrukcję słuchawek otwartych z technologią przetworników elektrostatycznych. W roku 1977 firma Sennheiser wprowadziła jednobiegunowe słuchawki model 2000, które spowodowały sensację w świecie audio. Założenia konstrukcyjne były ponownie niezwykle innowacyjne w technologii audio. W przetworniku elektrostatycznym wysokie napięcie jest dostarczane do dwóch elektrod siatkowych. Podobnie jak w przypadku głośnika, to napięcie powoduje wibrację membrany z powlekanej folii w czasie odpowiadającym sygnałowi audio. W wyniku tego uzyskuje się ekstremalnie precyzyjną rozdzielczość dźwięku i niezwykle niski poziom całkowitych zniekształceń harmonicznych. „Krzywa częstotliwościowa ma stosunkowo głęboką krzywiznę w zakresie od 2 do 4 kHz. Jest to jeden z powodów, który sprawia, że te słuchawki wytwarzają niesamowicie przestrzenne, szczegółowe i przejrzyste brzmienie z wyjątkowo potężnym obrazem dźwięku, i o jakości, której nie można znaleźć nigdzie indziej” – to słowa, w których magazyn audio Hifi-Stereofonie wychwalał zalety tych nowych słuchawek.


Od momentu początku zalewu rynku nowymi modelami słuchawek szczególnie wyróżnia się jeden model, który pojawił się w roku 1991: elektrostatyczne słuchawki Orpheus HE 90/HEV 90. Z niezwykle ambitną misją zbudowania najlepszych słuchawek na świecie, dział rozwoju firmy Sennheiser jeszcze raz przystępuje do ciężkiej pracy i po raz kolejny wyprzeda wszelkie oczekiwania branży audio prezentując elektrostatyczne słuchawki z ich wyjątkowym lampowym przedwzmacniaczem. Dwie membrany pokryte warstwą platyny wibrują między pokrytymi złotem elektrodami ze szkła. 500-woltowy wzmacniacz lampowy zapewnia wystarczającą moc, aby słuchawki Orpheus w pełni objawiły swoje niezwykłe brzmienie. Ze względu na wyjątkową technologię, która została użyta do produkcji tych słuchawek, zostały one wyprodukowane w ograniczonej edycji w ilości zaledwie 300 sztuk. Te legendarne słuchawki nadal pozostają wzorcem dla odsłuchu audiofilskiego i dla wszystkich high-endowych modeli, nad którymi cały czas pracują specjaliści Sennheiser.


Audiofilski świat Sennheiser dzisiaj

Najnowsze produkty przeznaczone dla audiofilów są w każdym aspekcie opracowywane pod kątem zapewnienia doskonałej reprodukcji dźwięków. Przedstawiając model HD 800, Sennheiser kontynuuje tradycję legendarnych słuchawek Orpheus. Inżynierowie opracowali high-endowe słuchawki, które oferują niewiarygodną precyzję reprodukcji dźwięków oraz wyjątkowo przestrzenne brzmienie. Najbardziej istotnym elementem tych słuchawek dynamicznych są przetworniki o średnicy 56 mm. Ich innowacyjna konstrukcja pierścieniowa przyczynia się do ograniczenia zniekształceń do minimum, nawet przy wielkości przetworników o średnicy 56 mm, ponieważ drgająca część membrany nie jest powierzchnią o kształcie koła, lecz jedynie obszarem w formie pierścienia. Znacznie mniejsza masa materiału powoduje mniejszą bezwładność i mniejsze dodatkowe wibracje w zakresie wysokich częstotliwości. W wyniku tego uzyskano całkowite zniekształcenia harmoniczne mniejsze niż 0,02 procenta (dla 1 kHz i przy poziomie ciśnienia akustycznego 100 dB). Słuchawki HD 800 ze swoją nieskazitelną górą i precyzyjnym basem zapewniają obraz dźwięku z niezrównaną szczegółowością i wiernością.


Słuchawki HD 700 stanowią doskonałe połączenie znakomitych właściwości akustycznych oraz wyrafinowanej konstrukcji. Ich stylistyka oraz dobór materiałów zostały przemyślane w najdrobniejszych szczegółach w celu urzeczywistnienia pełnego potencjału elementów akustycznych. Nauszniki są zaprojektowane w taki sposób, aby fala dźwiękowa była bezpośrednio kierowana do uszu. W ten sposób uzyskano niezwykle naturalne doznania słuchowe. Same nauszniki posiadają całkowicie otwartą konstrukcję. Zapewnia to nie tylko bardzo przejrzyste brzmienie, ale też w wyraźny sposób pokazuje „serce” tych ekscytujących słuchawek: 40 mm przetworniki Duofol. Ich potężny magnes neodymowy zapewnia szczegółową i wyjątkowo żywą reprodukcję audio w paśmie od 10 do 42000 Hz.

Prawdziwą klasyką w świecie high-end firmy Sennheiser są słuchawki HD 600 oraz HD 650. Obydwa modele to otwarte, dynamiczne słuchawki hi-fi stereo ze specjalnie zoptymalizowanymi systemami przetworników. Ekstremalnie lekkie cewki aluminiowe przetworników zapewniają znakomitą charakterystykę transjentową, podczas gdy zespół magnesu neodymowego gwarantuje maksymalną skuteczność. Słuchawki HD 600 oferują wyjątkowo żywy, przestrzenny i precyzyjny obraz sceny dźwiękowej z charakterystyką częstotliwościową od 12 do 39000 Hz. Z głębszymi basami i przyjemnie naturalnymi tonami wysokimi model HD 650 kładzie jeszcze większy nacisk na zapewnienie dźwiękom większej wyrazistości i uzyskanie wyższego poziomu emocji podczas odsłuchu. Charakterystyka częstotliwościowa obejmuje pasmo od 10 do 39500 Hz.

Słuchawki Sennheiser IE 800 to model wyróżniający się największą ilością innowacji w przeliczeniu na minimetr kwadratowy. Niewątpliwie brzmienie IE 800 można zaliczyć do portfolio modeli audiofilskich Sennheiser. Te dynamiczne słuchawki douszne oferują fascynująco przejrzystą górę, precyzyjną reakcję w dolnym paśmie i szczegółowy, bardzo żywy obraz sceny dźwiękowej z charakterystyką częstotliwościową do 5 do 46500 Hz. Najważniejszym elementem tego modelu jest specjalnie opracowany przetwornik Extra Wide Band (XWB). Mający średnicę zaledwie 7 mm jest najmniejszym szerokopasmowym przetwornikiem, który aktualnie jest dostępny w słuchawkach dynamicznych.

Prezentując w roku 2015 na wystawie HIGH END w Monachium model HD 630 VB, firma Sennheiser wprowadza na rynek swoje pierwsze słuchawki audiofilskie o konstrukcji zamkniętej. W tym modelu specjaliści z zakresu audio połączyli wybitnie klarowne brzmienie otwartych słuchawek audiofilskich z doskonałym pasywnym tłumieniem szumów otoczenia. Model HD 630 VB oferuje imponująco przestrzenny obraz dźwiękowy, przy jednoczesnym zapewnieniu użytkownikowi pełnego komfortu i doświadczeń słuchowych bez żadnych zakłóceń. Specjalnie zaprojektowany dla słuchawek Sennheiser HD 630VB przetwornik o wysokiej sprawności jest najbardziej istotnym elementem tego modelu. Zapewnia on niezbędną moc dla uzyskania odpowiednio silnych wrażeń w paśmie basów, która może być regulowana za pomocą obrotowego pokrętła w zależności od środowiska odsłuchu, materiału muzycznego oraz indywidualnych preferencji użytkownika. Pierwsze zamknięte słuchawki audiofilskie specjalistów audio są kolejnym kamieniem milowym w historii produktów audiofilskich, które powstały w firmie Sennheiser.

Ofertę produktów audiofilskich Sennheiser uzupełnia wzmacniacz słuchawkowy HDVD 800 oraz HDVA 600. Obydwa modele: cyfrowy HDVD 800 oraz analogowy HDVA 600 zapewniają wyjątkowo zbalansowany obraz dźwiękowy, maksymalną precyzję brzmienia oraz wzbudzającą zachwyt przestrzenność w odsłuchu. Te high-endowe urządzenia cechują się w pełni symetrycznym rozkładem podczas pracy z analogowymi źródłami audio, co zapewnia absolutnie symetryczną transmisję sygnałów ze źródła do słuchawek. Specjalnie zaprojektowany do współpracy z cyfrowymi źródłami sygnału model HDVD 800 posiada niezwykle wysokiej jakości konwerter cyfrowo-analogowy Burr-Brown, który przekształca cyfrowe dane audio na sygnały analogowe z rozdzielczością 24-bitową oraz częstotliwością próbkowania wynoszącą aż 192 kHz. To pozwala wzmacniaczowi HDVD 800 przekazywać całe spektrum częstotliwości ze źródeł high-end audio bez jakiejkolwiek ich utraty. Obydwa wzmacniacze słuchawkowe doskonale harmonizują z całą oferta słuchawek audiofilskich Sennheiser i w ten sposób zapewniają perfekcyjne doświadczenia słuchowe Sennheiser.

70 lat innowacji

Firma Sennheiser wniosła ogromny wkład w ewolucję technologii audio w minionych dekadach. Liczne patenty i nagrody – wliczając w to Emmy, Grammy, Scientific and Engineering Award przyznawaną przez Academy of Motion Picture Arts and Sciences oraz Engineering Emmy’s Philo T. Farnsworth Award – świadczą o wyjątkowym potencjale i osiągnięciach tej firmy. W tym roku specjaliści audio z Sennheisera świętują jubileusz 70-lecia powstania marki. Firma jest obecnie zarządzana przez trzecią generację rodziny Sennheiser: aktualni Dyrektorzy Generalni Daniel Sennheiser oraz Dr Andreas Sennheiser są wnukami założyciela firmy Prof. Dr Fritza Sennheisera.

Dźwięk życia: Profesor Joerg Sennheiser otrzymuje nagrodę niemieckiego związku przedsiębiorców.

30 czerwca 2015 roku syn założyciela firmy Sennheiser – profesor Joerg Sennheiser – otrzymał nagrodę za całokształt osiągnięć życiowych. Od 2002 roku związek niemieckich przedsiębiorców (magazyn Stern, bank Sparkasse, telewizja ZDF i producent aut Porsche) przyznaje nagrodę Deutsche Gruenderpreis osobom, które stworzyły firmy o znaczącym wpływie na niemiecką gospodarkę i innowacyjność. Jury doceniło pozytywny rozwój firmy, pierwotnie skupionej na rynku ojczystym, w ogólnoświatową markę będącą wyznacznikiem w swojej branży. „Ta nagroda jest dla mnie prawdziwym zaskoczeniem – mówi Joerg Sennheiser – To wielki zaszczyt widzieć, że dążenie do doskonałego dźwięku, które wyznaczyło całe moje życie, zostało docenione.” W tym roku firma obchodzi 70-lecie istnienia.
Po uzyskaniu doktoratu na politechnice w Zurychu Joerg Sennheiser planował karierę w firmie Siemens. Ale w roku 1976, mając 32 lata, dołączył do swojego ojca prof. dr. Fritza Sennheisera na stanowisku Dyrektora Technicznego. W 1982 roku przejął stery firmy, gdy ojciec przeszedł na emeryturę. Podczas swojej prezesury zmodernizował strukturę i wprowadził nową strategię planowania rozwoju przedsiębiorstwa, a także przygotował firmę do wejścia na globalny rynek. Podobnie jak jego ojciec, cały czas skupiał się na technologicznym rozwoju mikrofonów i słuchawek, mając na względzie filozofię dążenia do doskonałego dźwięku. Stale spędzał czas z muzykami, by poznać i zrozumieć potrzeby swojej klienteli. W konsekwencji wiele stworzonych za jego przewodnictwa produktów otrzymało światowe nagrody i do dziś nie przestaje zaskakiwać jakością brzmienia. Gdy firmę przejęło kolejne pokolenie rodziny (synowie Daniel i Andreas), Joerg Sennheiser pozostał aktywnym filarem firmy jako przewodniczący rady nadzorczej. Z tego stanowiska wycofał się dopiero w grudniu 2014 roku, był więc wsparciem dla przedsiębiorstwa przez prawie 40 lat. Dziś nadal reprezentuje firmę Sennheiser w prestiżowych przedsięwzięciach, takich jak wsparcie Instytutu Popu na hanowerskim Uniwersytecie Muzyki, Dramatu i Mediów czy modernizacja największej sali koncertowej w Niemczech – Kuppersaal w Hanowerze.

Sennheiser – informacje techniczne

Grupa Sennheiser, z siedzibą główną w miejscowości Wedemark koło Hanoweru w Niemczech, jest wiodącym na świecie producentem mikrofonów, słuchawek i systemów transmisji bezprzewodowej. Ta rodzinna firma, utworzona w 1945 roku, odnotowała sprzedaż rzędu 630 milionów Euro w 2014 roku. Sennheiser zatrudnia ponad 2100 ludzi na całym świecie i posiada zakłady produkcyjne w Niemczech, Irlandii i USA. Wszystkie produkty Sennheiser są wykonane z najlepszej jakości materiałów, przetestowane pod kątem trzymania parametrów i obowiązuje na nie dwuletnia międzynarodowa gwarancja. W Polsce przedstawicielem Sennheiser jest firma Aplauz.

źródło: Aplauz
Autor |2015-07-25T07:27:12+02:0025 lipca 2015 07:27|Kategorie: Newsy, Opinie ekspertów, Rozrywka, Rynek|Tagi: , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.