Jesteś tutaj:-, Newsy, Rynek, Sprzęt, Top7-Czy technologiczne nowości też będą objęte zakazem sprzedaży mentoli po 20 maja?

Czy technologiczne nowości też będą objęte zakazem sprzedaży mentoli po 20 maja?

baner 600x300

O planach wprowadzenia zakazu sprzedaży papierosów mentolowych mówiło się już kilka lat temu, mimo to nadal można kupić je w sklepach. Czy zakaz sprzedaży tego typu wyrobów od 20 maja 2020 roku naprawdę wejdzie w życie? Czy unijna dyrektywa wykluczy wszystkie mentole? Co z wkładami do urządzeń podgrzewających tytoń jak np. IQOS? Specjalnie dla Was odpowiadamy na najważniejsze pytania.

 

Jakie są zamienniki papierosów o aromacie mentolowym?

Przepisy nie zakazują sprzedaży urządzeń podgrzewających tytoń wraz z mentolowymi wkładami. To oznacza, że produkty takie jak IQOS będą jedynymi legalnie dostępnymi alternatywami zawierającymi tytoń mentolowy. Drugą alternatywą są e-papierosy podgrzewające specjalne płyny (liquidy). W przypadku e-papierosów nikotyna niekoniecznie musi być pochodzenia naturalnego czyli z tytoniu. W niektórych liquidach wykorzystywana w nich nikotyna jest produkowana w warunkach laboratoryjnych.

 

Jak wyglądają urządzenia do podgrzewania tytoniu?

Urządzenia (na polskim rynku dostępne są dwa) nie są większe niż standardowa paczka papierosów, dlatego bez problemu mieszczą się w kieszeni. Jako pierwszy na polskim ryku zadebiutował system IQOS. Zestaw składa się z ładowarki i podgrzewacza. Dodatkowo znajdziemy też zasilacz, za pomocą którego podłączamy ładowarkę do prądu, kiedy wyczerpie się jej moc. Kolejnym dodatkowym elementem jest czyścik dzięki któremu użytkownik może usunąć pozostałości tytoniu.

 

Czy korzystanie z podgrzewacza tytoniu jest trudne?

Nie, to bardzo intuicyjne, poza tym każdy zestaw posiada instrukcję obsługi. Co trzeba zrobić? Wystarczy otworzyć ładowarkę, wyjąć z niej podgrzewacz, potem umieścić w nim wkład tytoniowy. Z urządzenia powinien wystawać tylko filtr, pozostała część wkładu, czyli specjalnie sprasowanego tytoniu powinna być schowana. W następnym kroku naciskamy przycisk – wtedy lampka zaczyna migać, co oznacza, że urządzenie się nagrzewa. Kiedy już przestanie, przykładamy filtr do ust i zaciągamy się jak normalnym papierosem. Czas używania to ok 5 minut, czyli standardowo tyle ile pali się normalnego papierosa. O tym, że czas podgrzewania się kończy, poinformuje nas migająca dioda. Ostatnim krokiem jest już tylko wyrzucenie wkładu do śmieci i schowanie podgrzewacza w ładowarce.

 

Dlaczego zakaz papierosów mentolowych?

Unia Europejska stoi na stanowisku, że charakterystyczny aromat mentolowy, który jest dodawany do tytoniu zmienia jego smak i maskuje nieprzyjemny, drażniący zapach dymu, a to utrudnia zerwanie z nałogiem.

 

Jakich wyrobów dotyczy zakaz mentolu?

Za kilka miesięcy znikną nie tylko gotowe aromatyzowane papierosy, ale także smakowy tytoń lub elementy, które pomagają własnoręcznie przygotować mentola jak: filtry, papier, opakowania i kapsułki.

 

Czy zakaz też dotyczy papierosów z kapsułką?

Warto wspomnieć o papierosach z clickiem, czyli umieszczoną w filtrze papierosa kapsułką, którą palący może rozgnieść uwalniając w ten sposób aromat. Ten wariant również zniknie ze sprzedaży.

 

Skąd pewność, że zakaz będzie obowiązywał od 20 maja?

Zakaz produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych jest elementem unijnej dyrektywy, która została przyjęta w 2014 roku. Według niej zakaz produkcji i sprzedaży papierosów mentolowych będzie obowiązywać właśnie od 20 maja 2020 roku. To tłumaczy, dlatego o nadchodzącym zakazie było wiadomo już kilka lat temu, ale mentole wciąż można było kupić w sklepie.

 

Gdzie będzie można kupić papierosy mentolowe?

We wszystkich krajach Unii Europejskiej będzie zakaz ich produkcji oraz sprzedaży. Na podobny ruch, już jakiś czas temu, zdecydowała się też m.in. Kanada i niektóre stany w USA. Dotyczy to zarówno sklepów tradycyjnych i wolnocłowych, kiosków, jak i sprzedaży na odległość, czyli przez Internet.

 

Czy papierosy mentolowe od razu znikną ze sklepowych półek?

20 maja tytoń we wszystkich wariantach smakowych musi zostać usunięty z półek sklepowych. Tak więc 19 maja zrobimy ostatnie legalne zakupy w sklepach. Potem produkcja i sprzedaż będzie zakazana.

 

Czy sprzedawcy mogą robić zapasy?

Nawet jeśli sprzedawcy będą mieli jakieś paczki w magazynach, nie będą mogli ich sprzedać. W związku z tym część z nich przestała składać nowe zamówienia na towar. Efekt? Już teraz gdzieniegdzie może brakować zapasów, a osoby, które palą mentole szybciej będą musiały przerzucić się na ich alternatywy lub rzucić palenie. Tym bardziej, że zakupów nie zrobimy również w Internecie – tu od dawna przepisy tego zabraniają.

 

Czy tytoń z nielegalnych źródeł jest niebezpieczny?

Prawdopodobnie wiele osób będzie próbowało samodzielnie aromatyzować tytoń lub będą poszukiwać mentoli na tzw. czarnym rynku. Oba przypadki odradzamy, ponieważ tego typu wyroby nie są badane pod względem składu i substancji chemicznych, które mogą się wydzielać podczas ich spalania. To może być dla nas bardzo niebezpieczne.Autor |2020-04-30T13:57:57+02:0027 lutego 2020 21:52|Kategorie: Gadżety, Newsy, Rynek, Sprzęt, Top7|2 komentarze

2 komentarze

  1. alex 28 lutego 2020 w 00:53 - Odpowiedz

    Sam zakaz uważam za idiotyczny bo państwo decyduje za dorosłych ludzi ale jeżeli ktoś przejdzie z papierosów na IQOSy to w sumie wyjdzie mu na zdrowie bo są praktycznie nieszkodliwe w porównaniu do normalnych papierosów.
    No i łatwo przejść bo tytoń a nie jakieś płyny podgrzewane…

  2. marek 5 kwietnia 2020 w 14:41 - Odpowiedz

    a co zrobic z papierosami mentolowymi ktore nie sprzedadza do 20 maja, przeciez sa legalnie kupione i oplacone?

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.