Jesteś tutaj:-, Rynek, Sprzęt-Intel w służbie rozwoju sztucznej inteligencji

Intel w służbie rozwoju sztucznej inteligencji

Technologie przetwarzania kognitywnego i sztucznej inteligencji są ogromną szansą dla rynku nowych technologii. Eksperci szacują, że oparte na nich rozwiązania do 2020 r. mogą być warte 46 miliardów dolarów1. Intel jako pionier tych technologii wspiera ich rozwój za pomocą przejęć, badań i analiz oraz rozwoju sprzętu i oprogramowania. Przed końcem roku na rynku pojawi się pierwszy w branży układ przeznaczony do przetwarzania w sieciach neuronowych — Inte Nervana Neural Network Processor (NNP).

Intel Nervana Neural Network Processor (NNP)
Intel Nervana Neural Network Processor (NNP)

Intel Nervana Neural Network Processor (NNP) to produkt powstający przy ścisłej współpracy z firmą Facebook, która podzieliła się z Intelem wiedzą techniczną i przyczyniła się do stworzenia nowej generacji urządzeń SI.

Układ Intel Nervana NNP zrewolucjonizuje sposób korzystania ze sztucznej inteligencji w wielu branżach. Dzięki tej technologii firmy będą w stanie opracowywać zupełnie nowe klasy zastosowań SI, pozwalające maksymalizować ilość przetwarzanych danych i umożliwiające pozyskiwanie większej ilości informacji, które przyczynią się do transformacji ich działalności. Oto kilka przykładów:

    Służba zdrowia: sztuczna inteligencja pozwoli na szybsze i dokładniejsze diagnozowanie chorób, co może przyczynić się do powstania nowych metod badania nowotworów, choroby Parkinsona czy innych schorzeń mózgu.

    Media społecznościowe: dostawcy będą mogli zapewnić swoim klientom bardziej spersonalizowaną obsługę oraz trafniej kierować treści dostarczane przez reklamodawców.
    Motoryzacja: funkcja przyspieszonego uczenia dostępna w nowej platformie przybliży nas do obecności autonomicznych pojazdów na drogach publicznych.

    Prognozowanie pogody: przetworzenie ogromnej ilości danych niezbędne jest do zrozumienia ruchu i szybkości wiatru, temperatur wód oraz innych czynników decydujących choćby o kierunku przemieszczania się huraganów — procesor efektywniej wykorzystujący dane wejściowe poprawi jakość prognoz i pozwoli ocenić, jak niewielkie zmiany klimatu mogą zwiększyć niszczycielską siłę huraganów w różnych miejscach na świecie.

Plan rozwoju Intela obejmuje kilka generacji produktów Nervana NNP. Pozwoli to firmie na osiągnięcie wyznaczonego w zeszłym roku celu 100-krotnego zwiększenia wydajności sztucznej inteligencji do roku 2020.

Poza rozwojem sztucznej inteligencji Intel inwestuje także w pionierskie technologie, które w przyszłości będą niezbędne w zastosowaniach obliczeniowych na dużą skalę. Należą do nich między innymi obliczenia neuromorficzne i kwantowe — dziedziny, w których już dziś firma może pochwalić się przełomowymi osiągnięciami.

W ostatnim czasie firma Intel zaprezentowała swój pierwszy samouczący się neuromorficzny układ testowy inspirowany działaniem ludzkiego mózgu. Chip wykorzystuje dane do uczenia się i wnioskowania, dzięki czemu staje się coraz mądrzejszy bez potrzeby nauczania w tradycyjny sposób. Potencjalne korzyści płynące ze stosowania układów samouczących są nieograniczone. Tego typu urządzenia mogą nauczyć się, jak wykonywać najbardziej złożone zadania poznawcze, takie jak interpretowanie rytmu serca, wykrywanie anomalii w celu zapobiegania cyberatakom czy nawet… komponowanie muzyki.

Samouczący się neuromorficzny układ testowy inspirowany działaniem ludzkiego mózgu
Samouczący się neuromorficzny układ testowy inspirowany działaniem ludzkiego mózgu

Komputery kwantowe mają szansę stać się wysoce wydajnymi systemami wykorzystującymi unikalne możliwości dużej liczby kubitów, tj. bitów kwantowych. W ich przypadku bowiem — w przeciwieństwie do bitów binarnych — liczba wykonywanych obliczeń równoległych rośnie w sposób wykładniczy. Dzięki temu komputery kwantowe będą rozwiązywać problemy leżące poza zasięgiem konwencjonalnych komputerów, takie jak symulowanie zjawisk naturalnych w celu przyspieszenia badań w dziedzinie chemii, inżynierii materiałowej i modelowania molekularnego — np. na potrzeby odkrywania nowych leków.

17-kubitowy nadprzewodnikowy układ testowy
17-kubitowy nadprzewodnikowy układ testowy

W ubiegłym tygodniu Intel zaprezentował 17-kubitowy nadprzewodnikowy układ testowy, który powstał na potrzeby firmy QuTech — naszego holenderskiego partnera ds. badań kwantowych. Układ to dowód szybkiego postępu badań i rozwoju kwantowych systemów obliczeniowych w firmach Intel i QuTech. Do końca tego roku opracowany i wyprodukowany zostanie także układ 49-kubitowy.

źródło: Intel

KanAutor |2017-10-24T09:43:25+02:0024 października 2017 09:43|Kategorie: Newsy, Rynek, Sprzęt|Tagi: , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.