IBM dostarczył oprogramowanie dla platformy społecznościowej Małopolskiej Chmury Edukacyjnej, aby umożliwić kontakt pomiędzy nauczycielami akademickimi, a uczniami 130 szkół ponadgimnazjalnych z regionu. W ramach projektu, już od października, będą prowadzone zajęcia wykładowe i laboratoryjne w przestrzeni wirtualnej z wykorzystaniem najnowszych technologii informacyjno-komunikacyjnych. Rozwiązanie IBM Connections pozwoli na utrzymywanie stałego kontaktu między uczniami, nauczycielami i pracownikami wyższych uczelni, a także dostęp do materiałów edukacyjnych oraz planów zajęć.

Projekt Małopolska Chmura Edukacyjna przewiduje prowadzenie innowacyjnych zajęć edukacyjnych dla uczniów liceów oraz techników województwa małopolskiego w przestrzeni wirtualnej. Wszystkie szkoły biorące udział w projekcie zostaną wyposażone w bardzo nowoczesną interaktywną salę multimedialną z komputerem, kamerami rejestrującymi wykłady mówców, rzutnikiem, głośnikiem oraz mikrofonem, co umożliwi pełną interakcję między prowadzącymi a uczniami. Zajęcia odbywać się będą w trybie on-line i obejmą 20 obszarów tematycznych, m.in. informatyki, mechatroniki, przedsiębiorczości, biologii czy języka angielskiego ogólnego i zawodowego, które obecnie są najbardziej pożądanymi specjalizacjami w regionie. Zaangażowane w projekt uczelnie opracują około 4500 scenariuszy zajęć dla ponad 24 tys. uczniów z całej Małopolski.

Małopolska Chmura Edukacyjna to inicjatywa wprowadzająca elementy edukacji akademickiej już
w szkole średniej
– mówi prof. Krzysztof Zieliński z Katedry Informatyki AGH – z uczelni, która jest liderem projektu infrastrukturalnego. – Obecnie uczniowie szkół średnich mają możliwość kontaktu z wiedzą uniwersytecką, co ułatwi im wybór właściwego oraz interesującego kierunku studiów. Dodatkowo uczniowie mogą zdobyć większą wiedzę na temat tego, z czym zmierzą się na uczelni – dodaje prof. Zieliński.

Warstwa technologiczna Małopolskiej Chmury Edukacyjnej łączy technologię IBM Connections oraz rozwiązania Cisco służące do komunikacji w czasie rzeczywistym. To pierwszy owoc ogłoszonej w ubiegłym roku współpracy tych firm w obszarze platform społecznościowych. IBM Connections pozwala użytkownikom znajdować kolegów z klasy, innych uczniów o podobnych zainteresowaniach, łączyć się w grupy tematyczne oraz brać udział w forach dyskusyjnych. Na platformie IBM Connections są przewidziane repozytoria nagrań ze wszystkich zajęć, a także materiały edukacyjne, do których użytkownik ma pełny dostęp. Dodatkowo serwis ma bardzo rozbudowane możliwości w zakresie zarządzania plikami, dysponuje m.in. edytorem dokumentów, który umożliwia wspólną pracę na nich w czasie rzeczywistym.

Platforma społecznościowa IBM Connections jest pierwszym punktem kontaktu uczniów z Małopolską Chmurą Edukacyjną – tłumaczy Marek Ruciński, Senior Account Manager IBM. – Oprócz możliwości rozmowy z kolegami oraz dostępu do wszelkich materiałów edukacyjnych, użytkownik może sprawdzić również, jakie są najbliższe planowane zajęcia i spotkania. Dzięki rozwiązaniu naszej firmy uczniom z Małopolski zapewniliśmy miejsce, w którym po zajęciach mogą pogłębiać swoją wiedzę oraz rozwijać kompetencje w obszarze swoich zainteresowań – dodaje Ruciński.

źródło: IBM Polska

Kan