Jesteś tutaj:-, PC i Laptopy, Rynek, Sprzęt-Smogathon: Jak skutecznie walczyć ze smogiem

Smogathon: Jak skutecznie walczyć ze smogiem

Kwestia walki ze smogiem ma być przedmiotem obrad Rady Ministrów planowanego na 17 stycznia 2017 r. Premier Beata Szydło zobowiązała Premiera Mateusza Morawieckiego do przygotowania stosownych rekomendacji dla Rady Ministrów w ramach Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów.


Przeciwdziałanie zagrożeniom związanym z wysokim stężeniem zanieczyszczenia powietrza to jedna z kwestii najbardziej intensywnie podejmowanych w ramach Międzyresortowego Zespołu przy Radzie ds. Innowacyjności, któremu przewodniczy wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. W pracach Zespołu aktywnie uczestniczą również przedstawiciele Ministerstwa Cyfryzacji, administracji rządowej, środowiska naukowego i NGOs zajmujących się kwestia przeciwdziałania zanieczyszczeniu środowiska. Doświadczenia zebrane w ramach Zespołu wykorzystane zostały w trakcie prac mających na celu przygotowanie projektu rozporządzenia regulującego normy emisyjne dla domowych kotłów węglowych.

Zespół wskazał również na kwestie problemów związanych z funkcjonowaniem polskiego systemu monitoringu zanieczyszczeń powietrza. Dla przykładu w Berlinie, którego powierzchnia wynosi ok. 892 km2, ulokowanych są 62 stacje monitoringu jakości powietrza (jedna stacja na 14,38 km2), a w Warszawie – której powierzchnia wynosi 517 km2 – zainstalowanych jest 6 stacji pomiarowych (jedna stacja na 86,16 km2). Ministerstwo Cyfryzacji w efekcie powyższych ustaleń rozpoczęło rozmowy z operatorami telekomunikacyjnymi na temat możliwości wykorzystania ich infrastruktury dla potrzeb zwiększenia gęstości sieci monitoringu jakości powietrza.

Ministerstwo Rozwoju i Ministerstwo Cyfryzacji, udzielając wsparcia finansowego oraz promocyjnego, były partnerami drugiej edycji Smogathonu, który został zorganizowany pod koniec listopada 2016r. w Krakowie.

Smogathon to wydarzenie mające na celu walkę ze smogiem za pomocą technologii wywodzących się z różnych dziedzin nauki i biznesu. Druga edycja Smogathonu odbyła się 26-28 listopada 2016r. Przez 24 godziny startupowcy, naukowcy, wynalazcy i pasjonaci nowych technologii mając bezpośredni kontakt z mentorami walczyli o zwycięstwo w konkursie. Podczas Gali Finałowej 28 listopada zaprezentowane zostały najlepsze projekty. Na imprezie pojawili się przedstawiciele firm technologicznych, przedsięwzięć biznesowych, miasta, nauki, organizacji pozarządowych i funduszy inwestycyjnych. Dzięki temu spodziewać się można wdrożenia projektowanych rozwiązań. Do gali finałowej zakwalifikowało się 10 zespołów. Wśród tych propozycji znalazły się nowoczesne czujniki mierzące poziom zanieczyszczenia, kotły do spalania ekogroszku emitujące o 96 proc. mniej zanieczyszczeń niż dotychczas i wieże-wentylatory wspomagające cyrkulację powietrza w miastach borykających się z takimi problemami jak Kraków.

Wsparcie Smogathonu przez Ministra Rozwoju i Ministra Cyfryzacji wpisuje się w działania Rządu Premier Beaty Szydło, który wspiera innowacyjne formy kreowania nowych pomysłów na rozwiązywanie istotnych problemów gospodarczych i społecznych dzięki wsparciu technologii. Tego typu imprezy stanowią dla administracji rządowej bezcenne źródło inspiracji pozwalającej chociażby definiować i optymalizować sposób wydatkowania środków unijnych przeznaczonych na innowacje i rozwój.

źródło: MAC

Kan

Autor |2017-01-10T14:46:23+01:0010 stycznia 2017 14:46|Kategorie: Newsy, PC i Laptopy, Rynek, Sprzęt|Tagi: , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

https://linebet-bangladesh.com/en/mobile